Yemeksepeti'nin yöresel gıda girişimi Lokum.com kapandı [Güncellendi]
E-Ticaret

Yemeksepeti'nin yöresel gıda girişimi Lokum.com kapandı [Güncellendi]

Lokum-com KapandiYemekSepeti'nin yöresel ürünler satmak amacıyla kurduğu Lokum.com da kapanan e-ticaret girişimleri arasına katıldı. Lokum.com'da yayınlanan açıklamada sitenin 27 Mart 2015 itibariyle hizmet vermeyi bıraktığı ve mevcut siparişlerin gönderiminin tamamlanacağı ifade ediliyor.

Lokum.com'u 2012 yılı sonunda hayata geçiren YemekSepeti'nin neden böyle bir karar aldığını henüz bilmiyoruz ancak faaliyetlerini durdurmasının çeşitli sebepleri olabilir. Şahsen YemekSepeti'nin, Lokum.com'un operasyonel yükünü artık taşımak istemediğini ve uluslararası boyuta ulaşan yemek siparişi işine odaklanmak istendiğini düşünüyorum.

Lokum.com'da yer alan kapanış metni de aynen şu şekilde;

Sevgili kullanıcımız,

Bugüne dek sizlerle ne lezzetler keşfettik; sucukları, lokumları, peynirleri nerelerden getirttik de afiyetle yedik… Güzeldi, değil mi?

Bundan sonra biz yanınızda olmasak da, nice leziz keşifler yapmaktan hiç vazgeçmeyin. Hayatın sizden bir dilim pastırma ya da bir kaşık incir reçelini asla esirgememesi en içten dileğimizdir.

Hem size, hem de o enfes lezzetleri size ulaştırmamızı sağlayan tedarikçilerimize ve özveri ile çalışan tüm ekibimize teşekkür ediyoruz. Sevgilerimizle.

27 Mart 2015 tarihi itibariyle lezzetlerimizi size sunamayacağız. Bu tarihe kadar vermiş olduğunuz tüm siparişlerin gönderimi bu hafta içerisinde yapılacaktır. Siparişleriniz ile ilgili destek taleplerinizi info[email protected] adresine iletebilirsiniz.

Lokum.com yöneticilerine konuyla ilgili bilgi almak istediğimizi ilettik ve gelecek açıklamayı sizlerle paylaşacağız aşağıda bulabilirsiniz;

Yemeksepeti olarak, her zaman ilk önceliğimiz yemekle ilgili insanların hayatlarını kolaylaştıracak yenilikler yaratmak. Yarattığımız her bir yeni marka, attığımız her yeni adımla bizler de yeni tecrübeler ediniyoruz.

Yemeksepeti bünyesindeki mevcut kaynakların başka iş kollarına kanalize edilmek istenmesi nedeniyle Lokum.com'un kapanmasına karar verildi. Lokum.com çalışanlarına da Yemeksepeti çatısı altında başka pozisyonlar teklif edildi.

lokum.com projesinden öğrendiklerimiz de gelecekte hayata geçireceğimiz nice yenilikler için sahip olmamız gereken bilgi ve deneyimin bir parçasını oluşturuyor.

lokum.com ekibine, tüm tedarikçilerimiz ve kullanıcılarımıza teşekkür ediyoruz.

Sevgiler,

Yorumlar (28)
 1. Volkan Ertörer Volkan Ertörer

  Her gün pıtrak gibi artan ve uzaktan çok kolay görünen yöresel gıda ürünleri dikeyinde işler planlanandan ya da öngörülenden çok daha farklı. Özellikle yemeksepeti gibi aracılık yapmak üzerine yoğunlaşılmış bir çalışmanın ardından bizzat ürün tedarik etmek ve ürünleri müşteriye ulaştırmak tahmin edilenden çok daha zor. Hem kalitesiz ve şark kurnazı rekabet anlayışında tüketiciyi kandırarak çalışan firmalar hem de adı sanı duyulmamış ürünleri Bayrampaşa'dan toplayıp yöresel diye satanlar oldukça lokum.com gibi daha birçok başarıyı hak eden girişim başarısız olacaktır.

 2. Bilgin Bilgin

  Rezil edilen bir başka proje...

  Bu memlekette melek yatırımcı yoktur...Armut piş ağzıma düş diyen esnaf yatırımcı ise çok vardır...

  Fiyasko...

 3. Mehmet Mehmet

  Yemeksepeti'nden verdiğim her siparişten sonra, sözde bana özel verilen bedava kargo şifresi bu sitenindi. Ben Lokum'u böyle hatırlıyorum sadece. "Size özel" kelimesinin ne kadar basitleştirildiği bir anlayış!

 4. Mehmet Mehmet

  Ayrıca "Şahsen YemekSepeti’nin, Lokum.com’un operasyonel yükünü artık taşımak istemediğini ve uluslararası boyuta ulaşan yemek siparişi işine odaklanmak istendiğini düşünüyorum." cümlesi ile, işin içinde tanışıklıklar olunca, başarısızlığın nasıl perdelenebildiğini görüyoruz. Aynen devam.

  1. Bilgin Bilgin

   Aynen öyle, katılıyorum...Ismarlama haberlerin çok yapıldığını, bazı başarısızlıkların bu şekilde perdelendiğini, sahibi sektörü domine eden insanlar olduğunda, arkadaşlar olduğunda dobra dobra bu işi yürütemediler diyemeyen bir habercilik anlayışları olduğunu açık bir şekilde görüyoruz artık. Tebrikler webrazzi...

 5. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  Arkadasa katilmiyorum. Bu kapanma sonrasi tekrar ispatlanan bir gercek ben zaten su su iste basariliyim bunu da neden yapmayayim mantiginin ne kadar yanlis oldugu.

  Yemeksepeti aracilik konusunda basarili ancak ana baslik yeme-icme olsa da isin icinde lojistik gibi operasyonel islerin oldugu bir girisimim bambaska dinamiklerinin oldugunu gormus oldular.

  Bundan sonra belli bir yere gelmis kurumsal yapilar her ise burunlarini sokmazlar umarim.

 6. Türkiye gibi yöresel çeşitliliğinin bol olduğu bir ülkede başarı göstermesi gereken bir girişimdi.

  Yakında sadece lokum satan dikey bir alışveriş sitesiyle karşılaşırız umarım.

 7. Hasan Hasan

  Satışları yeterli düzeyde olmadığı için kapatmak durumunda kaldılar. Yapılan reklamlar, kampanyalar vs. başarılı olmayınca cepten daha fazla para harcamaya devam etmek yerine kapatma uygun görülmüş.

 8. Larena Ats Larena Ats

  Yemeksepeti gibi küresel bir işin bunca tecrübesine rağmen, böyle bir işe kalkışmak, bana Yemeksepeti'nin başarınının tamamen tesadüf olduğu kanıtlanmış oldu. (Zaten hep böyle düşünürdüm). Bu saatten sonra Yöresel Ürün işine başlayıp para kazanabilecek varsa gelsin alnından öpeyim.

 9. Ozgur Ozgur

  Bugün Facebook'un da Google'ın da başarısız olduğu ve kapattığı birçok birim var. Bu işin gereği doğal bir durum. Burada rezil olmuş yada olacak bir durum yok. Site trafiğine baktığımızda rakibi memlekettengelsin.com'a göre daha iyi bir durumda. Zarar ediyordur yada attığı taş ürküttüğü kurbağa değmez hale gelmiştir.

  Türkiye online pazarında iş yapmak bence çok zor. Tüm sektörlerde online pazarın yeterince gelişmemiş olması operasyonel maliyetleri yüksek olan işlerde karlılık getirmiyor. Bu kadar genç nüfusa rağmen neden gelişmiyor derseniz benim fikrim:Türk insanı olarak yeniliklere çok açık değiliz. Artı olarak yan masamızda oturan arkadaşımızın girişimine üye olup ona destek vermek için alışveriş falan hayatta yapmayız. Yada ürününü kullanmayız.

  Tüm bunlardan yola çıkarsak, burada bireysel olarak can damarımıza basan asıl sorunları çözmek gerekiyor. Mesela BiTaksi güzel örnek .. Yoksa insanların ürünü kullanması gerçekten çok zor.

  1. Doğru , hep ileri gidecek hali yok . Acaba ne yapacaklar şimdi bu domainle :D

 10. Yiğit Koray Yiğit Koray

  Talat Saltuğ az sonra düşer... Ben dememişmiydim der.

 11. Talat Talat

  Kinayeli de olsa ismimin geçtiğine sevindim. Ama ben hiç bir zaman "dememişmiydim" demem. Önceden söylerim söyleyeceğimi. 15 Aralık 2012de açıldı haberine yazmışım zaten. Şimdiden geçmiş olsun mahiyetinde. (Bu arada sende canım domaini mahvetmişsin. Birisine verde işe yarasın bari )

 12. Green Card Başvuru Green Card Başvuru

  Valla demekki para herşey değil, ben bi cümlelerini sevdim "lokum.com projesinden öğrendiklerimiz de gelecekte hayata geçireceğimiz nice yenilikler için sahip olmamız gereken bilgi ve deneyimin bir parçasını oluşturuyor." bir projeyi kapatırken sarf edilebilecek en güzel ifade.

 13. Doğal Köy Ürünleri Doğal Köy Ürünleri

  Aracılık yapan bir kurum olarak zaman ve tazelikle ilgili sıkıntıları olmuş olabilir. Tüketicilerib direkt olarak satış yapan firmaları web sitelerini tercih etmesi daha verimli olabilir.

 14. Girişim Girişim

  TR nin en büyük girişimlerinden biri olan Yemek Sepeti'nin özellikle gıda ile alakalı girişiminin bu şekilde son bulmuş olması açıkcası şaşırtıcı ve üzücü. Kâr ediliyor mu, edilmiyor mu bilmiyorum ancak Nevzat AYDIN gibi zeki bir girişimci ve yatırımcının bu yönde verdiği bir karar, eminiz ki doğru bir karardır.

  1. Hasan Hasan

   Nevzat Aydın'ı gözünde fazla büyütmüşsün . Kimsenin ve rekabetin olmadığı zamanlarda iş yapıp sonradan başka işlere de el atıp başarılı olan birini hatırlamıyorum (Türkiye için). Varsa biri beni düzeltsin. Nevzat Aydın'nın birde inploid yatırımı vardı, onunda bir yere gittiğini sanmıyorum. Yıllardır bir yere götürdüğünü de sanmıyorum. İşin özü "Koyunun olmadığı yerde keçi Abdurrahman Çelebi" sözü baya bir anlamlı geliyor. Yemeksepeti'nin birde Rusya hikayesi var.

 15. Serkanince Serkanince

  Yorum yazanların bir çoğu Lokum üzerinden hiç alışveriş yapmadı belki siteye dahi girmedi ! Sanki kötü bir girişim,yapamamışlar becerememişler gibi bir algı var.Ben 3-4 kez site üzerinden sipariş gerçekleştirdim.Hızlı olması,ürünlerin çeşitli olması ve gerçekten gurme ürünlerin özenle seçilmiş olması tercih sebebimdi.Kapanmasına üzüldüm.Eminim kar yapıyorlardı fakat planlandığı gibi bir büyüme olmamış olabilir.

 16. Hasan Peker Hasan Peker

  Sanılanın aksine bizim insanımız interneti öyle bildiğiniz gibi kullanmıyor. Belirli standartları oluştur. HepsiBurada, Markafoni, Limango gibi...

  Tıpkı eski zamanlarda Tıraş Bıçağı deyince Permatik, Çakmak deyince Tokai gibi... o alışkanlıklarla çok reklam(tv reklamı) olmadan değişmez.

  Yabancı yatırımlar bırakın kendi ülkelerini burada bile TV lere reklam veriyor. Microsoft Türkiye TV'sine abd'den reklam veriyor, Spotify veriyor, Hulu, Netflix veriyor.

  Dolayısıyla mailing basarız, google'a reklam veririz, arda'ya vs haberde oluruz zatenle işler bundan sonra yürümeyecek. Reklam pastasını büyütmek gerekiyor. Ama bir türlü büyümüyor. Reklam pastasında sadece paylar yani paralar yer değiştiriyor.

  Bu böyle devame ettikçe bundan sonra projeleriniz tutması çok çok sayıda etkenin bir araya gelmesine bağlı. Buna da bazıları şans diyor. Ama ben şansa inanmıyorum.

  1. Fatih Altunbaş Fatih Altunbaş

   Hocam Güzel anlatmışsın ama perakende de senin dediğin reklamlar etkili oluyor. E-ticarette mailing ve sosyal medya ile daha iyi sonuç elde edersiniz. ülkenin %70'i sosyal medyadan çıkmıyor, E-ticaret sitesini kullananların çoğu da masa başı iş yapan alışveriş yapacak zamanı ve enerjisi olmayan kişileridir.

 17. İbrahim Kavaklı İbrahim Kavaklı

  Lokum.com'dan bir çok sefer alışveriş yaptım. Özellikle Tokat Bez Sucuk nefisti :) Kalite yüksekti, hızlıydı. Hediyeleri vs oldukça güzeldi. Lakin fiyatları bazı kampanyalar dışında yüksekti. Ayrıca gıda hala ülkemizde bazı istisnalar dışında zor bir e-ticaret kategorisi, hal böyle olunca yüksek maliyetli projeler böyle kapanabilir. Bir de gurme olarak Mehmet Yaşin'i seçmişlerdi :) sitenin belli yerlerinde yorumları olurdu, sen Yaşin'i gurme yaparsan batarsın :))

 18. arkadaşlar bende yöresel ürün satan domainden seo operasyon crm ye kadar birçok bileşeni hesaplayıp uygulayan fakat attığın taş ürküttüğün kurbagaya değmediği için kapattık. aynı şekilde o kadar sermaye ye paraya reklama rağmen bence para kazanamadılar ve harika cümlelerle olayı bitirdiler.

 19. Muammer Hozatlı Muammer Hozatlı

  Evime elli metre uzaktaki şarküteride 30 liraya aldığım şeyi 50 liraya satmaya kalkarsan iş yapman zor.

 20. Ruzgar Ruzgar

  Webrazzi açılışından bu yana türkiyede açılmış ve batmış girişimlerini info grafiğini bekliyoruz.. Kaç girişim ayakta kaçı batmış bütün girişimcilere ilham kaynağı olacaktır.

 21. Hakan Hakan

  Bir projenin kapanmasını görmek oldukça üzücü.. Neden kapandıklarını bilemeyiz elbet ama kar etmediği görünen bir gerçek. Türkiye çapında pek çok gıda tedarikçisiyle çalışıyoruz, yorumlarda Lokum.com'un rakiplerinin de yorumlarını gördüm, 200'den fazla kalem ürün sağlayabilecek "harbi" yöresel tedarikçilerimiz var, bu sektöre girecektik, Lokum'u Meleketten Gelsin'i, Yöresel Tatlarımız'ı çok iyi inceledik, esasında çok fazla, oldukça fazla kar marjı olan bir sektör, çünkü denildiği gibi şarküterideki 30 liralık ürün, sitede minimum 50 lira.. Böyle olunca A ve A+ segmentine hitap edebiliyorsunuz. Ancak bir önceki cümlede belirttiğim "kar marjı" da cebinize kalmıyor..

  Çok dar bir hedef kitleye, çok da kar edemediğiniz ürünleri satmak zorunda kalıyorsunuz.. Aradan çekilip Yemek Sepeti'nin yaptığı gibi komisyon bazlı çalışsanız, memnuniyeti sağlayamıyorsunuz..

  Netice itibariyle, 6 aydır girmeye cesaret edemediğimiz bir sektörde, sektörün en büyüğü kapanınca, daha mı korkmalısınız, yoksa bunu bir fırsat olarak mı görmelisiniz bilemedim..

  1. Talat Talat

   Öncelikle işe güzel bir domainden başlamak lazım değil mi ??? www.yoreselsepeti.com nasıl ???

 22. Recep Recep

  Geneli sadece evde otururlar, bazıları 30 yaşına yaklaşmış hala anne babadan harçlık falan alırlar, bir kısmı bir yerde maaşla işe girmiştir ay sonu zor geliyordur, ekşisözlük incisözlük forumlar, webrazzi vb.. sayfalara girip her gördüklerine karşı karalamalar yaparlar. Şu dünyada elle tutulur bir tek başarıları yoktur AMA HEP ÇOK BİLİRLER lokum.com kapatır yorum yapar "kapatır zaten şu şöyleydide bu böyleydi":) Yeni bir site açılır bu iş olmaz der kafasına göre daha hiçbir hesap yapmadan. Tasarım beğenmez kodlama beğenmez hiçbişey beğenmez hep eleştirir ama kendisinin elle tutulur hiçbir başarısı yoktur. Eleştirdiği şeyler kendi yaptıklarının milyon kat üzerindedir ama Bizim Türk Milleti çok sever ÇOK BİLMEYİ.Adamlar birçok girişim yapmış bu ülkeye istihdam sağlıyorlar. Çalışan yüzlerce personeli var hayatımıza kolaylık getirmeye çalışıyorlar milyonlarca dolar para harcayıp bir iş modeli oturtmaya çalışıyorlar risk alıyorlar geceleri uyku uyumadan çalışıp birşeyler başarmaya çalışıyorlar. Bizim süper çok bilen ekşisözlük sivri dilli yazarları veya çok bilen girişimci arkadaşlarımız evlerinde oturdukları yerden herşeyi eleştirir. Herşeyi karalar ve 60 yaşına geldiklerinde emekli maaşı dışında hiçbirşeyleri olmamasına karşın hala herşeyi çok bilerek parasız pulsuz başarısız şekilde ölüp giderler. Yapılması gereken eleştiryi dozunda tutmaktır. Fikir beyan ederken haddini bilmektir. Çok bilmek yerine acaba mı demektir. Ama bu yazdığımı okurken bile daha cümleler bitmeden içi içi yiyen arkadaşlar olduğuna eminim dur okuyim bitsinde hemen onuda karalıyım:D

 23. Teknonetali Teknonetali

  Her 10 girişimden biri başarılı oluyorsa 9/10 luk paydaya girmek daha kolay dünyada lokum da bu paydaya girmiş olabilir. Ama bu paydaya girmiş bir girişimi olanların ciddi manada "gelir/kar getirmeyen proje bilgisi" karı vardır. Ve birde yeni girişimlere devam edecekse bu grup artık çok daha profesyoneldir. google, facebook gibi herkes tarafından bilinen yapıların en sağlam sermayeleri kazandıkları ! başarısızlıklardır. Bu yüzden onların karşısına çıkabilecek rakip gitgide azalmaktadır. Silikon vadisindeki ana kültürlerden birisidir. Başarızlık Geliri!. diğerleri anlayamaz ne demek olduğunu.