Amazon, Cloud Drive ile yıllık 60 dolara sınırsız bulut depolama hizmeti sunacak
Bulut Bilişim

Amazon, Cloud Drive ile yıllık 60 dolara sınırsız bulut depolama hizmeti sunacak

Amazon Cloud DriveE-posta hizmetlerindeki 'megabayt' savaşları artık eskide kaldı. Yeni rekabet bulut depolama hizmetlerinde yaşanıyor ve Amazon da 'sınırsız depolama' sunan teknoloji devleri arasına katılıyor.

Şimdiye kadar Google Drive, Dropbox ve Microsoft One Drive özellikle işletmeler için sınırsız depolama alanı sunma yoluna gitmişti. Amazon da daha önce Prime abonelerine sunduğu sınırsız fotoğraf depolama hizmetini genişleterek 'bu yarışta ben de varım' diyor.

Sınırsız fotoğraf yedeklemesi için yıllık 12 dolar isteyen Amazon, her türden dosya için sınırsız depolama sağlamak için yıllık 60 dolar istiyor. Her iki hesap türü de 3 aylık deneme sürecinden sonra ücretlendirmeye başlıyor.

Amazon'un Cloud Drive hizmetinde sınırsız fotoğraf hesap tipi, video ve diğer dökümanlar için de 5 GB'lık bir alan sunarken, kapsamlı sınırsız hesap tipinde müzik ve film gibi dosyalarınızı da arşivleyebiliyorsunuz.Amazon Cloud Drive sinirsiz bulut depolama

Sınırsız depolama kavramının ucu açık olsa da kullanıcıların belli bir depolama sınırını aşmadığı malum. Diğer yandan sunucu masraflarının ucuzlaması ve bulut tabanlı içerik hizmetlerinin ortak bir kullanım sunması nihayet Amazon'u da bu yarışın içine sokmaya yetiyor.

2012'de başlayan bulut depolama rekabeti her şeyin ücretsiz olacağı bir noktaya gelir mi dersiniz?

Yorumlar (10)
 1. Webrazzici Webrazzici

  Asıl düşündürücü olan 1 yıl sonra ki fiyatı ne olacak. Acele etmemek lazım :)

  1. Kerem Cobanoglu (@serifkerem) Kerem Cobanoglu (@serifkerem)

   Webrazzici arkadaş, selam

   Sana konuşur gibi bir girizgahla buraya yorum yaparak herkese söylemek istediklerim var;

   Olayları, gelişmeleri değerlendirmek, fikir beyan etmek için biraz araştırmak ve üzerine düşünmek gerekli.

   Ana hedefi para kazanmak olan bir şirketten (godaddy.com) gelen deneyimle,

   ana hedefi değer yaratmak, müşteri memnuniyeti sağlamak, kafa açmak ve dünyanın değişimine yön vermek olan bir şirketi değerlendirmek, hayatınızda her zaman kaybettirir, zararlı çıkarsınız.

   Burada yorumlara özellikle göz atmaya çalışıyorum vakit buldukça,

   her dört kişiden üçü "zeki" görünmek için tüm girişimlerin neden tutmayacağını savunuyor buralarda.

   Dünya değişiyor, bu değişime ayak uydurabilenler, gerektiğinde yanıldığını kabul edebilenler, herkesten birşeyler öğrenmeye çabalayanlar,

   egolarından sıyrılabilenler ve faydaya, güzele odaklananlar,

   Fikirleri büyütenler ve karşılık beklemeden insanlara fayda sağlamaya çalışanlar yaşamaya devam edecek.

   İyi içeriklerle, fikirlerle beslendiğinizde twitter'dan, apple'dan, ilkbahardan, sonbahardan, yağmur yağmasından, karbon döngüsünden, omurilik soğanından, her detay, fikir ve tasarımdan beslenebileceğini düşünüyorum insanın.

   Türkiye'de, özellikle bizim sektörde temel sorunlardan biri sığ yaklaşım ve eleştirel bakış açısı.

   Ülkedeki herkes gibi para kazanmaya odaklanma ve değer yaratmanın, amaç belirlemenin gücünü keşfedememe.

   Amazon benim her zaman ilham almaya çalıştığım, zaman zaman müşterisi olabildiğim, dünya çapında "kafa açan" değerli bir şirket.

   Zappos satın alma sürecinin, hisse paylaşımı ile gerçekleşmesi vs gibi her açıdan değerli bir şirket. Amazon' a laf söyletmem :)

   Saygı ve sevgiyle,

   kerem

   1. Larena Ats Larena Ats

    "ana hedefi değer yaratmak, müşteri memnuniyeti sağlamak, kafa açmak". !!! Dünyayı büyüdükçe daha iyi öğreneceksin dostum. Acele etme.

   2. Siz laf söyletmeyin ama Amazon keleği yaptı bile! Unlimited diye pazarladığı hizmeti 1 TB ile sınırlandırdı! :/

 2. Amazon'un bu işe girmesi çok önemli bir haber, kendi rakipleri bile Amazon altyapısını kullanıyor.

 3. o kadar veriyi yükle sonra seni bağımlı yapıp yavaş yavaş fiyatı artırıp durmasınlar sende o kadar veriyi nasıl alıpta başka clouda gitcem diye düşünürken ödemeye devam edersin ücreti.

 4. Amazon AWS'de müşteri sayısını arttırdıkça fiyatları düşürmesiyle övünür. O yüzden sanmıyorum öyle bir şey yapacaklarını. Bu arada dropbox'a yazık olacak sanırım. Hem Microsoft 365 ile hem de Amazon yeni servisiyle darbe vuracaktır.

 5. Fiyat ve hizmet teorik olarak iyi güzel de, pratikte o kadar iç açıcı değil. Üç aylık deneme sürümünü başlattım ama çektiğin video ve fotoları paylaşmak adeta eziyet. 10 tane foto paylaşıcaksan tek tek seçip paylaşabiliyosun! Hangi devirdeyiz ey Amazon :P çoklu seçim yapınca paylaşamıyoruz. Gel gelelim son kullanıcı yazılımlarına (namı-değer App); sınıfta kalıyor denemez de daha çok çalışma gerekiyor, umut vaadediyor o yüzden şu üç aylık deneme sürecinde umarım ki gözle görülür geliştirmeler görürüz. Linux için masaüstü app yok bi kere büyük eksiklik benim için. Windows için olanı ise çok sığ, bi dropbox veya owncloud gibi değil maalesef. Sadece sürükle bırak yöntemi ile (ya da dosya veya klasör seçerekten) yükleme yapılabiliyor, senkronizasyon gibi detaylı bir arayüz yok maalesef. Ben geliştirme bekleyen bi kullanıcı olarak "feedback"imi belirttim arkadaşlara :) umarım gereken geliştirmeleri kısa sürede eklerler.

 6. Bekir Bekir

  Bulut sürücüsü arıyordum bende. 60 dolar hiç bir şey değil. Benim merak ettiğim bu bulut sürücüsüne ben oyun setuplarını yükleyecem vds ile. Yüklediğim dosyaları paylaşabilir miyim ? Tavsiye eder misiniz Amazon bulut sürücüyü ? Şuan mega nz kullanıyorum.

 7. Murat Yazici Murat Yazici

  Büyük ayıp ettin Amazon! Unlimited dedin gönlümüzü fethettin, sonra birden işinize gelirse 1 TB cınım deyiverdin. Sonuç olarak onlarca gb veriyi yükledik ya, kendini vazgeçilmez sanıyorsun. Hızlı bir internet bağlantısı ile bir gece operasyonuna bakar senden vazgeçmek!

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri