GastroClub: İndirimli yemek ve etkinlik kulübü [50 ücretsiz üyelik]
E-Ticaret

GastroClub: İndirimli yemek ve etkinlik kulübü [50 ücretsiz üyelik]

Yeme-içme alanında sadakat kartı uygulamaları Türkiye'de de yavaş yavaş artıyor. GastroClub.com.tr indirimli (imtiyazlı) yeme-içme fırsatını daha geniş bir kapsamda sunuyor.

GastroClub, 8 aylık bir hazırlık sürecinin ardından bir buçuk ay önce hizmete giren yeni bir girişim. Reklam ve pazarlama sektöründe deneyimi olan Gizem Oral Kutman ve Elif Günday tarafından kurulmuş ve yurtdışındaki benzer uygulamalardan esinlenerek Türkiye'ye özel bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Konuyu bilmeyenler için özetleyecek olursak GastroClub, anlaşmalı restoranlar ve şarküterilerde  yüzde 10-25 arasında indirim kazanmanızı sağlayan bir girişim. Ancak Gastroclub'ın üyelerini indirimli yemeğe ulaştırma konusundaki azmi, şoför hizmeti ve paket servis seçeneklerini de beraberinde getiriyor.

GastroKart almak mantıklı mı?

Ortada bir üyelik ücreti (yıllık 120 TL) olunca doğal olarak gün sonunda kazançlı çıkıp çıkılmayacağı akla geliyor. GastroClub'ın bu soruya cevabı elbetteki olumlu. Ayda birkaç kere grup olarak dışarı çıkan (hesap ödemesinde tek bir GastroKart yeterli) kişiler ve kişi başı 40 TL civarında para harcayanların yıllık 1500 TL dolayında tasarruf edebileceği ifade ediliyor.

Kendi hesabını yapmak isteyenler için de bir hesaplama aracı da sunulmuş.

Şarküteri ve paket servis avantajı

Farklı üyelik imkanları ve şarküteri gibi daha genel ihtiyaçlara yönelik yerlerde indirim sunması GastroClub'ı avantajlı kılıyor. Diğer bir nokta ise bazı restoranların paket servis imkanı sunması. Bu iki özellik GastroClub'ın ulaşabileceği üye sayısını artırıyor. Diğer yemek kartlarıyla ödeme yapılması ise restoranların insiyatifinde.

Tüm gereksinimlerini 3. partiler şirketler üzerinden sağlayan girişim şu an yoluna 4 kişilik bir ekiple devam ediyor.

Pazar potansiyeli

Gizem Oral Kutman ve Elif Günday bu işin anavatanı ABD ve İngiltere'deki pazar hacmini 20 milyon kişiyle ifade ederken Türkiye'deki potansiyel pazarı 500 bin kişi olarak görüyor. Şu an 3 bin kadar üyesi olan GastroClub, ilk yıl sonunda 50 bin üyeye ulaşmayı hedefliyor. Bu da 6 milyon TL gibi bir ciroya denk düşüyor.

Üyelerini Gastronom olarak adlandıran girişim, şimdilik İstanbullulara hitap ediyor ama yakın gelecekte Ankara, İzmir ve yaz dönemi için Bodrum, Antalya ve Çeşme'ye açılmayı hedefliyor.

Webrazzi okuyucularına özel

İstanbul'daki 50 Webrazzi okuyucusu Twitter'da GastroClubTR ve Webrazzi hesaplarından bahsederek "Webrazzi'yle GastroClub'lıyım" yazdığı takdirde 50 ücretsiz GastroClub üyeliğinden birini kazanabilir. Web sitesinde üyelik için de "Webrazzi" kodunu kullanarak yüzde 50 indirimle GastroClub üyesi olmanız mümkün.

Son olarak bu pazardaki oyuncu sayısı artarken küçük bir şeyi de eklemem gerektiğini düşünüyorum. Bu iş modeli Groupon modeliyle benzerlikler taşıyor ve rekabet süreci iş modelinin genişlemesine ve şekil değiştirmesine neden olabilir. Diğer yandan fiziksel kart uygulamasının da mobil uygulamalara taşınması gereklilik arzediyor. Belki de iOS 6 ile gelen Passbook bu modelde bir şekilde kullanılabilir.

Yorumlar (8)
 1. Gujan Şen Gujan Şen

  Çok hoş bir hizmet hele benim gibi yemeyi içmeyi çok sevenler için :)

  İndirim oranları fena değil, bazı restoranlarda son dakika rezervasyon imkanları vs sunulsa çok daha cazip olabilir sadece parasal bir indirim böyle bir kart için yeterli değil diye düşünüyorum farklı faydalarında sunulması gerekli.

  Bir de Villa Maral'da da kartın geçerli olduğu iddia edilmiş fakat Villa Maral Göztepe ne yazık ki kapandı http://www.gastroclub.com.tr/restoran/Villa_Maral__Goztepe_.htm

  Bunu görünce de düşünmeden edemedim yedim içtim kartı kullanmak istiyorum ama işletmelerin ne karttan ne uygulamadan haberi var böyle bir durumda kalmamız için her hangi bir önlem alınmış mı?

  1. Gizem Oral Gizem Oral

   Merhabalar,

   Oncelikle guzel yorumlariniz ve onerileriniz icin cok tesekkur ederiz. Sizlerin de destegiyle daha guzel ve degisik hizmetler de verecegimizden kuskunuz olmasin.

   Villa Maral ile ilgili olarak da, mekanda isim degisikligi oldugu dogru ancak yetkililer Villa Maral olarak bilindikleri icin sitemizde de bu sekilde yer almak istediler. Ancak biz karisikliga yer vermemek icin her iki ismine de sitemizde yer verecegiz.

   Isletmeler web sitemizde yer almadan once her turlu mekan ici brosurler, stickerlar ile egitimden geciyorlar ancak yeni calisanlarin eklenmesi, rollerinin degismesi gibi nedenler zaman zaman da olsa bu tur karisikliklara yer verebiliyor. Boyle durumlarda bize ulasirsaniz aninda mudahele eder ve sorunu cozeriz.

   Hassasiyetiniz icin tekrardan tesekkur ederiz

   Gizem Oral - GastroClub Kurucu Ortagi

   1. Gujan Şen Gujan Şen

    Cevap için teşekkür ederim. Başarılar dilerim.

 2. Cibinlik Cibinlik

  Yazdık bakalım ama geç mi kaldım? Üyeliği ücretsiz deneyebilirsem gerçekten süper olacak. Sanırım bir kere başlayınca zaten gerisi gelecektir :)

  Bu yazı sayesinde bir fırsat olur diye düşünerek twitter'ına kuvvet dedim ve twitledim :)

  1. Cibinlik Cibinlik

   Merhabaaa. Bizim kampanyanın sonuçları belli oldu muuu?

   1. Gastroclub Gastroclub

    Merhaba,

    Kampanyamiz kIsa bir süre içinde 50 kişiye ulaşti ve kazananlara kartları teslim edildi. Tüm duyurular twitter üzerinden yapıldi. Ancak webrazzi için oluşturduğumuz promosyon kodu hala kullanılabilir. Sorularınız olursa [email protected]'ye mail atabilirsiniz.

    Ilginiz için çok teşekkürler.

 3. Hüseyin Hüseyin

  Sistemi daha önceden Türkiye'de yapanlar var.(cargusto) hemde daha ucuz. Ancak bu gibi sitelerin çok fazla sürdürülübelir hizmet sağlayacaklarını zannetmiyorum...

  Pazardaki oyuncu sayısı birden fazla olmaya başladı bile.

  1. Fiyat farki tamamen restoran kalitesinden kaynaklaniyor sanirim, merak edip girince bariz sekilde anlasiliyor bu.. bir de cardgusto icin kadikoyde bedava dagiltildi diye duymustum, eger bu dogruysa oldukca ucuz :)

   Ama sistem surdurebilir mi kisminda cok yorumum yok, 500bin kisi potansiyel olup olmadigi bence burada onemli