irmik.com artık tüm Türkiye'ye toptan satış yapacak

irmik.com artık tüm Türkiye'ye toptan satış yapacak

irmik.com isletmelere toptan satisYemeksepeti.com çatısı altındaki irmik.com, kuruluşundan iki yıl sonra hedef kitlesini genişletiyor. Bugüne kadar Yemeksepeti'ne dahil olan restoranlara hizmet veren irmik.com, İstanbul'dan başlayarak Türkiye'deki tüm restoran, kafe, otel ve ofis gibi işletmelere hizmet vermeye başlıyor.

irmik.com 2012 sonunda ilk tanıtıldığında Türkiye’deki toplam restoran sayısının yaklaşık 100 bin ve 'horeca' (hotel, restoran, cafe) pazarının da yaklaşık 15 milyar dolarlık bir finansal hacme sahip olduğunu öğrenmiştik. Bu rakamların bugün daha da arttığını düşünürsek Yemeksepeti'nin bu açılımını pekala anlamlandırabiliyoruz.

irmik.com yemeksepeti.com

2500'den fazla ürün, 1500 restoran, 10 bin sipariş

Kendini 'ev dışı tüketim kanallarına özel toptan ticari alışveriş sitesi' olarak tanımlayan irmik.com, gıdadan temizlik malzemelerine, ilaçlamadan kurye ekipmanlarına kadar 2500'den fazla ürün ve hizmet ihtiyacına yanıt veriyor. İşletmeler farklı tedarikçileri aynı ortamda görüp karşılaştırma yapabiliyor.

Şimdiye kadar sadece Yemeksepeti restoranlarına hizmet veren irmik.com'dan 1500’ün üzerinde restoran faydalanmış ve 2014 yılı boyunca 10 bine yakın sipariş kaydedilmiş. Aldığımız bilgiye göre sadece İstanbul’da 40 binin üzerinde ev dışı tüketim noktası var ve irmik.com öncelikle İstanbul içine ardından tüm Türkiye'ye sipariş gönderecek. Şu anda 30 olan tedarikçi sayısı da büyümeye paralel olarak yükseltilecek.

B2B pazar için iyi bir adım

Yemeksepeti'nin irmik.com'u genele açması artan B2B pazar potansiyeli açısından oldukça mantıklı bir adım. Zira Yemeksepeti'ndeki restoranların dışında büyük bir pazar var ve bu alanda erken atılan adımlar e-ticaretle yeni müşteleri tanıştırarak elinde tutabilir. Yani iyi bir fiyat ve hizmet sunarak irmik.com'un sadık bir müşteri kitlesine sahip olması işten bile değil.

Hatırlarsanız grup alışveriş pazarının yükseldiği dönemde Firmanya.com adlı bir girişim çıkmış ve yaklaşık 1 yıl içinde kapanmıştı. Kapanmasaydı ne olurdu bilmiyoruz ama B2B alanındaki girişimlerin giderek değerlendiğini düşünenlerdenim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.