Web.tv sadece alan adı ticareti değil!
Genel

Web.tv sadece alan adı ticareti değil!

TurkTicaret.net2 Haziran 2008'de Webrazzi'de Ersan Özer imzalı "TurkTicaret.net Web.tv'yi satın mı aldı?" isimli yazıyı yayınladığımızda konuyla ilgili özellikle alan adı ticareti ekseninde dönen oldukça fazla yorum yapılmıştı.

Sadece Web.tv alan adı için AfterNIC üzerinden istenen rakamın $2 milyon olduğu göz önüne alınınca, TurkTicaret.net'in buradaki planları Webrazzi okuyucularını düşündürmüştü.

Bu konuyla ilgili güvenirliğine tamamen inandığım çok önemli bir kaynaktan bazı duyumlar aldım. Web.tv'nin TurkTicaret.net tarafından sadece alan adı ticareti için değil, tamamen yeni bir web girişimi için alındığı bilgisine ulaştım.

Osmantan ErkırSöz konusu girişimin tarafları TurkTicaret.net, şu anda ismini bilmediğim ancak çok yüksek rakamlar yatırmış olduğunu duyduğum bir yatırımcı ve Popstar, Popstar Alaturka gibi programların yapımcısı olarak tanıdığımız Osmantan Erkır.

Web.tv, Popstar gibi programları internet üzerinden gerçekleştirecek olan web tabanlı son derece büyük bir yatırımın sadece alan adı tarafı oluyor.

Proje için yapılmış olan yatırımın seviyesini alan adının değerini de göz önüne alarak hesaplayabilirsiniz.

Kişisel görüşüm eğer Web.tv projesi Osmantan Erkır gibi önemli televizyon projelerine imza atmış bir yapımcı, yüksek yatırımlar ve TurkTicaret.net altyapısıyla yayına girerse, Türkiye'de internet yayıncılığı için önemli bir dönüm noktası yaratacak ve bu alana olan özellikle reklam ilgisini yükseltecektir.

Projenin ses getirecek yapımlara ev sahipliği yapacağını ve internete reklamveren olarak giriş yapmamış birçok markayı getireceğini düşünürsek, ne tür yeni açılımlar sağlayacağını anlamak mümkün.

Şu an için sadece duyum olarak ama son derece güçlü bir duyum olarak paylaştığım Web.tv ile ilgili projenin kapsamı bu şekilde. Konuyla ilgili daha fazla bilgi alabilirsem paylaşmaya devam edeceğim. Bu süreçte eğer sizlerin bildiğiniz detaylar varsa paylaşırsanız sevinirim.

Şu anda öğrenmek istediğim, böylesine global değer taşıyan bir alan adının kullanıldığı bu projenin kapsamının hangi pazarları hedeflediği. Sadece Türkiye mi yoksa global bir girişim mi?

Yorumlar (16)
 1. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  Engin ve Erdal beyin görüşlerine katılmamak elde değil. Türkiy'den birinin çıkıp bir alan adına 2 milyon $ vermesi sektör için çok şey ifade ediyor. Bunu Global bi proje olarak değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyorum, yazık etmesinler güzelim alan adına :)

 2. eğer global olarak popstar gibi bir yarışma yapılacaksa Türkiye'de bir otel ile anlaşılır. ziyaretçiler seyirciler için konaklama organizasyonları, Türkiye'ye bir haftalık popstar tatili gibi olanaklar sağlanabilir. Türkiye dünya web tv ve ip tv üssü olabilir. neyse bu gider daha :)

 3. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Alan adı değeri kadar parayı osmantan'a sağlayacaktır. Tipik bir yatırım anlamıy taşıyor türkiye şartlarında. Ama global ölçekte kullanılabilirliğide var. Belki de yurtdışından girenler farklı bir siteyle karşılaşabilir. O da olmazsa yurtdışından izlemek için ücret talebinde bulunabilirler. Kanallar arasında nedense adult kanallar olacağı gibi bir koku geliyor burnuma. Bilmem belki de benim niyetim kötü.

 4. Çağatay Çağatay

  cyberhaberci ve Dilaver Şahin kişileri ne de doğru söylemişler.

  Jenerik alanadları çoğu zaman işe yararlar fakat iş, iş'i doğru modellemekte bitiyor.

  Gerçi pardon. Biz hala sayfa görüntüleme rakamlarını sayarak reklam satıyorduk değil mi? Pardon ya. Özür dilerim.

  Taşımı da atarım, kimse engel olamaz.

  =)

 5. Bu nasıl bir bilgi kirliliğidir. Neden bu alan adının 2 milyon dolara satın alındığı intibası yaratılıyor?. Böyle bir açıklama yok , Afternic'te ki rakam resmi bir teklif değil ki? Neden kimse bu konuyu vurgulamıyor.

  Belki de 2 milyon dolar efsanesi daha magazinsel bir haber etkisi yaratıyor. İyide burası ucankus.com mu? Bu alan adına web.com muamelesi yapıp durmayın. Bu işlerden birazcık anlayan herkes, bu alan adının değerinin maksimum 50-100 bin dolar seviyelerinde olduğunu tahmin edebilir.

  Ayrıca bu .tv alan adı gazına nerden geldik ülke olarak bunuda bilmiyorum.

  http://www.alexa.com/site/ds/top_sites?ts_mode=global&lang=none&page=1

  Alexa'da ki ilk 500 site içinde .tv alan adı kullanan sadece 1 site var. Bu kadar uğraşıp yaptığımız projelere , İnternette 15 dk araştırma yapıp bir alan adı almayı düşünmeyiz.

 6. Yüce Zerey herzaman ki gibi çok mantıklı bir istekte bulunmuş. Proje adamı mübarek :)

  Ailecek seviyoruz..

 7. Bu alan adı ulusal bir projede kullanılırsa yazık olur, illa ki global olmalı.

  Proje gerçekten müthiş, okurken bile insan heyecanlanıyor.

  Hayırlı olsun, ne diyeyim.

 8. Yuce Zerey Yuce Zerey

  Osmantan Erkır'dan WebStar yarışması bekliyoruz. Arda Kutsal'ı da jüri de görmek istiyoruz.

 9. bence böyle bir alan adıyla dünya internet pazarında başarılı olabilecek projeler çıkabilir sadece Türkiye için kullanıp ziyan edilmemesi gerekir.

 10. @Yüce Zerey

  Süpersin :)

 11. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Çok güzel hareketler bunlar! ; )

 12. Çok önemli bir proje olabilir ama bence sadece Türkiye olarak düşünüyorlar.

 13. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  En büyük arama motoru search.com mu ? video.com'a girmiş olan va mı? game.com news.com kaçını ziyaret ediyorsunuz? Tabi bunlar büyük şirketlerin ellerinde olduğu için belli ölçüde büyük siteler ama sırf elinizde iyi bir alan adı var diye global değer yaratamazsınız. E tabi bir ülkenin en büyük İnternet girişimcisi(Nokta) alan adı ticaretiyle bi yerlere gelmişse, webmasterların yarısı kendini SEO uzmanı diye tanıtıyorsa böyle haberler bizde heyecan yaratır. Ben kesinlikle turkticaret.net'ten global bir proje beklemiyorum.

  Bence sadece Televidyon'a rakip geliyor. Arda Webstar jürisi olmayabilir ama ilk web tv transferi olabilir :)

 14. Yerel bir projede kullanılıp iş bittikren sonra tekrar aynı fiyata satılmak amacı ile alınmış kanımca.

 15. Cyberhaberci Cyberhaberci

  Evrensel anlamda böyle bir projenin Türkiye'deki kısa yoldan para yapma mantığıyla yapılması olanaksız gibi görünüyor. Web üzerinde televizyon yayımlamak, hele yeni IPTV düzeninde, o kadar da kolay değil. Ne kadar paranız da olsa, ne kadar da para yatırsanız, hazır yarışma formatlarını kırpıp kırpıp "alaturka usulü" yayımlamaya hiç benzemiyor web yayıncılığı. Hele mevcut dizi, yarışma ve sabah programları üçgeninde, salt "reyting" adını verdikleri, hiç de gerçekçi olmayan bir değerlendirme sistemininin yarattığı düzenin yarattığı üretim sürecinin Edirne'yi bile aşamadığını düşünecek olursanız, tüm dünyayı da etkileyecek, kalıcı içeriğe sahip sabun köpüğü olmayan işleri yapabilmek sanırım bu işten çok daha iyi anlayan yeni kuşağın gelmesiyle gerçekleşebilir. Kanımca, bu ülkeden gerçek anlamda evrensel televizyonculuk projelerinin çıkması için biraz daha beklemek gerekecek.

 16. Mehmet Polatli Mehmet Polatli

  www.subdomain.web.tv gibi herkese web.tv uzantili alan adi verip, herkesin web.tv'si olmasını sağlayacaklar galiba. Şu anda www.web.tv adresinde boyle bir çalışma var. Projenin bende global bir proje olarak yapılmasını mantıklı buluyorum. Türkiye'nin global bir projeye ihtiyacı var. Böyle bir potansiyeli web.tv 'de görüyorum açıkçası. Umarım başarılı olurlar.