40 metrekarelik bir odada başlayan Yemeksepeti'nin başarı hikayesi
E-Ticaret

40 metrekarelik bir odada başlayan Yemeksepeti'nin başarı hikayesi

Bugün Türkiye internet sektörünün en büyük satın alması ve ilk 1 milyar TL üzerindeki satışı gerçekleşti. Delivery Hero, Yemek Sepeti'ni 589 milyon dolara satın aldı ve biz de Yemeksepeti.com'un hikayesini kronolojik olarak paylaşmak istedik.

2000 yılında kurulan girişimler arasında belki de işi en zor olan Yemek Sepeti'nin 2010'daki kuruluş hikayesinden, Delivery Hero tarafından satın almasına kadar uzanan önemli gelişmeleri aşağıda bulabilirsiniz.

Eylül 2000: Melih Ödemiş, Nevzat Aydın, Gökhan Akan ve Cem Nufusi, 2000 yılının yazında YemekSepeti'ni kurmaya karar verdi ve 40 metrekarelik bir odada Yemek Sepeti Gıda ve Pazarlama Elektronik İletişim ve Tanıtım Limited Şirketi kurulmuş oldu.

Amerika'dan yemek ısmarlama hizmeti veren siteleri gören girişimciler, bu işi farklı bir şekilde yapmak için iş ve eğitimlerini bırakarak kolları sıvadı. Nevzat Aydın'a göre bu model detaylı bakıldığında dünyada ilk kez uygulanıyordu.

Kasım 2000: Yemeksepeti.com, kendisini 2004 yılına kadar taşıyacak olan 80 metrekarelik bir ofise geçti.

Ocak 2001: 2 Ocak'ta Yemeksepeti.com açıldı. 26 restoranla işe başlayan Yemeksepeti, interneti olmayan restoranlara sipariş bilgisini faksla geçiyordu. Ofiste her sipariş geldiğinde sistem telefon ziline benzer bir ses çıkarıyordu ve 5 kişilik ekip heyecanla bu sesi duymak istiyordu.

Nisan 2001: Günde 40-45 sipariş alıyor. Yemeksepeti.com henüz 3-4 aylık bir girişimken Uzan Grubu'nun yaptığı ortaklık teklifini reddetti. Bu kararda Telsim'in Motorola ile davalık olmasının payı büyüktü. Melih Ödemiş, yıllar sonra o dönemi şöyle açıkladı; 'Belki de şirket olarak verdiğimiz ilk ve en ciddi sınavdı. Henüz 25 yaşındaydık ve bu tecrübeyle sonraki yıllarda daha da bilinçli bir şekilde yolumuza devam ettik.'

Aralık 2007: Yemeksepeti günde 10 bin sipariş alıyor.

Mayıs 2008: European Funders Fund (Samwer Kardeşler), YemekSepeti'ne azınlık ortak oldu.

Ocak 2010: Türkiye'nin 12 ilinden günde 25 binden fazla sipariş alınıyor.

Mayıs 2010: YemekSepeti, İzrestorana.ru ile Rusya'ya açıldı. Kasım 2012'de Rusya operasyonuna son verildi.

Kasım 2010: Günlük 30 bin civarında sipariş alıyor. Çalışan sayısı 100'ü geçti.

Aralık 2010: Türkiye'nin 20 ilinde aktif ve günde 30 binden fazla sipariş alıyor. 900 binden fazla üyesi var.

Kasım 2011: Yemeksepeti.com, yüzde 10 hissesini sattı. Yüzde 10,57 oranındaki hissenin yüzde 10,21'i Cem Nufusi'nin hisseleriydi. Yemeksepeti'nin 120 milyon dolar değerlemeyle gelen yatırımları reddettiği duyumlar arasındaydı.

Aralık 2011: Açıklanan rakamlara göre 2011 yılında Yemek Sepeti kullanıcıları 6 bin 259 farklı restorandan 28 milyon porsiyon yemek siparişi verdi.

Mayıs 2012: YemekSepeti'nin yeni ofisini ziyaret ettik (fotoğraflar burada, videomuzu şurada veya yazının sonunda izleyebilirsiniz).

Eylül 2012: General Atlantic, YemekSepeti'ne 44 milyon dolar yatırım yaptı. Nevzat Aydın yatırımın detaylarını Webrazzi'ye anlattı.

Aralık 2012: YemekSepeti, 7 Aralık'ta restoranlara yönelik indirimli ürün ve hizmetler sunan irmik.com'u, 4 gün sorna da yerel ürün pazarı Lokum.com'u açtı. Ocak 2015'te İrmik.com'un tüm Türkiye'ye satış yapacağı, Mart 201'te ise Lokum.com'un kapatıldığı açıklandı.

Mart 2013: Yemeksepeti, foodonclick.com markasıyla Katar’da hizmet vermeye başladı.

Ağustos 2013: Yemeksepeti, Suudi Arabistan ve Lübnan’da hizmet vermeye başladı.

Ekim 2013: Yemeksepeti, Yunan online yemek sipariş servisi Clickdelivery.gr’yi satın aldı.

Kasım 2013: Nevzat Aydın'ın paylaştığı rakamlara göre 2.2 milyon kayıtlı üye, 10 binin üzerinde kayıtlı restoran, günde 60 bin sipariş ile hizmet veriyor.

Haziran 2013: Aramex’in kurucusu ve eski CEO’su Fadi Ghandour Yemeksepeti.com yönetimine katıldı.

Eylül 2014: Yemek konulu içerik portalı Yemek.com açıldı.

Kasım 2014:  Yemeksepeti, ifood.jo’nun çoğunluk hissesini satın alarak Ürdün pazarına açıldı.

Mart 2015: Yemeksepeti.com,  tasarımını yeniledi.

Mayıs 2015: Eylül 2013'te Webrazzi ofisinde Türkiye pazarına girmek istediğini söyleyen Delivery Hero, YemekSepeti'ni 589 milyon dolara satın aldı. Yemek Sepeti bu satın almayla Türkiye'nin milyar TL değerlemeyle çıkış yapan ilk internet girişimi oldu.

Yemek Sepeti şu anda 62 ilde ve 10.000’e yakın üye restoran ve aylık aldığı 3 milyon siparişle, milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri,Katar, Umman, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan ve Yunanistan olmak üzere 7 ülkede daha operasyonlarını sürdürüyor.

Yemeksepeti’nin kurucularından CEO Nevzat Aydın, Yemeksepeti’ndeki görevine devam edecek ve Delivery Hero’nun yönetiminde aktif rol üstlenecek.

Türkiye'nin en önemli internet girişimlerinden biri olan Yemeksepeti.com son durağa ulaştı ve kendilerini tebrik ediyoruz. Bakalım bir sonraki başarılı çıkış yapan yerli girişim hangisi olacak...

Kaynakça: Webrazzi arşivinin yanında Melih Ödemiş'in Kaldıraç Etkisi kitabındaki paylaşımlarından ve 2010'daki Etohum konuşmasından faydalandım. 

Yorumlar (11)
 1. Doruk Tekin Doruk Tekin

  General Atlantic yatırımı 2012'de değil miydi?

 2. Mert Tan Mert Tan

  yine elimizdeki bir degeri yabancilara kaptirdik. Bu haber bir basari hikayesi olarak deyil. Bir yok olus bir hezimet olarak ele alinmali. Hatta Yetkili kurumlar incelemeli bu durumu!

  Fransada Dailymotion.com yahoo almak istemisti Fransa devleti karsi cikmisti.(Karsi cikmasinin bircok nedeni vardi milli menfaatleri icin ve haklilardi)

  Para demek hersey deyil. Bazi seyler ulke prestijidir. Bu bizim ulkemizde olmayan bir unsur. En kisa zamanda yerli rakiplerini kullanmaya baslayacagim. Diger insanlarada tavsiyem hemen yemeksepeti.com ayrilin.

 3. Agokselbl Bektaş Agokselbl Bektaş

  2001'den 2012'e direkt olarak atlayan "YemekSepeti Başarı Hikayesi"

  1. Aradaki 2007-2011 aralığını "görmezden gelmek"

 4. Sait Uçar Sait Uçar

  Abi ne yatirimi resmen tamamini sattilar yani restoranlanlarda zorla %10 komisyon alip yabancilara peşkeş çektiler http://www.yemekmotoru.com %100 yerli yatırım komisyon yok sabit ücret yok çok lezzet az ücret siloganiyla piyasada hepberaber desteklememiz lazim

  1. Fatihaltunbas Fatihaltunbas

   Dostum, adamlar yapmışlar birde üstüne satmışlar hayallerinin yetişemeyeceği rakamlara, sen adamları taklit eden siteyi bize bunu kullanın diye sunuyorsun, kimseden zorla %10 almıyorlar. Restorant yemek sepeti olmazsa biz iş yapamayız diyor. Adamları tebrik etmek lazım.

   Şunu da düşünmek lazım sürekli 1000 mi, yoksa bir seferde 500.000 mi?

 5. Bir internet girişimim olsa, para kazanıyor olsam, yatırımcılar veya satın almacılar gelse... Türk mü Fransız mı İngiliz mi diye bakmam. İş yapışlarına, kafa yapılarına bakarım. Yabancıya gitti, hele ki peşkeş çekildi muhabbetini de hayatta anlamam mümkün değil.

  Yemek Sepeti satıldı diye sizin veya kankilerinizin, seo forumlarında projelendirilmiş ve gelecek vaad etmeyen klonlarınızı kullanacak değilim... Kim kullanır, ona da şaşarım.

  Ayrıca devletin işime karışıp satış yapmamı vs. engellemesini istemem. Bundan nefret ederim. Komünist düzen veya diktotarya mı bu? Fransa matah bir örnek değil. 1968 sosyalist kafasıyla yürütülmeye çalışılan bir milliyetçilik var orada. Yaşadım, iş yaptım... Neyse o konuya girmeyeyim de. Bırakın biraz girişim yapalım, büyütelim, para kazanalım, biz yapamıyorsak başkaları yapsın. Her şeyi ülkeye millete toprağa bağlamayın.

  Yazıdan çok yorumlara yorum yaptım ama... tutamadım yahu yıl 2015, bizde hala 1999 webmaster kafası.

 6. Sinan Canbolat Sinan Canbolat

  Tebrikler

 7. olan biz restaurant işletmecilerine oldu hemen yüzde onu yüzde onikiye çıkardılar böylece yemek sepetine çalışmış olucağız ben yetkililerimle konuşup yemek sepetinden ayrılmalarını istiycem

 8. Hasan Hasan

  başarıları tartışılmaz ama çok fazla yabancı kelime kullanıyor en basiti gazlı kaleme bile boardmarker demesi yönetici olmak bunumu gerektirir

 9. Kaçış Merkezi Kaçış Merkezi

  yemek sepeti günde kaç git alıyordur şuan?