Google bulut depolama servisinde yüzde 20 indirim yaptı
Bulut Bilişim

Google bulut depolama servisinde yüzde 20 indirim yaptı

Bulut servislerinde rekabetin artması ürün seçeneklerini ve indirimleri beraberinde getirdi. Bu anlamda ilk örneklerden biri Google'dan geldi ve şirket bulut depolama servislerinde indirime giderek, farklı ürün seçeneklerini kullanıcılarına sundu.

Resmi blogundan açıklama yapan Google, yüzde 20 indirimi yeni tanıttığı bir bulut depolama servisinde gerçekleştirdi. Durable Reduced Availability Storage adındaki yeni ürün, kullanılan alana göre ücretlendirme sağlıyor. Yani 'kullandıkça öde' modelinin hayata geçtiğini söyleyelim. Örneğin, 1 terabyte'a kadar olan kullanımlarla 9 terabyte kadar olan kullanımlar arasında bir fark olacak.

İşin aslına bakacak olursak yapılan bu indirim rekabet ortamının kullanıcılara olan bir faydası olarak karşımıza çıkıyor. Amazon, bu konuda elini daha çabuk tutarak bulut depolama servisi Amazon Web Services'te indirime gitmişti. Amazon Glacier adındaki bulut depolama ürünün 'kullandıkça öde' modelinde yer aldığını paylaşalım.

Bulut depolama servisleri arasındaki indirim ve yeni ürün yarışı başlamış görünüyor. Amazon'un ateşlediği bu fitil Google ile devam ediyor ve gelecekte de diğer bulut depolama servisi veren şirketlerin de şüphesiz dahil olacağını düşünüyoruz.

Yorumlar (7)
 1. Konseptiva.blogspot Konseptiva.blogspot

  Fiyatlar çok iyi

 2. bulut depolama sistemi, internetin özgür kavramını kısa zamanda sonunu getirilecek gibi geliyor bana?

  1. Hakan Usta Hakan Usta

   Neden böyle düşündüğünü açıklaman böyle düşündüğünü açıklamandan daha yararlı olurdu bence.

   1. Mert Ak Mert Ak

    +1

   2. hazıra alıştırmışlar yavruyu, bir şiir vardı eskiden, boşuna arama bulamasın yeniden:) arayan bulur ama ne zaman? işte sorun budur.

 3. Cloud alanında çalışan türk firmalar ve bunlardan biri de İnomera:

  Ve şu anda ücretsiz...

  http://netmera.com/pages/web/home

 4. Nihat İpekçi Nihat İpekçi

  Storage zaten hiç zaman pahalı birşey değil. Birde ne kadar fazla storage kullanabilirsinizki. Burada esas olan bandwidth

  https://cloud.google.com/pricing/cloud-storage

  Şimdi buradaki bandwidth maliyetleri şöyle mi ben mi yanlış anlıyorum

  1gb bandwith 0.12 dolar, 1tb 120 dolar, 10tb 1200 dolar

  Birde her 1000 sorgu içinse 0.01 dolar

  Yoksa ben mi yanlış görüyorum.

  Bunun neresi ucuz ki.