CloudSolar ile güneş enerjisine bireysel yatırım yapmak mümkün
Arama
Teknoloji

CloudSolar ile güneş enerjisine bireysel yatırım yapmak mümkün

cloudsolar2Yenilenebilir enerji kaynaklarına her zaman olduğundan daha çok ihtiyaç duyuyoruz ve pek çok insan gelecekte enerji kaynaklarının tükenmesinden endişe duyuyor. Son dönemde hem sıfır emisyonlu elektrikli vasıtaların piyasaya çıkması hem güneş enerjisi gibi işlenmeye ihtiyacı olmayan doğal kaynakların kullanılması doğa adına da oldukça olumlu gelişmeler olarak nitelendirilebilir.

Son olarak ortaya çıkan Boston merkezli girişim CloudSolar da yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteriyor. Ülkemizde de uygulanabilecek olan modeli basitçe anlatmak gerekirse müşteriler bir güneş enerjisi paneli satın alarak projeye katkı sağlıyor. Aslında CloudSolar bir kitle fonlama girişimi. Güneş enerjisi panelleri ürün olarak size teslim edilmiyor. Yani çatınızda değil ama girişimin kurduğu özel güneş enerji paneli tarlalarında bulunuyor, CloudSolar bakımları da üstleniyor ve 25 yıl boyunca size gelir elde edecek bir yenilenebilir enerji kaynağına sahip oluyorsunuz.

İki elektrik mühendisi tarafından kurulan CloudSolar, pek çok kullanıcıya sattığı güneş enerjisi panellerinden üretilen elektriğin satışını sizin adınıza gerçekleştiriyor. ABD’nin elektrik dağıtım konusunda aldığı vergi düşüldükten sonra girişim sizden yüzde 20’lik bir komisyon alıyor. Geriye kalan yüzde 80’lik getiri ise panel sahiplerine gidiyor. Güneş enerjisi paneli sahipleri panellerinin ürettiği elektrik ve dolar cinsinden hasılatı ise mobil uygulama aracılığıyla takip edebiliyor. Her 3 ayda 1 ise girişim panellerin sahiplerine ödemelerini gerçekleştiriyor.

Tekli paneller 750 dolardan satılırken, bir panelin çeyreğini 250 dolar ödeyerek satın alabiliyorsunuz. Böylece yenilenebilir enerjiye inanan kullanıcılar da ufak miktarlarla yatırımcı olabiliyor. Panellerin bulunacağı güneş enerjisi tarlalarının 2016 yılı itibariyle hizmete girmesi bekleniyor.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (11)
 1. can dedi ki:

  Çok hoşuma gitti bizde de görebilir miyiz acaba

 2. qwerty dedi ki:

  750 Dolar’a tahmini 2250 dolar kazancağını söylemiş ama tam olarak anlamadım, 25 yıldamı kazandıracak onu?

 3. sametmacit dedi ki:

  Aynen eğer 25 yılda kazandıracaksa aslında kazandırmıyor demektir. 750$ peşin ödüyorsun sonra sana 3 ayda bir 22.5 dolar geri ödüyorlar zaten sende bir süre sonra unutursun 22.5 doları. Ama işin ilginç tarafı kampanya başarıya ulaşmak üzere, ya bizim hesap doğru değil yada millet bizim görmediğimiz bir noktayı gördü, benim Amerika’da güneş panelim var diye hava yapacakta değiliz 😀

 4. ziya dedi ki:

  Dikkatli okuyun lütfen. Bır panel 750 dolar yok eger panel almaya gücünüz yetmezse panelin dörtte birini 250 dolara satarız size diyorlar. yani kar marjı ile alakalı bir açıklama yok. Burada asıl sorulması gereken gelirin mi yoksa karın mı yüzde %80 nıolacak.

 5. technonur dedi ki:

  projenin adresi cok yanlis olmus enayiariyoruz.com daha iyi uyardi http://static1.squarespace.com/static/541f14bfe4b08ff99b894050/t/550ddf77e4b0435ed9ac3fc0/1426972577376/?format=750w su tabloya bakilirsa hersey apacik ortada. 750$ veriyorum 25 yil sonra elime gecen 1500$ yilda elime gecen para 60$ tabi canim hemen 100 tane siparis verelim destekleyelim projeji 🙂 arkadasin dedigi gibi hava atariz abd de günes paneli tarlasinda 1 panelim var 😀

 6. Ahmet dedi ki:

  Bu projeye yatırım yapmak yerine güneş panelini kişisel kullanmak için bir harcama yaparak kısa vadede maliyetleri düşürüp daha fazla kar yapılacağını düşünüyorum.

 7. Ümit dedi ki:

  Benim anladığım, 750 dolar karşılığında bir paneli 25 yıl boyunca kiralıyorsun. 25 yıl boyuncada sana her 3 ayda bir ödeme yapacaklarını taahhüt ediyorlar. Yani 3 ayda bir 2250 dolar ortalama getirisi var, ve bununda yüzde 80 bizim. Ben hesapladım 25 yılda 180 bin dolar getiriyor. Yatırıma göre çok çok iyi para, tabi doğru anladıysam.

  1. onur dedi ki:

   Hayır dikkat edersen o 2250$ 25 yıl içinde yaptığım yorumda linke tıklarsan ordada yazıyor

   1. Ümit dedi ki:

    Evet, mail attim adamlara, 25 yil icin dediler.

   2. Ferhat KILIÇARSLAN dedi ki:

    bizim ülkemizde yapsalar daha iyi olur çünkü herşeye en çok parayı veren bizleriz elektrik, su, gaz, benzin gibi 🙂

 8. birol dedi ki:

  Gerçekten muhteşem bir fikir. Bu tarz projelerin benzerlerinin de Türkiye de olması gerekir. Mesela bunu okuyunca aklıma bununla ilgili bir proje fikri geldi.

Bir Yorum Yazın