Yemeksepeti, irmik.com ile e-ticaret macerasını güçlendiriyor
E-Ticaret

Yemeksepeti, irmik.com ile e-ticaret macerasını güçlendiriyor

Türkiye'nin en başarılı internet girişimlerinden Yemeksepeti.com her ne kadar büyümesini yemek siparişlerine borçluysa da farklı fikirleri uygulamaya koymaktan da geri kalmıyor. İşte bu fikirlerden biri de bir süredir restoranlara hizmet veren irmik.com.

İrmik.com, Yemeksepeti’ne üye restoranlara yönelik indirimli ürünler ve hizmetler sunan özel bir alışveriş sitesi. Satışa sunulan ürün çeşitliliği gıda ürünlerinden aksesuarlara, mutfak gereçlerinden mobilya ve tekstil ürünlerine kadar uzanıyor. Hatta motosiklet malzemeleri ve boya-badana hizmeti almak bile mümkün. Bir pazaryeri olarak konumlandırılan sitede restoranlar için sektörel yenilikler de paylaşılıyor.

Öğrendiğimiz kadarıyla Yemeksepeti'nin bu girişime imza atmasının iki nedeni var. İlki restoranları hedefleyen üreticilerin ürünlerini tanıtmak ve (uygun fiyatlara) satmak, ikincisi de iş ortakları olarak gördükleri üye restoranlarının işlerini kolaylaştıracak çözümler sunmak. Şimdiye kadar seyreden durum YemekSepeti'nin her iki amaçta da başarılı olduğunu gösteriyor.

Son 3-4 aydır sadece İstanbul’daki Yemeksepeti üye restoranlarına farklı teklifler sunan İrmik.com sayesinde YemekSepeti üyesi restoranlar bir yandan internetten sipariş alırken bir yandan da sipariş vererek hem satıcı hem alıcı yani müşteri olmanın deneyimini yaşıyor.

İş ortaklarının karlılığı elbetteki YemekSepeti'nin karlılığına yansıyan bir durum ve  İrmik.com YemekSepeti'nin restoranlarla olan ilişkisini de güçlendirmiş. İnternetin daha yaygın olmadığı zamanlarda restoranları internete çeken YemekSepeti, İrmik.com ile restoranların e-ticarete katılmasını da sağlamış. Yapılan geri dönüşlere bakılırsa restoran sahipleri sarf malzemeleri vb. ürünleri satın alıp taşıma zahmetinden kurtulmaktan pekala memnun görünüyor.

İrmik.com'da şu ana kadar yüzlerce restoran kayıt olmuş. Hedef önce Yemeksepeti ile işbirliği yapan tüm restoranları bu hizmetten faydalandırmak, daha sonra ise bu hizmete ihtiyaç duyan herkese ulaşmak. Yani Yemeksepeti'ni önümüzdeki yıllarda e-ticaretin farklı alanlarında yeni bir oyuncu olarak görebiliriz.

15 milyar dolarlık pazar potansiyeli var

Bu işim hacmi nedir diye sorduğumuzda Türkiye’de toplam restoran sayısının yaklaşık 100.000 olduğunu ve Horeca (hotel, restoran, cafe) pazarının yaklaşık 15 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğunu öğrendik. Burada e-ticaretin alacağı pay da elbetteki hatırı sayılır bir seviyede olacaktır.

Damacana su satışı ayrı bir kategoride

Yemeksepeti'nin muhtemelen bir çok kişinin aklına gelen damacana su satışını ayrı bir kategori altına çektiğini ve şu an 3 su markasıyla çalıştığını hatırlatalım. Dolayısıyla bu konudaki ilerlemede de ilerde bir haber değeri taşıyabilir.

Son silah Lokum.com 

Buraya kadar okuduysanız sizinle Yemeksepeti'nin son e-ticaret silahının yöresel ürün satışına odaklanan Lokum.com olduğunu da paylaşalım. Lokum.com hakkında daha geniş bilgiyi önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız. ;)

Yorumlar (15)
 1. Çok akıllı bir girişim. Tebrikler.

 2. Saadettin Cahyir Saadettin Cahyir

  Gerçekten profesyonelce büyüyen bir girişim, tebrikler..

 3. Mahmut Abi Mahmut Abi

  Nevzat abi yaptıysa tutar derim. 3-4 yıla uluslararası yatırım bile alır bunun için :)

 4. Hasan Yaman Hasan Yaman

  Yemek Sepeti dikkatli rekabet edilmesi gereken bir şirkettir, haksız rekabet ettiği tescillidir. Kanıtı buradadır, http://www.rekabet.gov.tr/dosyalar/kararlar/karar1013.pdf (Hızlıca son bölüme bakın, oybirliğiyle haksız rekabet yaptılar diyor, bu sırada olan batanlara oldu.)

  1. 2004 yılında çıkmış karar, 8 yıl önce. Sadece 2004'ten önceki rakipleri ilgilendiriyor yani.

   1. Hasan Yaman Hasan Yaman

    Sizin gibi saf ve iyi niyetli düşünenler oldukça girişimcilerimiz adına seviniyorum. Genelde 10 vakanız olur, resmi kayıtlara geçmezsiniz bile. 100 vakanız olur biri kayıtlara geçer. Özellikle genç girişimciler çok dikkatli olmalılar.

  2. Bu durumda neden.uyari almadi.ya da ceza almadi? Bildigim.kadariyla operasyonunun.durdurulmasibgerekidi? Hukukcu arkadaslar var mi yor.getirebilecek

 5. Yaptıkları işle pararel olarak yapılabilecek en mantıklı işe girişmişler. Başarılı olacaklarını düşünüyorum, zira kurumsal kimlikleri buna müsait..

 6. Yemeksepeti kendi işi haricindeki girişimlerde pek de başarılı olmadı şimdiye kadar.( bkz: yurtdışı operasyonları) umarım bu girişimleri de hüsranla sonuçlanmaz

 7. Developer Developer

  Bi sirket sitesinden su satiyosa cokus yakindir.

 8. Ismgokce Ismgokce

  Bayilerini korumaya yönelik ciddi bir girişim yemeksepeti ile daha iyi yerlre geleceğine eminim

 9. yemeksepeti ne rakip olabilmek için çok iyi bir alt yapı ve kaynağa ihtiyaç var. Bulundukları pozisyonda tekel durumundalar

 10. Levent Ali Levent Ali

  Yemeksepeti.com bitmeyecek sektör olarak adlandırılan Yiyecek içecek sektörüne hiç sapmadan yatırım yapmayı sürdürüyor. Fakat şahsi düşüncem kısa vadede sistemi oturtup girişimi satmak isteyeceklerdir.

  Nitekim hiç bir girişimleri yemeksepeti.com kadar tutmayacaktır..

  1. Misafir Misafir

   Yıl 2015, aldıkları en iyi ve mantıklı teklifle aynden söylediğiniz gibi de oldu. Gelecek adına yaptığın ön görü için de size teşekkürler

 11. Tüketimbey Tüketimbey

  Valla süper fikirmiş, helal olsun.