CardGusto: Dışarıda yemek yiyenler için özel indirim kulubü [50 ücretsiz kart]
Eğlence

CardGusto: Dışarıda yemek yiyenler için özel indirim kulubü [50 ücretsiz kart]

Türkiye girişim ekosistemine eklenen bu yeni girişim, sanırım Webrazzi'de yer verdiğimiz kadarıyla kategorisinde ilk olma özelliğini taşıyor. CardGusto, sunduğu üyelik kartı ile kullanıcılarına 1 yıl boyunca indirimler sunan bir yemek kulübü.

Behiç Aydın, Erkam Akça ve Sinan Akdal Londra'da yüksek lisans yaparken kullandıkları sistemi Türkiye'de kurmak istemiş ve bu düşünceyi boş bir pazar olan Türkiye'de hayata geçirmeye karar vermiş. CardGusto'nun ilk adımları da Londra'dayken atılmaya başlanmış.

Ortaya çıkan yapı, yani CardGusto sistemi, kullanıcıların belli bir yıllık ücret karşılığında (şu an 79 TL) çeşitli restaurant ve kafelerde farklı indirimlerden yararlanması esasına dayanıyor. Üyelerine 3 farklı şekilde direkt indirim sağlayan girişim, şu anda İstanbul'da 150’den fazla restorana ulaşmış durumda. CardGusto kartı sahibi olan kişi sayısı 11.000 ve ulaşılması öngörülen potansiyel yarım milyon kişi.

CardGusto, haftada ortalama 2 gün dışarıda yemek yiyen bir kişiye yılda 2000 TL gibi bir avantaj sağladığını iddia ederek karlı olduğunu düşündürüyor. Üye işletmelerden ücret istemiyor ve çeşitli etkinliklerle üyeleriyle yakınlaşmayı planlıyor. Yani 'yemek kulübü' kavramının hakkını vermeyi amaçlıyor.

18-40 yaş arası internet kullanıcısı ve dışarda yemek yemeyi seven kişileri hedefleyen CardGusto'nun hedefi başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin büyük şehirlerine ve ardından tüm ülkeye yayılmak.

Yemek siparişine giden yollara rakip

Bu model aslında Groupon modelindeki restoran indirimlerine benziyor; hizmet odaklı satış internetten yapılıyor ve hizmet o mekanda alınıyor. Ancak ortada daha sağlam oturtulmaya çalışılan ve 1 yıla yayılan, tüketimin seçimli olduğu bir dünya var. Sonuçta ise online yemek siparişi vb. girişimlere dahi rakip olan bir girişim durduğunu söyleyebiliriz.

CardGusto önümüzdeki dönemde takip edilmesi gereken girişimlerden biri çünkü hediye arayışındaki kişiler içinde bir seçenek olabilir ve bu alanda ilk olmanın avantajını kullanabilir.

Hediye demişken, CardGusto'nun Webrazzi okuyucularına bir hediyesi olduğunu da paylaşalım. [email protected] adresine “Webrazzi Hediye” başlıklı ve indirimi kullanacağı ilk restoranı paylaşan ilk 50 kişi ücretsiz CardGusto üyesi olacak. Diğer okuyucularımız ise WBRZ kodunu üyelik sırasında kullanarak 79 TL yerine 39 TL ödeyerek CardGusto deneyimini yaşayabilir.

Yorumlar (10)
 1. Mesut Buran Mesut Buran

  Çok iyi bir fikir.Zaten yurt dışında bu sistem kullanılıyordu.Özelliklede öğrenciler için çok yararlı olucak...

 2. Duslerkulup Duslerkulup

  off harika ya ama adamlar gerçekten kaliteli köfte yapıyorlar

 3. Oğuzhan Oğuzhan

  mail attık umarım denk düşer

 4. Yemek sepeti neden el değiştiriyor sandınız ? En karlı zamanında pazardan çıkmak en akıllıcısıydı. Teknolojik olarak yeteri kadar ilerleyemediler. Yeni sahipleri yemek sepetini yeniden ve MS ten bağımsız yapacaklar. Bu konuda çalışmalar başladı bile.

  Yemeksepetinin satışındaki gerçek rakamları açıklasalardı iyi olacaktı.

  Malum internet girişimcilerinin gözünü korkutmayı istemiyorlar. Korkmasında zaten. Girşimci korkusuz olmalıdır ama APTAL değil.

  1. O ne demek laaa! Pembe dizi gibi yorum olmus.

  2. Kim demiş yemek sepeti satıldı diye.

   Adamlar kendilerine ortak aldılar.

 5. Bomonti Bomonti

  Gelir modeli olarak sadece yıllık üyelik bedelini mi belirlemişler? Bu şekilde sürdürülebilir bir büyüme olur mu emin değilim.

 6. Merhabalar herkese bende böyle bir sistem kurmak istiyorum şimdi yazılımcı ortakları beklerim ulaşmak isteyenler bilmediklerin.com blogumdan ulaşabilirler...

 7. Proje başarılı bir fikir. Gelir elde etme yalnızca üyelik üzerine modelliyse, gelişimi tarafı şüpheli olabilir. Hedeflenen rakama ulaşıldığında, "premium", "gold" gibi aylık ekstra ücretleri olan kartlar modellenebilir, restoran tekeli oluşturulabilir. Hedefe yaklaştıkça restoranlar evet demek zorunda kalacaktır.

  Bu tip farklı girişimlerin olması "girişim ekosistemi" açısından oldukça olumlu. Ancak anlamadığım, bu girişimin Webrazzi'de ne işi var? Sürekli e-ticaret start-up'larının paylaşılmasından kaynaklı itirazlardan dolayı mı?

  Eğer öyleyse, Webrazzi'de çevrimdışı girişimler görmektense, e-ticaret siteleri görmeyi yeğlerim.

  A.

 8. CardGusto İle Gittiğim Mekan Kampanyası Olduğundan Habersiz! Kadıköy'de sokakta insanlara ücretsiz olarak dağıtılan Cardgusto'yu ben de aldım. Kartı kısa bir süre ücretsiz olarak kullanabileceğimi daha sonrasında devam etmek istersem Cardgusto'nun web sitesinden onay vererek üyeliğe devamlılığı ücret karşılığı sağlayabileceğimi söylediler.

  Kartı alırken de birçok restoran ve kafeden indirimli olarak faydalanabileceğimi söylediler ki bu durum kendi web sitelerinde de yazıyor. Ancak cardgusto ile anlaşmalı olduğu gözüken, cafe Rea'ya gidip kartı gösterdiğimde kafenin sahibi durumdan haberdar olmadığını söyledi ve indirim uygulamadı. Hatta durumu uzun uzun anlattım ancak kafenin sahibi böyle bir durumdan haberi olmadığını söyledi ve kendisi de bunu araştıracağını söyledi. Bu rezillik yaşandıktan sonra CardGusto'ya güvenmem mümkün değil.