Yemeksepeti'nin yeni projesi Lokum.com resmen tanıtıldı
E-Ticaret

Yemeksepeti'nin yeni projesi Lokum.com resmen tanıtıldı

Son haftalarda yeni projelerle kullanıcıların karşısına çıkan Yemeksepeti, bir süre önce yayına aldığı Lokum.com'u lansman toplantısıyla resmen tanıttı. Yemeksepeti ofisinde gerçekleşen toplantıya Nevzat Aydın'ın yanı sıra, gurme Mehmet Yaşin de katıldı.

Lokum.com, yöresel lezzetleri yerel mağazalar aracılığıyla kullanıcılara ulaştıran bir e-ticaret sitesi. Peynir, tatlı, baharat, salça, sucuk ve zeytinyağı gibi ürünler sitede bulunuyor. Lezzet paketleri kategorisiyle yöresel lezzetler bir araya getiriliyor.

Bunun yanı sıra Türkiye haritası üzerinden ürünlere ulaşılabilir olması kullanım deneyimi konusunda Lokum.com'u bir adım öne çıkarıyor. Gurme Mehmet Yaşin'in ise hem lezzet seçimi konusundan hem de Lokum.com'a blog sayfası üzerinden siteye destek oluyor.

Lokum.com ile Yemeksepeti.com dışında ilk dikey e-ticaret sitelerini açtıklarını dile getiren Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, "Yemeksepeti dışında bir girişim projesi konusunda sık sık sorular alıyorduk. Lokum.com ile bunu gerçekleştirmiş olduk" şeklinde konuşuyor.

Yemeksepeti kendi lojistik ağını kurdu

Yemeksepeti, Lokum.com projesi için kendi lojistik ve dağıtım ağını kurmuş durumda. Lokum.com'da yer alan ürünler için kendi lojistik ağlarını ciddi testlerden geçirdiklerini söyleyen Nevzat Aydın sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Ürünler tüketiciye gönderilmeden önce merkezimize geliyor. Burada ürünler hem hijyen hem de ürün kalitesi kontrolünden geçtikten sonra tüketicilere Lokum.com kolisiyle gönderiliyor."

Bazı lezzetler için soğuk zincir oluşturduklarını ifade eden Nevzat Aydın, "Özellikle tereyağ, sucuk ve pastırma için soğuk zincirini oluşturduk. Kuru buzlarla lezzetlerin kalitesi bozulmadan tüketicilerle buluşturuyoruz" diyor.

Lokum.com şu anda 50 farklı üreticiyle yöresel lezzetleri tüketicilere sunuyor. Şu ana kadar Anadolu'da yer alan birçok şirketten teklifler geldiğini, ancak her üreticiyle çalışılmadığı Nevzat Aydın'ın toplantıda paylaştığı bilgiler arasında. Nevzat Aydın, "Bize ulaşan her şirketle çalışmaya kalksaydık, şu anda 250 şirketle çalışıyor olurduk. Çalıştığımız üreticilerin sayısı 250-300 olmayacak. Mehmet Yaşin'in önerdiği lezzetler sitede yer alacak" şeklinde konuşuyor.

Tek koli halinde tüketiciye ulaştırılıyor

Gelelim ürünlerin siparişine Lokum.com'da sipariş için gerekli olan bir limit yok. Ancak sitede 150 gram gibi az miktarda ürün de bulunmuyor. Lokum.com en az yarım kiloluk ürünler olduğunu belirterek, ürün fiyatlarının 15 TL ile 250 TL arasında değiştiğini belirtelim. Siparişler ise tek koli halinde tüketiciye ulaştırılıyor.

Mehmet Yaşin ise ürünlerdeki kriterinin kendisi olduğunu söyleyerek, en iyisi, en hijyenik olanı ve en lezzetlisini seçtiğini belirtiyor.

Yemeksepeti, Lokum.com projesinden görüldüğü üzere niş ve piyasada olmayan ürünlerle çalışıyor. Şirketin özellikle kendi lojistik ağını ve soğuk zincirini oluşturmasını Türkiye'deki e-ticaret sektörü açısından önemli bir adım olarak görüyoruz.

Yorumlar (20)
 1. Ozgehan Ozgehan

  Kafama takılan soru şu: Sistemin lezzet seçeni tek isim: Mehmet Yaşin

  Uzun vadeli bir plan yapıldıysa tek isim ne kadar başarılı bir stratejidir..?

  1. Yalanfaresi Yalanfaresi

   Bence de tek isim ne kadar doğru?

   Vedat Milor gibi bir kaç isim daha olabilirdi.

 2. Semih Allen Semih Allen

  Sanırım Sharepoint konfigürasyonundan kaynaklanan bir yavaşlık var.

 3. fikir hakikaten lezzetli imiş.

 4. Özgür Özgür

  Şu an siteye ulaşılamıyor ama..

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   asp.net 2.0'la yazılması da ilginçmiş :) en azından hata sayfası yapın. Neyse başlangıçta olur böyle şeyler diyelim.

 5. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  http://www.memlekettengelsin.com/ da işler nasıl gidiyor acaba?

  1. Ozan Tatar Ozan Tatar

   Ben de aynısını yazacaktım. Nasıl gidiyor acaba?

  2. Tüketimbey Tüketimbey

   Maillerine bakamayacak kadar yoğun işleri var zahır !

 6. Fatih Kalyoncu Fatih Kalyoncu

  Bizede birisi omuz atsada yoresellezzet.com 'u aktif edelim ;)

 7. Recai Uluced Recai Uluced

  Yöresel ürün sektörünün ilk ve en büyük oyuncusu yerelmarket.com dur. Ancak lokum.com arkasındaki destek ile başa oynayabilir gözüküyor.

 8. Ertuğrul Ertuğrul

  Bu fikir 2004 yılından bu yana aklımda olan projeydi meshururunler.com adı altında yapmayı planlıyordum, sadece yiyecek değil yöreye özgü el yapımı ürünleri de satmayı planlıyordum, ancak iyi bir finans gerektiriyordu yapamadım.

  Yemeksepeti'ne başarılar.

 9. Zarife Genç Zarife Genç

  Bu konuda birçok siteyi denedim ve en iyisinin www.yoreseltatlarimiz.com olduğunu söyleyebilirim.

 10. Ali Yıldırım Ali Yıldırım

  hepsimeshur.com sitesi de yöresel ürünler alanında çok tercih edilen bir markadır. lokum.com ise yemeksepeti gibi başarılı olur mu bilmiyorum. çünkü yemek siparişi vermek ile yöresel ürün işi her ne kadar benzer görünse de farklı işler.

 11. Extropy Extropy

  Birileri yapınca her şey en güzeliymiş gözüküyor. Şu anda Türkiye'de 179 yöresel ürünler sitesi var. (Hepsinin adını tek tek verebilirim). Tabii ki çoğu çöp. Nevzat Aydın gibi bir girişimcinin (!) bu dar alana girmesini fikir bulamamasına bağlamak istemiyorum ama umduğunu bulamayacağını bugünden kesin olarak söyleyebilirim.

 12. Mithat Yıldız Mithat Yıldız

  selamlar,sitenizde antakya mutfağı olarak yer alabilirmiyiz..selamlar

  mithatyıldız

  0212 244 26 65

  0535 730 37 27

 13. Nazım İşcan Nazım İşcan

  lokum.com güzel olmuş bence. Buna benzer birçok site var elbette. Mesela http://memlekettenorganik.com/ Gemlik zeytini ve Bursa kestane şekeri ağırlıklı bir site.

 14. yemek sepeti çok sağlam projelere el atıyor kendilerini taktir etmemek mümkün değil. Lokum da çok güzel bir proje.

 15. Oldukça girişimci ve dinamik bir kadroya sahipler. Daha da başarılı olacaklarını düşünüyorum.

 16. Levent Can Levent Can

  http://www.yoresel-ciftlik.com da unutmayalım Kastamonu yöresel ürünleri tercih edecekler için gerçekten kaliteli bir site