Kariyer.net yeni nesil pazarlamayı ve sosyal olmayı çok sevdi
Eğlence

Kariyer.net yeni nesil pazarlamayı ve sosyal olmayı çok sevdi

Kariyer.net'in Facebook uygulaması ile pazarlama aktivitelerinde yeni nesil stratejileri tercih ettiğini biliyoruz. Zaten konuyla ilgili Kariyer.net'in Pazarlama Direktörü Ayça Arsan'ın TechCrunch & Webrazzi MeetUp'da katıldığı panelde yaptığı açıklamaları izleyenler bilecektir. (Etkinliğe katılamamış olanlar Sosyal Platformlar ve Sosyal Medya'da Pazarlama isimli panelin videolarına Webrazzi.TV üzerinden ulaşabilirler.)

Adonomics'e göre Kariyer.net'in Facebook uygulaması toplam 11.000 kere yüklenmiş. Kariyer.net'in uygulamayı kendi kaynakları ile geliştirdiğini düşünürsek, klasik reklam kampanyalarının aksine düşük maliyetli ve önemli ölçüde hedefli geri dönüşler sağladığını söylemek mümkün.

Şirketin yeni nesil pazarlama kampanyalarına yaklaşmasının ve sosyal medya etkisi büyük girişimler hayata geçirmesinin ana etkenini de bu tür uygulamalardan klasik pazarlama uygulamalarına kıyasla çok daha etkili, ölçülebilir ve hedef/maliyet dengesi pozitif geri dönüşler yakalamasına bağlıyorum.

OSSBahane.comKariyer.net'in bu vizyonla yeni hayata geçirdiği ÖSS Bahane isimli uygulaması işte tam bu noktada benim dikkatimi çekti. Bu yıl ÖSS sınavında başarılı olamamış kişilerin neden başarılı olamadıklarına dair bahanelerini yazdıkları sitenin sloganı ise "İş bulmak için üniversite mezunu olmak şart değil.".

Bu slogan ile Kariyer.net'in öğrencileri OssBahane.com'a davet etmesini ve buradan yakaladığı sosyal pazarlama etkisini anlamak mümkün.

Hazır siteye girmişken birkaç ÖSS'yi kazanamama bahanesi de benim dikkatimi çekti.

 • Burada soruları ben sorarım dedim. Sınavdan atıldım.
 • Deneme sınavı diye gittim. Gerçek çıktı.
 • Kitapçık rengini beğenmedim.
 • Önemli olan sadece katılmaktı o da güzel bişey
 • Şıklar arasında haksızlık olmasın diye hepsini işaretledim.

Şirketlerin kullanıcı tarafından yaratılan içeriğe, sosyal platformlara, sosyal medyaya kısacası Web 2.0'a olan yakınlaşmaları Türkiye'deki hem internet girişimcileri, hem yatırımcıları hem de elbette online reklam pazarı için önemli bir gelişmedir. Kariyer.net'in bu alanda bu tür uygulamalarla başarılı olması birçok kurumun bu alana olan ilgisini artıracak ve tüm pazar için önemli geri dönüşleri beraberinde getirecektir.

Benzer çalışmaları daha çok göreceğimizi tahmin ediyorum ve şirketlerin bu alandaki fırsatları bir an önce farketmesini umuyorum.

NOT: Yazıyı hazırlarken 5 Kasım 2006 tarihli "Kariyer.net Web 2.0'a yaklaşıyor" isimli yazıma denk geldim. Görünen o ki, o günden bugüne Kariyer.net Web 2.0'a gerçekten yaklaşmış.

Yorumlar (7)
 1. İbrahim Koçakgül İbrahim Koçakgül

  açıkçası her firmanın kendilerine göre politikaları var ama bence öss bahane gibi bir girişimi yorumlamayı öğrenci gözüyle bakılsa mesela nasıl etik sağlıklı bir duruş olabilir anlamış değilim .insanlar sınavlarda napıyorlar sanıyorlar hadi bi bahane söyle derken ilgi çekmek için bide İş bulmak için üniversite mezunu olmak şart değil gibi bi slogan kullanıyolar bence kaliteden düşmemeleri gerekir böyle çocukça ama bir okadarda ciddi konular konusunda dikkatli olmalılar bu arada öğrenci değilim sonra yanlış anlaşılmasın :)Neyse yorumum bu kadar ..

 2. @engin, tam da bahsettiğin gibi kullanıcılar arası iletişim ve forumlar üzerine yoğunlaşan yeni bir kariyer sitesi var. cvzip.com adresinden ulaşabilirsin. Sadece bilişim sektörüne yönelik içerik sunması da hoşuma giden diğer bir özellik.

  forumlarda cevapladığın sorular CV profiline yansıyor. böylece CV'ne bakan işveren de bilgi seviyeni ve problem çözme becerini görebiliyor.

  ayrıca mükemmel olmasa da bizim sektöre yönelik ayrıntılı kategori listesi var.

 3. Mevcut haliyle kısa soluklu, biraz eğlencelik bir proje olmuş. Kariyer.net'in pazarlama bütçesinin %40'ını internete aktardığı düşünüldüğünde daha ciddi ve büyük projeler beklemek gerekir.

  Bu arada Arda, "Burada soruları ben sorarım dedim" buna çok güldüm. Bir yerden tanıdık geldi :)

 4. Çağatay Çağatay

  O nasıl bir tasarım anlayışı yahu?

  Yalnız, fikir hoş. Hoş, hoş ama çöpe atılmış caanım fikir.

 5. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Çok iyi bir uygulama bence. Tebrik ederim kariyer.net'i. Düşüncelerimi buraya yazdım:

  http://genclik.zaman.com.tr/?bl=14&hn=1664

 6. Vedat Erol Vedat Erol

  Sektörde yazılımcı ve tasarımcıların ekmek yemesi açısından güzel proje.

  Bunun dışında pazarlama, strateji, sosyal ağlar vb. cicili bicili lafları kullanmak fazla kalır sanırım. Markanıza katkısı ne ? İnsanlara faydası ne ?

 7. kariyer net birazda forumlara ve kullanıcıların kendi aralarındaki iletişime önem vermeli bence