İnternetten alışverişte 2023 hedefi 356 milyar TL, BKM Express 2013'te mobilde
E-Ticaret

İnternetten alışverişte 2023 hedefi 356 milyar TL, BKM Express 2013'te mobilde

Bugün Bankalarası Kart Merkezi'nin düzenlediği toplantı, Türkiye'de internetten yapılan kartlı ödemelerin (e-ticaret yerine kullanılan geniş tabir) gidişatı ve BKM Express'in son durumu hakkında bilgi almamızı sağladı.

BKM Genel Merkezi Soner Canko'nun sunum yaptığı* toplantıda Haziran 2012'de tanıtılan BKM Express'in 2013'te mobile taşınacağını da öğrendik. Toplantıda aşağıda yer verdiğimiz rakamlar paylaşıldı.

 • Türkiye'de internet üzerinden kartla yapılan alışverişler son 5 yılda yıllık bazda yüzde 50 büyüme yakaladı ve 2012 yılının 30 milyar TL hacimle kapanması bekleniyor. 2012 yılında e-ticaret sektöründe kartlı ödemelerin 2012 yılını 157 milyon işlem adedi ve 30 milyar TL ile kapatması öngörülüyor.
 • İnternet üzerinden kartla yapılan alışverişler oranı Polonya'da yüzde 25.4, ABD'de yüzde 16, Almanya yüzde 13. Küresel pazar hacminin ortalama yüzde 20 büyüme ile 2013'te 1 trilyon Euro'ya ulaşması bekleniyor.
 • 2008 yılında her 100 TL işlemin 5 TL'si internetten yapılırken 2012'de 9 TL'ye yükseldi. Türkiye için nakitsiz gelecek hedefi 2023'te ise hedef yüzde 18.
 • 2023'te internet üzerinden kartla yapılan alışverişlerin hacminin 356 milyar TL olması bekleniyor.
 • Bu veriler Türkiye'nin yıllık ortalama büyümesini yüzde 4 olarak kabul ediyor.
 • Kategorik bazda havayolu harcamaları halen ilk sırada. Ocak-Ekim 2012 arasında havayollarının tutar bazında pazar payı yüzde 90. İkinci sırada yüzde 44 ile seyehat acenteleri, 3. sırada 36 ile sigortacılık, 4. sırada yüzde 30 ile hizmet sektörü yer alınıyor. Elektronik ve bilgisayar kategorisinin payı yüzde 14. Telekomünikasyonun yüzde 13.

BKM Express 2013'te mobilde 

BKM Express'in kart bilgisi girmeden alışveriş yapma imkanı sunduğunu hatırlatan Soner Canko kendi hesabında 13 kart  bulunduğunu paylaştı. BKM Express'te önce hesap şifresi ardından cep telefonunuza gönderilecek şifre ile işlem yapılıyor.

 • BKM Express'in üye şirket sayısı 30, banka sayısı ise 10'a ulaştı. Halen 16 kadar banka BKM Express'e dahil değil ama dahil olan 10 banka kart pazarının yüzde 90'ını elinde bulunduruyor.
 • 21 Haziran 27 Kasım arasındaki pilot dönemde 15 bin kullanıcı BKM Express'e kayıt oldu.
 • Bu akşamdan itibaren BKM Express için bir tanıtım kampanyası başlatılıyor.
 • Mobil alışverişin ABD'de Kara Cuma harcamalarında öne çıktığını hatırlatan Canko, BKM Express'in 2013'te mobil platformlara (akıllı telefonlara) taşınacağını da aktardı. BKM Express uygulaması üzerinden (kişiler arası) para transferi de yapılabilecek.
 • Uluslararası ödeme kuruluşlarıyla da işbirliği yapılıyor. Canko bunun için Amazon örneğini vermesi dikkat çekiciydi.

Soner Canko, 2023'e kadar 7.5 milyon adet yeni konut (özellikle 1+1 gibi daha küçük evler) ihtiyacı; daha küçük, çevreci ve sahip olunmak istenmeyen araba talepleri ve diğer tüketim alanlarında bireyselliğin öne çıktığını hatırlattı.

Soner Canko'nun sunumunu aşağıda inceleyebilirsiniz.

Bkm Express Lansman Sunumu_27 11 2012 Basin

Yorumlar (8)
 1. Türkieye'de pazar hala işin başında.

  Burdan tekrar söylüyorum.

  E-ticaret projeleri olanlar beklemesin.

  Mobil projelerde de çok iş var.

  1. odemobil.com için öngörünüz?

 2. Konseptiva Konseptiva

  bu rakamların kaymağını kim yiyor?

 3. hedek gerçekten çok büyük ve tehlikeli aynı zamanda yani total kontrol:) eticaret ve mobil:=kölelik piyasayı ve kişi üzerinde tam kontrol! sizce ben paranoyak mıyım?

 4. Haberde Polonya'nın, ABD'nin, Almanya'nın internet üzerinden kartla alışveriş oranı var ama Türkiye'deki kart operasyonunun en büyük şirketi BKM'nin vereceği bir Türkiye değeri yok mu? Haberin altında verdiğiniz slayt görüntüsü ile haberde yazdığınız arasında da farklılık bulunuyor. Slaytta sektörlerin kendi içindeki kartlı ödeme payı verilmiş, ama siz bunu yazarken pazar payı'na çevirmişsiniz, üstelik yüzde değerlerini de yanlış aktararak (Havayollarında slaytta %90 diyor, siz %44 yazmışsınız). Son bir nokta da slaytları BKM'den alıp daha güzel bir formatta koysaydınız iyi olurdu diyorum.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Türkiye'nin tüm kartlı harcamalara göre internetten kartla alışverişi oranı işlem ve tutar bazında paylaşılıyor.

   Kategori sıralamasında bir kaydırma yapmışım, düzelttim.

   Sunumu da yazıya ekledim.

   1. Teşekkürler.

 5. Enver Gökmen Enver Gökmen

  firmalarla yeterli koordinasyon ve kodları paylaşmadan destek altyapısını kurmadan sadece sektördeki öncü firmalarla başlamaları ve televizyonlarda reklam basmaları çok kötü olmuş. daha adaletli yaklaşım olabilirdi.