Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 50. sitesi ve düşündürdükleri

Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 50. sitesi ve düşündürdükleri

OpenDNSBugün Alexa Türkiye sıralamasında entresan bir site ile karşılaştım. Türkiye'nin en çok ziyaret edilen siteleri arasında 50. sırada yer alan bu site OpenDNS. Ama daha da önemlisi OpenDNS'e trafik sağlayan ülkeler arasında Türkiye'nin Amerika'dan sonra 2. sırada olması.

Bunun sebebini anlamak çok zor değil. Ülkemizde yasaklanan sitelere erişmek için birçok kullanıcı DNS ayarlarını OpenDNS'e göre düzenliyor. Devamında ise eğer yazılan adreste bir hata varsa gelen sayfa OpenDNS arama sayfası oluyor.

OpenDNS Alexa 100

Şimdi buradan şöyle bir sonuç çıkartabiliriz. Türkiye'de hem çok fazla OpenDNS kullanıcısı var, hem de adresleri çoğu zaman yanlış yazdıkları için arama ekranına ulaşarak siteye trafik sağlıyorlar.

Burada sadece OpenDNS kullanıcısı olmanın Alexa'da bir trafik sayımına imkan vereceğini düşünmediğim için böyle bir tespitte bulunuyorum. Herhalde DNS üzerinden geçen trafiği Alexa sayamıyordur diye düşünüyorum.

Diğer taraftan kafamda bir de şu saptama şekilleniyor. Türkiye'deki internet kullanıcıları aslında üst düzey işlemleri istedikleri zaman kolaylıkla yapabiliyorlar.

Mesela Facebook uygulamaları. Oldukça üst düzey olduğunu düşündüğüm hatta İngilizce olmasının sorun olabileceğini tahmin ettiğim böylesine bir işlemi bile milyonlarca Türk kullanıcı yapabiliyor.

Aynı şekilde OpenDNS. Kullanabilmek için bilgisayarın DNS ayarlarını değiştirmek gibi bir işlem aslında oldukça üst düzey bir kullanım olarak değerlendirilebilir. Ama bunu görünen o ki birçok kullanıcı yapmış, ve yapmaya devam ediyor.

Buradan da şu sonucu çıkartıyorum. Türk internet kullanıcısı çok hızlı öğrenebiliyor ve isterse kullanamayacağı servis yok.

Şimdi gelelim sektörümüze. Acaba bizler Türk internet kullanıcısının bu potansiyelini yeterince değerlendirebiliyor muyuz? Yoksa çoğunlukla kapasitelerini zorlamayan basit ürünler sunmaya çalışırken aslında pazarın kalitesini düşük mü tutuyoruz?

İnanıyorum ki, eğer Türk internet kullanıcısının kendisine fayda sağlayacak, üst düzey bir uygulama olursa sorunsuz olarak kullanacaktır ve eğer Türk internet kullanıcısı kaliteyle tanışırsa Türk internet pazarı dünyada sektör olarak en üst seviyelerde yer alacaktır. Bu üst seviye de hem ekonomik, hem popülasyon, hem üretim, hem de pazar büyüklüğü anlamında olacaktır.

Çünkü yabancı dil ayrımı gözetmeden, üst düzey ürünleri kullanabilen, çok genç bir kullanıcı profiline sahip sayılı ülkelerden birinde yaşıyoruz.

Bu arada unutmadan FriendFeed'deki Türk kullanıcı popülasyonu da ayrı bir konu. Alexa'ya göre şu anda en çok trafik gönderen 7. ülke Türkiye.

Kısacası, biraz düşününce petrolü olup da çıkart(a)mamaktan hiç farkı olmayan bir durum geldi gözümün önüne. Sadece Webrazzi'nin ulaştığı kitlenin bile bu gerçeği farkedip çalışmalarını bu vizyon çerçevesinde şekillendirmesi bile büyük değer, sıçrama ve fark yaratacaktır.

Bu konuda sanırım daha çok konuşmak, desteklemek, eğitmek ve hem lokal hem de global aksiyon almak gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.