Dropbox kullanıcılarına ücretsiz 100 GB sunan OneDrive’a geçiş yapmak mantıklı mı?
Arama

Dropbox kullanıcılarına ücretsiz 100 GB sunan OneDrive’a geçiş yapmak mantıklı mı?

One drive dropbox ucretsiz alanMicrosoft, Dropbox kullanıcılarını kendi safına çekmek için sıra dışı bir kampanya başlattı. Dropbox kullanıcılarına 1 yıl için 100 GB ücretsiz alan hediye ediyor.

Sunduğu kurumsal hizmetler düşünüldüğünde Microsoft’un bulut bilişim alanında en iddialı teknoloji şirketlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bireysel kullanıcı tarafında Dropbox gibi yeni girişimlerin gerisinde kalıyor. Twitter’dan paylaşılan bu kampanya da tam olarak bu durumu değiştirmek istiyor.

Bu fırsattan faydalanmak isteyen kullanıcıların preview.onedrive.com/bonus sayfasını ziyaret edip Microsoft (Outlook) hesabınızla giriş yapmanız ve uygulama izinlerini olaylayıp Dropbox hesabınızı giriş yapmanız gerekiyor.

onedrive ucretsiz 100 gb dropbox

Dropbox hesabınıza girdikten sonra karşınıza çıkan ilk döküman için kaydet (save) düğmesine tıklayıp OneDrive’a geri dönüyorsunuz ve 100 GB alanınız tanımlanmış oluyor.

OneDrive normalde 15 GB (Dropbox ise 2 GB) ücretsiz alan kullanmana izin veriyor. 100 GB büyüklüğündeki alanın Microsoft OneDrive’daki fiyatı aylık 4 TL yani Microsoft’tan 1 yıllık 48 TL değerindeki hizmetini ücretsiz olarak almış oluyorsunuz.

onedrive ucretsiz 100 gb dropbox 2

One Drive’a geçiş yapmak mantıklı mı?

Bu hamlenin OneDrive’a Dropbox’tan kaç kullanıcı kazandıracağını meçhul ama 1 yıl sonra ne olacağını düşünen kullanıcılar için biraz da fiyatlardan bahsedelim.

İki servisin de fiyat tablosuna baktığımızda Dropbox‘ın 1 TB için aylık 10 dolar (9.99) yani 24.56 TL istediğini görüyoruz. OneDrive ise 1 TB için aylık 12,99 TL istiyor. Üstelik OneDrive üyeliğine yıllık 130 TL değerindeki Office 365 de dahil.

Diğer yandan Dropbox ara seçenek sunmazken, OneDrive’da ayda 8 TL ödeyerek 200 GB alan kullanabiliyorsunuz. 100 GB alan size yetiyorsa aylık 4 TL  ödemeniz yeterli. OneDrive kullanmak TL fiyatlar göz önüne alındığında daha avantajlı çünkü ABD fiyatları sırasıyla 2 dolar, 4 dolar ve 7 dolar olarak değişiyor.

Bu şartlar altında OneDrive’a geçiş yapmak gayet mantıklı görünüyor. Tabii kullanıcı deneyiminizi değiştirmek istemiyorsanız karar sizin.

Mreak edenler için Google Drive fiyatlarını da ekleyelim; 15 GB ücretsiz, 100 GB 2 dolar (4.91 TL) ve 1 TB 10 dolar (24.56 TL). Google ofis araçlarının kullanımı ise her zaman ücretsiz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (16)
 1. Ceyhun Alyeşil dedi ki:

  Office 365 çok güzel eğer dropbox’a para veriyorsanız kıyalamak pek acımasız olacaktır ama ücretsiz versiyonunu kullanmaya devam ediyorum office 365 ve onedrive’ı da daha büyük boyutlu dosyalar ve arşivleme için kullanırken.

 2. volkaN küçüK dedi ki:

  Bence bir işi en iyisini yapanla çalışmak her zaman daha mantıklıdır. Dropbox bu işin kitabını yazacak kadar profesyonel bir firma. Ancak fiyat ve alan seçenekleri konusunda daha avantajlı olabilirler. İlla fiyattan geçiş yapılacaksa belki google daha iyi bir alternatif olabilir. Microsoft’ta evrakların uçması beni hiç şaşırtmaz 🙂

 3. onurgozupek dedi ki:

  OneDrive’a neden geçmemelisiniz:
  1- OneDrive klasörü dışındaki dosyaları senkronize edemiyorusunuz. Dropbox’ta mümkün.
  2- Uygulama hala bant genişliğini keyfine göre kullanıyor. Dropbox’ta bant genişliğini kendiniz belirleyebiliyorsunuz.
  3- Senkronizasyon anlık değil, süre bazlı.Dropbox’ta dosya güncellendiği anda sunucuya senkronize ediliyor.
  4- Dosya paylaşımı seçeneği Dropbox’a göre daha kısıtlı ve zahmetli.
  5- OneDrive Mac uygulaması hala problemli. (Varsayılan Anahtar Zinciri/Keychain dışında bir anahtar zinciri/keychain kullanıyorsanız, uygulamayı açamıyorsunuz. Uygulamayı çalıştırmadan önce her seferinde varsayılana dönmeniz gerekiyor.)

  OneDrive’a neden geçmelisiniz:
  1- Bilgisayarınızda ofis yoksa ve kısıtlı da olsa ofis uygulamalarına ihtiyaç duruyorsanız.
  2- 1 sene için 100 GB alanı denemek istiyorsanız

  1. Levent dedi ki:

   Faydalı yorum için teşekkürler

  2. Hızlı Saat dedi ki:

   Evet, bende kesinlikle katılıyorum,
   Microsoft değil 100GB, isterse 1 TB versin dropboxun güncelleme hızı ve kullanışlılığı için dropboxu kullanmaya devam ederim,
   Bizde ofis işlemlerimizde Dropboxu kullanıyoruz, Hepsini denedik en hızlı ve anlık güncelleme ve pcleri en azma kasma dropboxda çıktı

   1. Kamil kalkan dedi ki:

    Yani olay açık, bir tarafta tek işi bulut depolama olan dropbox, diğer tarafta işletim sistemi ile tanıdığımız microsoft.

  3. Oğuzhan dedi ki:

   Benim Dropboxta ücretsiz alanım vardı. 50 gb. Şimdi sürekli dolunca 5 gb düştü. Ancak fotoğraflarım 20 gb. Silinecek mi onlar ¿ acil yardım lütfen.

 4. Aburzer dedi ki:

  Malesef olmuyor.. Sanırım durdurdular.. En son aşamada Hata veriyor..

 5. Kamil Kakan dedi ki:

  Bana hiç mantıklı gelmedi, nede olsa dropbox buna karşılık bir hamle yapar. Kaldı ki dropbox android uygulamasını indirenlere 50GB alan veriyor.

 6. Kenan dedi ki:

  Dropbox’ı kullanmamın asıl nedeni depolamadan ziyade her bir dosya için eski versiyonlarına geri dönebilmem.

 7. Arda Soysal dedi ki:

  Keşke Yandex.Disk den de bahsetse idiniz.

 8. Ematox dedi ki:

  Dropbox’ın growth hacking yöntemlerindeki başarılarını okuduktan sonra buna yeni ve daha başarılı bir karşılık vereceklerini düşünüyorum.Kazanan tabii ki yine biz kullanıcılar olacak.

 9. turker dedi ki:

  eyvallah canlar ben de 100gb satın alacaktım bu haberi okuduğum iyi oldu

 10. yunusmitan dedi ki:

  Office belgelerinizi online olarak zaten otomatik olarak karşıya yüklüyor sırf bu yüzden bile microsoft tercih edilebilir.

 11. Adem Selvi dedi ki:

  google drive ile one driveyi denedim. google drive ye verilerimi çok hızlı yükledim..google drive, dropbox ve onedrive (sky drive) 3 ünü değerlendirseniz bilen arkadaşlar.Tabi birde online word excell ve power point onedrive de kullanabiliyorsun

Bir Yorum Yazın