Web.tv ile ilgili TurkTicaret.net'ten açıklama geldi

Web.tv ile ilgili TurkTicaret.net'ten açıklama geldi

TurkTicaret.net Genel Müdürü Murat Yanıklar bugün beni aradı ve Web.tv haberimizle ilgili bazı noktalara açıklık getirdi.

Öncelikle Web.tv projesi yapımcı Osmantan Erkır'la ortak yürütlen bir girişim değilmiş. Osmantan Erkır'la başka bir projede birlikte hareket ediyorlarmış. Söz konusu diğer projenin ne olduğu ile bilgi vermedi. Bildiğimiz, Web.tv projesi olmadığı.

Web.tv girişimi benim de umduğum gibi global olacakmış. Ancak sadece bir yapım yani program için olmayacakmış.

Proje hakkında detaylı bilgi verilmese de ana hatlarıyla üzerinde çalışılan girişim şu şekildeymiş.

Öncelikle bilindiği üzere Web.tv alan adı TurkTicaret.net tarafından satın alınmış durumda. Proje kapsamında da bahsettiğim gibi global bir girişim hayata geçirilecekmiş. Türkçe dahil olmak üzere birçok dilde yayın yapacak olan servis üzerinden kullanıcılar isim.web.tv gibi alan adları alabilecekmiş. Zaten bugün Web.tv ana sayfasına giderseniz işlevsiz ama fikir veren bir uygulamanın ana sayfaya yerleştirildiğini görebilirsiniz. (İlgili yazının yorumları arasında buna değinildiğini hatırlarsınız.)

Burada alan adları ücretsiz olarak sağlanacakmış. Ancak jenerik isimler ve markalar için özel bir prosedür uygulanacakmış. Yani, istanbul.web.tv alan adı İstanbul ile ilgisi olmayan bir kullanım için verilmeyecekmiş. Kısacası rezerve isimler olacağını anlayabiliyoruz.

Alınan alan adlarının video altyapısı ise tahmin edeceğiniz gibi Web.tv tarafından sağlanıyor olacakmış.

Murat Yanıklar tarafından açıklığa kavuşturulan diğer bir nokta da Web.tv projesinde herhangi bir yatırımcının olmadığı oldu. Şu an için sadece TurkTicaret.net tarafından finanse edilen ve yürütülen bir girişimmiş.

Bu hatlarıyla projenin global boyutta başarılı olması için arayüzlerin, uygulamanın, altyapının ve süreçlerin doğru modellenmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer doğru modellenmiş süreçler başarılı bir pazarlama kampanyasıyla birleşir ve hedeflenen global pazarlarda viral olarak yayılabilirlerse Web.tv girişiminin başarısız olması için sebep görmüyorum.

Son bir bilgi de Web.tv'nin TurkTicaret.net tarafından satın alınan tek değerli alan adı olmadığı. TurkTicaret.net'in sahibi olduğu ve bir başka proje için değerlendireceği bir de Ok.net alan adı varmış. Projenin ne olduğunu sorduğumda paylaşmak istemediler. Bununla ilgili de herhalde ilerleyen dönemlerde duyumları almaya başlarız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.