Bulutlarda fiyat savaşı: Google bir indirim daha yaptı
Bulut Bilişim

Bulutlarda fiyat savaşı: Google bir indirim daha yaptı

Bulutlarda fiyat rekabeti giderek kızışıyor. Hatırlayacağınız gibi bundan sadece birkaç gün önce Google bulut depolama servisinde yüzde 20’lik bir indirime gitmişti. Bu alanda en önemli oyuncularından biri olan Amazon bu hamleyi gördü ve artırarak kendi servislerinde yüzde 25 indirim sunacağını açıkladı.

Fakat görünüşe göre Google bu hamleyi bekliyordu ve sadece bir önceki indirimden sadece üç gün sonra servislerinde bir indirime daha giderek fiyatlarını yüzde 10 oranında daha düşürdüğünü açıkladı. Böylece Google’ın toplam indirim oranı yaklaşık yüzde 30 civarına yükselmiş oldu.

Bu son duruma göre Google’ın sunduğu bulut depolama servisleri Amazon’a göre bir kez daha fiyat avantajı sağlamış oldu…

Google’ın kurumsal çözümler yöneticisi Amit Singh katıldığı bir konferansta bu konuya değinerek: “Rekabet edebildiğimiz için memnunuz” diye konuştu. Kendi sundukları bulut depolama servisinin daha iyi olduğuna inandıklarını belirten Singh, “Amazonun en büyük müşterilerinden bazılarının bizim altyapımızı test ettiklerini ve taşınmaya başladıklarını görüyoruz” dedi.

İşte ikinci indirimden sonra Google'ın fiyatları

Üstelik Singh, Google gibi büyük firmalar için gerekirse bu fiyatları daha da aşağı çekmenin söz konusu olabileceğini söyledi. Bu sözleri ile bir anlamda Amazon’a göz dağı veren Singh, gelen bir soru üzerine bu servislerin ücretsiz hale gelip gelmeyeceğini konusunda net bir fikri olmadığını fakat bunun imkansız olduğunu da düşünmediğini belirtti.

Diğer yandan Singh bu alandaki diğer önemli bir oyuncu Microsoft’a da değindi ve yazılım devinin bulut depolama alanında bambaşka bir yöne gittiğini söyledi. Amazon ve Google arasında indirim yarışları devam ederken Microsoft’un kendi alternatif servislerine yüzde 15 zam yapmasına anlam veremediğini belirtti.

Bakalım Amazon ve Google fiyatları düşürmek konusunda bir yerde duracaklar mı, yoksa kullanıcıları sevindirmeye devam eden indirim haberleri gelmeye devam mı edecek…

Yorumlar (6)
 1. Ant Ekşiler Ant Ekşiler

  Turkcell Bulut almayın da ne alırsanız alın :D

 2. Yanlış Bilgilendirme Yanlış Bilgilendirme

  %20 + %10 indirim %30 yapmaz daha dusuk bir indirime denk gelior yanlış bilgilendirme yapılmış yazıyı bu şekilde değiştirebilirsiniz.

 3. Ordaki matematik dehası kim?

  1. Mert Ak Mert Ak

   :)))

 4. Fiyatın 100 birim olduğunu kabul edelim.

  %20 indirim yaptığımızda;

  100*20/100=20

  100-20=80 birim olur.

  Bu değere de %10 indirim yaptığımızda;

  80*10/100=8

  80-8=72 birim olur.

  100-72=28

  Toplamda %28 indirim yapılmıştır, %30 değil.

 5. Cihad Cihad

  Yiğidi öldürün hakkını verin. Evet tam hesapta yüzde 28 indirim oldu ama editör zaten "yaklaşık yüzde 30" demiş ne var bunda ? Ha sonradan değiştirildiyse bilemem. Neyse önemsiz böyle ayrıntılar gene de... Ayar vermek için uğraşmayın.