irmik.com artık tüm Türkiye'ye toptan satış yapacak
E-Ticaret

irmik.com artık tüm Türkiye'ye toptan satış yapacak

irmik.com isletmelere toptan satisYemeksepeti.com çatısı altındaki irmik.com, kuruluşundan iki yıl sonra hedef kitlesini genişletiyor. Bugüne kadar Yemeksepeti'ne dahil olan restoranlara hizmet veren irmik.com, İstanbul'dan başlayarak Türkiye'deki tüm restoran, kafe, otel ve ofis gibi işletmelere hizmet vermeye başlıyor.

irmik.com 2012 sonunda ilk tanıtıldığında Türkiye’deki toplam restoran sayısının yaklaşık 100 bin ve 'horeca' (hotel, restoran, cafe) pazarının da yaklaşık 15 milyar dolarlık bir finansal hacme sahip olduğunu öğrenmiştik. Bu rakamların bugün daha da arttığını düşünürsek Yemeksepeti'nin bu açılımını pekala anlamlandırabiliyoruz.

irmik.com yemeksepeti.com

2500'den fazla ürün, 1500 restoran, 10 bin sipariş

Kendini 'ev dışı tüketim kanallarına özel toptan ticari alışveriş sitesi' olarak tanımlayan irmik.com, gıdadan temizlik malzemelerine, ilaçlamadan kurye ekipmanlarına kadar 2500'den fazla ürün ve hizmet ihtiyacına yanıt veriyor. İşletmeler farklı tedarikçileri aynı ortamda görüp karşılaştırma yapabiliyor.

Şimdiye kadar sadece Yemeksepeti restoranlarına hizmet veren irmik.com'dan 1500’ün üzerinde restoran faydalanmış ve 2014 yılı boyunca 10 bine yakın sipariş kaydedilmiş. Aldığımız bilgiye göre sadece İstanbul’da 40 binin üzerinde ev dışı tüketim noktası var ve irmik.com öncelikle İstanbul içine ardından tüm Türkiye'ye sipariş gönderecek. Şu anda 30 olan tedarikçi sayısı da büyümeye paralel olarak yükseltilecek.

B2B pazar için iyi bir adım

Yemeksepeti'nin irmik.com'u genele açması artan B2B pazar potansiyeli açısından oldukça mantıklı bir adım. Zira Yemeksepeti'ndeki restoranların dışında büyük bir pazar var ve bu alanda erken atılan adımlar e-ticaretle yeni müşteleri tanıştırarak elinde tutabilir. Yani iyi bir fiyat ve hizmet sunarak irmik.com'un sadık bir müşteri kitlesine sahip olması işten bile değil.

Hatırlarsanız grup alışveriş pazarının yükseldiği dönemde Firmanya.com adlı bir girişim çıkmış ve yaklaşık 1 yıl içinde kapanmıştı. Kapanmasaydı ne olurdu bilmiyoruz ama B2B alanındaki girişimlerin giderek değerlendiğini düşünenlerdenim.

Yorumlar (5)
 1. Ali Taş Ali Taş

  Ciddi girişimlerin Adam'ı Nevzat Aydın incir.com da bu Tür ürünleri tedariğinde bulundursa iyi bir Kazanç kapısı diye düşünüyorum

  1. Metehan Aydogdu Metehan Aydogdu

   incir.com'a e-gıdayı karıştırmak saçma olur bence

 2. Ercan F. Ercan F.

  Beş yıldızlı bir otelin satın alma müdürüyüm. Güzel bir proje. Başarılar dilerim.

  Ancak bazı noktalar var; İrmik satışlar üzerinden komisyon alıyorsa bunu çok asgari düzeyde tutmalıdır. Hali hazırda ev dışı tüketim sektöründe inanılmaz bir rekabet var. Kuru gıda da Kupa Gıda (Ki sitedeki fiyatlardan çok daha uyguna teklif alıyoruz), Et işinde Ertan Kasap, Sebze meyvede Ayser Gıda, Ambalajda ve Temizlikte Acarlar lider firmalar. Bunlar gibi çok sayıda firma sayabilirim ve her biri kıyasıya rekabet içerisinde.

  Ev dışı tüketim tedariği alanında kar marjının düşük olduğunu biliyoruz. Zaten fiyatlar toptan. Ayrıca bu firmalarda çok sayıda satıcı var ve her gün yüzlerce yeni müşteriyi ziyaret ediyorlar. İrmik onlara artı ne katabilir ve biz toptan tüketim noktaları bu işten ne kazanabiliriz bekleyip göreceğiz.

 3. Erkancan Erkancan

  Gıda dışı alışverişler de işin içine girince "irmik" kavramı garip kalmış biraz. Yine de çok yerinde hatta geç kalmış bir girişim türü.

 4. Cevap vermeden duramayacağım Ercan Bey

  15 milyar dolarlık bir finansal hacme sahip olduğu düşünülen bu piyasada sizin de söylediğiniz gibi inanılmaz bir rekabet olması kaçınılmaz ve bu rekabeti bir fırsata dönüştürebilme potansiyeline sahip irmik.com un benim nezlimdeki en büyük artısı:

  devamlı olarak en uygun fiyatlı ürünü bünyesindeki farklı tedarikçilerin rekabeti sayesinde sunabilmesidir. Bunu kanıtlamak da çok kolay: sepetinize aynı ürünleri farklı tedarikçilerden ekleyin ve belirli süre inceleyin, bu sayede tedarikçi bağımsız her seferinde uygun fiyatlı ürünlere erişebileceksiniz.