Soy ağacı ürünü Kindo Türkiye'de de yerelleşiyor!
Analiz

Soy ağacı ürünü Kindo Türkiye'de de yerelleşiyor!

 • İngiltere başlangıçlı olan fakat bir çok ülkede yerelleşerek ağını genişleten Kindo, Skype ve Last.fm geçmişleri olan yüksek-profilli bir ekibin yatırım yaptığı bir soy-ağacı, seçere bulma uygulaması.

İngiltere başlangıçlı olan fakat bir çok ülkede yerelleşerek ağını genişleten Kindo, Skype ve Last.fm geçmişleri olan yüksek-profilli bir ekibin yatırım yaptığı bir soy-ağacı, seçere bulma uygulaması. Türkiye'de de bu yerelleşme çalışmalarını Ülke Müdürü Oğuzhan Aygören yürütüyor. Meetup'taki StartupPad'de sunum yapan uygulamalardan biriydi, hatırlayanlarımız vardır. (Öhöm öhöm kaçıranlar Webrazzi.TV'den izleyebilirler.)

Konuya şöyle döneyim; zamanında soy ağacı bilgime ulaşmak için Nüfus İl Müdürlüğü'nün yolunu tutmuş fakat orası kayıtlı olduğum kütük olmadığı için başvuru yapamamıştım, başka bir sefere kalmıştı. Garip bir eksikliğimizdir soy ağaçlarımız gerçekten, kurumlarımızın düzensiz işlemesi mi nedeni, yoksa kültürümüzle mi ilgili gerçekten net bir şekilde bilmiyorum. Bunu sorgularken yazarını bilmediğim güzel bir yazıyla karşılaştım ondan alıntılar yapacağım.

Maalesef neseb (ilm-i neseb=jenealoji=soy ağacı) bilgisine en uzak milletlerden birisi de biziz. Ellerinde şeceresi olan aile yok denecek kadar azdır. Bunun bence iki sebebi var. Birincisi Türk-İslâm kültüründe neseb üstünlüğünden ziyade ahlâk üstünlüğüne kıymet verilmesidir. İkinci sebep de ata ve dedelerimizin yaşadığı harp, işgal, hastalık, göç gibi felaketlerin böyle lükslere imkân bırakmamış olmasıdır.

Meetup'ta Oğuzhan Aygören de başka bir açıdan konuya yaklaştıklarını belirterek sunumunun başında ailesi uzak şehirlerde yaşayanların el kaldırmasını istemişti. Yani Kindo'nun aileleri bir arada tutan bir köprü olabileceği düşüncesiyle Türkiye'deki memleket-metropol bağlantısına da yoğunlaştıklarını gösterdi.

Kindo basit bir şekilde ailenizdeki kişileri e-mail bilgisini girerek soy ağacınızı bildiğiniz yere kadar çıkarabileceğiniz bir şema sunuyor. E-posta daveti sayesinde ailedeki diğer kişileri de bu crowdsourcing'e dahil ediyorsunuz, onların da kendi katkıları ve öz profillerini güncellemeleri sayesinde de ağaç büyüyor. Tabii ki alternatif süslerle aile içi etkileşimi arttırmayı amaçlıyor. Bu süsler arasında doğum günü takvimi, doğum günleri için iş ortağı yerel şirketler üzerinden hediye seçenekleri bulunuyor. (Şu an bazı aşamalarda olduğu gibi bu aşamada da çalışmalar sürüyor.)

Ayrıca sitenin kendi içerikleri arasında ünlü soy ağaçları; haberlerle, fotoğraflarla ve videolarla destekli ünlü profil sayfaları da var. Ama site diğer kompleks rakiplerinden (MyHeritage, Ancestry, Genealogy gibi) ayrışmak için odaklı ve basit kalarak fark yaratıyor.

Kindo da yapacağınız bir çalışmayı desteklemek için bulduğum yazıdan öneriler de şunlar; ailenin ihtiyarları, nüfus sicilleri, takvimler, resmi arşivler, aile arşivleri ve mezar taşları. İlm-i neseb'den bir haber kalmamamız gerekiyor, sonuç olarak gideceğimiz yer belli olsa da hani!

Yorumlar (3)
 1. M. Hakan Deryal M. Hakan Deryal

  Türklerin pek de uzak olmadıkları bir kavram soy ağacı kavramı. Tahmin ediyorum ki, böyle bir fikir bir çok gencin aklına gelip, daha sonra geçmişin tozlu sayfaları arasında kalmıştır.

  Umuyorum başarıya ulaşır, Türkiye pazarı için iyi bir proje.

 2. Süleyman Süleyman

  çok güzel bir proje tebrikler. başarılı olacağını umuyorum.

 3. Oğuzhan Aygören Oğuzhan Aygören

  İyi dilekleriniz ve yorumlarınız için teşekkür ederim. Sizin de desteklerinizle projenin çok daha başarılı olacağına inanıyorum. Erhan, senin de eline sağlık diyorum. Çok güzel bir yazıyla Kindo'yu ve aile ağacı konusunu anlatmışsın.

  Ayrıca bir ek bilgi de vermek istiyorum. Sunumda yaptığımız iş birliği çağrısının neticesinde bir kaç girişimden teklif aldık ve yakında Kindo hediyeler sayfasında Türkiye'ye özel firmalarla alışveriş seçeneğini sunmayı planlıyoruz. Bununla beraber sizin de aile ile ilgili her türlü fikrinizi ve önerinizi dinlemek için heyecan duyuyoruz.