BKM elektronik ödemeleri 'express' yaptı
E-Ticaret

BKM elektronik ödemeleri 'express' yaptı

 • E-ticaretin olmazsa olmazlarından biri ödeme sistemleri. Bankalararası Kart Merkezi'nden (BKM) Türkiye'deki e-ticaretteki ödeme sistemlerini bir adım öteye taşıyacak yeni bir hizmeti tanıttı.

E-ticaretin olmazsa olmazlarından biri ödeme sistemleri. Bankalararası Kart Merkezi'nden (BKM) Türkiye'deki e-ticaretteki ödeme sistemlerini bir adım öteye taşıyacak yeni bir hizmeti tanıttı.

Express adındaki dijital cüzdan, kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartları tek bir yerde topluyor. Sistemin kullanıcılara en büyük faydası hızlı işlem yapabilme. Tek kullanımlık şifre yollayan sistemin kullanıcılara diğer bir katkısıysa güvenlik.

Birçok bankaya geliştirdiği uygulamalarla tanınan Pozitron tarafından geliştirilen proje; Akbank, Finansbank, Garanti Bankası, ING Bank, İş Bankası, TEB, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası olmak üzere toplamda 9 banka tarafından destekleniyor.

Kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kart kullanıcıları Bkmexpress.com.tr adresinden dijital cüzdanlarını oluşturabiliyor. Dijital cüzdanı oluşturmak için siteden kullanıcı adı oluşturularak, kart bilgilerini sisteme tanımlanıyor. Tanımlamadan işleminden sonra Express kullanıma hazır oluyor. E-ticaret sitelerinden alışverişteki ödeme işlemlerinden Express seçeneğinin tıklanması gerektiğini de sözlerimize eklemek istiyoruz.

Express’in tanıtımı nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, projenin internetten yapılan alışveriş açısından büyük önem taşıdığını söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Express, ‘2023 Nakitsiz Ödemeler’ hedefi doğrultusunda başlatılan dönüşüm ve değişim sürecinin önemli kilometre taşlarından birini oluşturuyor. Geçen yıl yüzde 50’den fazla büyüme yakalayan E-ticaretin, Express ile büyüme hızının ivme kazanması hedefleniyor.”

Express kullanılarak yapılan alışverişlerde tercih edilen bankanın ödül, puan, taksit ve kampanya gibi olanakları da kullanılabiliyor. Kısaca Express bankaların sağladığı bütün avantajlara uyum sağlayabiliyor.

Türkiye'de 2012 yılında daha hızlı büyümesi beklenen e-ticaret sektörüne Express'in katkısı olacaktır. Kullanıcıların en büyük güvenlik ve işlem kolaylığıyla ödemelerini daha rahat bir şekilde yapabileceğini görüyoruz.

6 adımda Express kullanımı

 1. Kart sahibi kullanıcılar Bkmexpress.com.tr adresine girerek üye olur.
 2. Kullanılan kartların bilgilerini ve TC Kimlik numarası Express’e tanımlanıyor.
 3. Kart tanımlaması sonra kullanıcılara banka tarafından SMS ile tek kullanımlık gönderiliyor.
 4. Kart kayıt işleminden sonra sistemi kullanmaya hazır hale geliyor.
 5. İnternette alışveriş sırasında Express ile ödeme tercih edilmesi gerekiyor.
 6. Ödeme gerçekleşmeden önce tercih edilen bankadan SMS ile gelen şifre girilerek işlem tamamlanıyor.
Yorumlar (15)
 1. Burak Arıkan Burak Arıkan

  1. Express websitesinde işyerlerinden alınacak komisyona dair oranlar belirtilmemiş, bu konuda bilginiz var mı?

  2. BKM Express bu alanda ilklerden biri olan iPara'ya rakip olarak çıktı gözüküyor. Bu durumda bankalar her iki şirkete de aynı komisyon oranlarını mı sağlıyor? Yoksa BKM ortaklığından dolayı Express daha avantajlı komisyonlara mı sahip olacak?

  1. Anladığım kadarıyla BKM Express bu işi tamamen ücretsiz yapıyor sitesinin her yerinde ücretsiz ibaresi var. Sanırım çalıntı kart sorununu çözmek için atılmış bir adım.

   iPara Paypal gibi firmaların bence Türkiyede işi zor olabilir.

  2. 1. Komisyon almayacaktır, çünkü banka(lar)dan zaten sanal pos hizmeti alıyorsan bu sistemi kullanabiliyorsun siteden anladığım kadarıyla.

   2. Yukarıda yazdığım nedenden dolayı "tam olarak" ipara'ya rakip değil aslında.

  3. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

   Açıklamalarında, "ilk 1000 üye işyerine ücretsiz" gibi bir ibare var. Daha ayrıntılı bilgi almak için, sanırım başvuru yapmak gerekiyor.

   1. BKM Express, internet üzerinden alışverişlerde kart bilginizi işyerleri ile paylaşmadan işlem yapabilmenizi sağlayan bir ödeme sistemidir.

    %90 e-ticaret sitelerinde ssl sertifikası mevcut bu gibi sistemlerde zaten kredi kartı bilgileri siteye uye olurken stenilmiyor ?

    Firmanın sanal post imkanı mevcut iken ek bir uygulamaya gerek yok gibi dusunuyorum.

    diğer hizmeti veren payu, ipara gibi sitelerinde komsiyon oranları fazla ve aylık ödemeleri mevcut

 2. Güzel bir uygulama.

  Daha fazla ödeme yöntemlerinin devreye alınması gerekmektedir.

  Pozitron'u tebrik ediyorum.

 3. Tukiye bir cozum ulkesidir.Herbir girisimin kendine has ozellikleriyle piyasaya ve kendi girisimlerini kuracak olanlara hazir ve saglam platformlar saglamsai bu cok buyuk bir nimettir

 4. hic bir sey anlamadim bundan tam 10 yil once bile bankalarin internet alisverislerinde kullandirttigi sanal kart uygulamalari vardi, yenilik nedir sms ile sifre gondermesimi?

 5. Barbaros Usekes Barbaros Usekes

  Peki iki gün sonra bkm express'in sitesi hacklenirse (ki databaseinde bu kadar fazla kredi kartı ve kişisel bilgi saklayan bir site potansiyel hedeftir) ne yapacaklar?

  Bütün TC kimlik, isim soyad, kredi kartı bilgileri diğer sitelerde olduğu gibi ortalığa saçılırsa ne olacak? Paypal ya da moneybookers gibi siteleri örnek gösterecek olursanız, onlarla bizimkilerin yaptığı işin kalitesini bir tutmayalım derim.

  1. Merhaba,

   BKM express üzerinde kart bilgileriniz tutulmamaktadır. Hatta kayıt esnasında kart numaranızın tamamı dahi istenmemektedir. Bu nedenle bahsettiğiniz şekilde bri risk bulunmamaktadır.

 6. Mustafa Bulut Mustafa Bulut

  tam alışveriş anında git buraya da uye ol denen hiç bir sistemin başarı sansı yok, zaten 3d den pek bir farkıda yok 3d tutmayınca adını değiştirip tekrar denemeye çalışılmış.

 7. Google Kazançları Kitabı Indir Google Kazançları Kitabı Indir

  Bence daha farklı bir strateji içinde olmaları gerekiyor. Kullanıcılar hali hazırda üye oldukları eticaret sitelerine nakit ödeme yaparken bile gğvenlik tereddütleri var.

 8. Çınar Çınar

  türkiyede bankaların sanal kart hizmeti varken bu express hizmeti falan gerek var mı sanal kart mı daha iyi yoksa bu express hizmeti mi daha iyi

 9. Gerçekten de çok başarılı olmuş. Tam bir amatör işi. Sistemi test etmek için e-bebek'den alışveriş yapayim istedim. Express ile ödemeye tıkladım, önce sayfa gelmedi, refresh sonrasında da screenshot'da yer alan sayfa geldi.

  http://cl.ly/I5YM/bkmexpress.jpg

  Bir e-ticaret sitesi sahibinin daha beta bile denemeyecek düzeyde çalışan bir sistemi nasıl olup da gözü kapalı sitesine entegre edebiliyor anlayamadım. Gerçi bu işin ciddiyetini BKM kavramayadıktan sonra kimsenin uğraşmasına gerek yok zaten.

  BKM'ye hayırlı işler...

 10. İkili Opsiyonlar İkili Opsiyonlar

  Sanırım PayPal gibi bakiye sistemi yok. Sadece alışveriş için kredi kartına aracılık ediyor ve para gönderip alma işlemi yapılamıyor.