Yemeksepeti.com 589 milyon dolar değerlemeyle Delivery Hero tarafından satın alındı [Güncellendi]
E-Ticaret

Yemeksepeti.com 589 milyon dolar değerlemeyle Delivery Hero tarafından satın alındı [Güncellendi]

Türkiye internet sektörünün en büyük firmalarından Yemeksepeti.com, Berlin merkezli global online yemek sipariş platformu Delivery Hero tarafından satın alındı. Anlaşma çerçevesinde Yemeksepeti'nin tüm hisseleri 589 milyon dolar toplam değerleme üzerinden Delivery Hero'ya geçti. Yemeksepeti'nin CEO'su Nevzat Aydın'ın Yemeksepeti’ndeki mevcut görevine devam edeceği, ayrıca Delivery Hero’nun yönetiminde de aktif rol üstleneceği açıklandı.

Yemeksepeti satın almasıyla aktif olduğu ülke sayısını 32’ye çıkaran Delivery Hero, 100 binden fazla restoran barındıran ağıyla ayda yaklaşık 10 milyon siparişe aracılık ediyor. 2001'de kurulan Yemeksepeti'yse, bugün Türkiye dahil 8 ülkede hizmet veriyor.

Rocket Internet tarafından kurulan ve hissedarı olduğu Delivery Hero'yu da içeren Global Online Takeaway Group, Yemeksepeti'ndeki yüzde 11.4'lük Rocket hissesini de kapsıyor. Bu son satın almayla Yemeksepeti, söz konusu ağ içinde en çok işlemi gerçekleştiren üçüncü şirket konumuna yükseldi.

Yemek Sepeti, farklı yatırımcılardan da teklif almıştı

Yemeksepeti'nin kurucularından ve CEO Nevzat Aydın, bugüne kadar yerli ve global birçok farklı yatırımcı tarafından teklifler aldıklarını, ama 'doğru partner'in Delivery Hero olduğunu söyledi.

Ayda 3 milyon yemek siparişine aracılık ettiğin söyleyen Yemeksepeti.com Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan ve Yunanistan'da da faal.

Rocket Internet finansal sonuçlarındaki rakamlar

2014 yılı finansal sonuçlarını açıklayan Rocket Internet, Delivery Hero'nun Yemeksepeti ve Yunanistan'ın lider yemek sipariş girişimi e-Food'u satın aldığına yer veriyor. Delivery Hero'ya 61.3 milyon Euro yatırım yaptığını da açıklayan Rocket Internet'in Delivery Hero'daki hisse oranı da yüzde 40'a çıkmış.

Nakit ve hisse karşılığında yapılan satın almalar sonucunda Global Online Takeaway Group, 71 ülkede yayılan bir güç haline geliyor. 2014  performansı da 120 milyon sipariş (Aralık ayı rakamlarında ) ve 1 milyar Euro brüt satış hacmi olarak açıklanıyor.

Yemek Sepeti'nın satışı Türkiye'de internet sektöründeki ilk milyar TL'lik satın alma olarak kayıtlara geçiyor. Arda Kutsal, Şubat ayında yazdığı yazıda Türkiye'nin ilk milyarlık satışından bahsederken Yemek Sepeti'ne işaret etmişti.

Son olarak Yemeksepeti'nin İstanbul'da, Delivery Hero'nunsa Berlin'de bulunan merkez ofislerine Girişim Ofisleri program dizimiz kapsamında yaptığımız ziyaretleri aşağıda yeniden izleyebilirsiniz.

Yorumlar (62)
 1. İşte bu çok sevindim bu habere umarım buna benzer yeni türk girişimleri görmeye devam ederiz.

  Tebrikler Yemeksepeti.com

  1. Avusturyada onlineessen.at ile güzel bir cevap vereceğimizi umuyoruz...😉

 2. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

  Oooobaaa! Sektör için güzel bir gelişme, tebrikler. Özellikle Nevzat beyin şirkette devam edecek olmasına çok memnun oldum, başka tekellerin peşinde koşmaz böylece :-)

 3. Onurakkus Onurakkus

  Vaziyet alın buralar karışacak :)

 4. Kerem Çobanoğlu Kerem Çobanoğlu

  Türkiye için inanılmaz güzel bir gelişme, harika.

 5. Ahmet Çağar Ahmet Çağar

  Çok değil aylar önce webrazzi bu satış için milyar dolarlık rakam telefuzu ediyordu. :) Komik.

  1. Aslinda yaziyi okursan orda milyar liralik satistan bahsediyor, yemek sepetinin degerlemesinin 500 milyon dolari zorladigini soyluyor. 589 milyon dolar bence gayet iyi bir rakam.

   https://webrazzi.com/2015/02/09/turkiye-internet-pazarinin-ilk-milyarlik-satisi-yakin-olabilir/

  2. Ahmet Çağar bu tutarı beğenemedin mi :) Türkiye'nin değeri bu kadar, kalkıp da buradaki potansiyel değerlendirmeleri gelişmiş ülkeler ile özellikle Almanya veya Amerika ile karşılaştırmak biraz komik olur. Sonuçta adamların en az 10 sene gerisinden geliyoruz. Ek olarak Türkiye'de bu değerleri karşılayacak sermaye de olmamasından dolayı, al bu parayı öp başına koy derler.

 6. Muhammed Er Muhammed Er

  Hayırlı olsun.

 7. Hakkı Ceylan Hakkı Ceylan

  Ucuza gitmiş, üzüldüm..

  1. Hakkı Ceylan Hakkı Ceylan

   Büyük başarı, umarım diğerlerine örnek olur.

 8. Yemeksepetini buraya tasiyan zaten Nevzat Bey'di yorumlara bak arkadas :)

 9. Al-I Osman Al-I Osman

  Güzel alışveriş velakin Türk kalsaydı daha sevinirdik, bizim ki çocuğu doğurup, büyütüp emek verip sonra elin adamına satmak oluyor hep.. Her şey para değil ama nevzat beye lokumdan sonra belki de bir yılgınlık gelmiş olabilir. ne diyelim hayallerimiz geniş olabilir ama ufuklarımız dar.

 10. Nevzat bey sabırlı adammış ben olsam şimdiye kadar 10 kere satmıstım :)

 11. Kubilay Kubilay

  Nevzat Beyden beklediğim bir hareketti. Ucuza kaptırmayı hiç düşünmedi. Tebrik eder başarıların devamını dilerim. Kendisinin bu paradan küçük bir payı E-Ticaret akademisi ve tohum yatırımcılık üzerine kullanmasını bekliyorum.

 12. Süleyman Sönmez Süleyman Sönmez

  Az mı yemeğini yedik Yemeksepeti'nin :) Çoğumuz için en güzel örnek çalışma sistemiydi. Kullanıcı bazlı değerlendirme sistemi, bağımsız oylama yapısı, kredi kartının önemli olmadığının belirtilip güven verilmesi, o an açık restaurantları ve fırsatları görebilmek... hep akıllı adımlardı. Hele ki genelde ciddiyeti tutarlılığı, mumla aradığımız ülkemizde, sistem kurmaya kalkan herkes ne denli zor olduğunu bilir.

  Nevzat Bey belki daha çok Zagor okur bu fırsatla :) Şaka bir yana, bilemiyorum ama bir yanım halen buruk. Başardığımız her iş elimizden çıkıyor gibi geliyor. Neden biz diğer ülkelerdeki yemeksepetlerini alıp dünya çapında global olmayız ki. İmkansız mı? Sadece hayal mi?

 13. Yerinde bir satış olmuş yurdışından firmaların girişiyle pazar payı zamanla düşecekti, zamanında satışı yapılmış oldu.

 14. Talat Saltuğ Talat Saltuğ

  Bir Türk şirketini yabancılar satın almış, herkes mutluluktan uçuyor. Bunun neresi sevindirici bir gelişme acaba merak ettim. Burada tek sevinenin Nevzat Aydın olması lazım. Hepiniz akrabası mısınız yoksa. Türk internet sisteminin üzülmesi lazım bence. Lokum patlaması sonrası bunu da elinde fazla tutamayacağını belirtmiştim zaten. Ben şahsen olayı sadece Nevzat Aydın'ın (hasbelkader) kişisel için bir başarı öyküsü olarak görüyorum. Ayrıca Arda Kutsal'ın buna işaret etmesi de hiç şaşırtıcı değil. Bu pazarlık bir günde olmadı herhalde. Yakın arkadaşların bunları bilmemesi şaşırtıcı olurdu zaten. Ufak bir tüyo vermişti size bir süre önce. Afiyet Olsun.

  1. 10 numara 5 yıldız bir yorum olmuş!

  2. aynen öyle.

  3. Fatih Yılmaz Fatih Yılmaz

   şirketi yabancılar aldı ise parasal karşılığı Türkiye'de değil mi? Bir de bu konuda hassas olanlar Yemeksepeti.com'u kullanmazlarsa yabancı şirkete de para kazandırmamış olurlar. Böyle bi çözüm var yani.

   Sizin düşüncenize göre yurt dışı menşeili tüm firmalar Türkiye'den çekilmeli; Türkler her yere gitmeli mi?

   Benim şahsi düşünceme gelince, eğer şirketin değeri gittikçe küçülecekse + iştahlı müşteri var ise + milli ve stratejik önemi yoksa bir şirket yabancıya mümkün olan en yüksek fiyattan satılabilir. Su kaynakları/maden rezervleri, TÜPRAŞ, T.Telekom gibi satışların ise karşısındayım.

   Nevzat Bey'in eline geçecek 1.6 Katrilyon Lira'nın (eski parayla) sanırım bir kısmı internet girişimciliğine can suyu olacaktır. İnsanları sevindiren de budur bence.

   1. Bünyamin Bünyamin

    Sen girişimci olsan 1 verip 1 den fazla alacağına inanmadığın işe para vermek istermisin ?

    Adam türkiyeye bilmem kaç milyon dolar yatırıyor ki ondan daha fazla sökebilsin. Pazar halindeyiz sömürgeyiz buna mı seviniyorsunuz aferim...

    Ki ayrıca internet girişimciliğine ne kadar para yatırırsa yatırsın ben bir yatırımcı olarak onun yatırımından herhangi bir dolaylı-dolaysız faydasını göremeyeceğim eminim. Bana faydası olmayan papazın kilisesi meselesi.

    Neye sevinildiğini anlamak çok güç. Yatırım türk olmaktan çıkıyor, Çalışanlar artık bir yabancıya çalışacak para yurtdışına gidecek... Vizyon yok misyon yok para var...

   2. hocam nevzat beyin eline gececek para ( daha onceki satıslardan ne gecti bilmem ama )60 milyon tl , zaten satıla satıla kuş kadar kalmış yemeksepeti ... https://webrazzi.com/2015/02/09/turkiye-internet-pazarinin-ilk-milyarlik-satisi-yakin-olabilir/ ! türkiyede üç klüplere gelen bir futbolcu bu parayı alıyor zaten. ben inanın anlayamıyorum neden seviniyoruz hala :) ? yemek yiyebiliyoruz birileride bunu farketti diyemi ? :)

   3. Sağda solda ağlarız yalıları, onları bunları yabancılara satılıyor diye... O zaman tüm ekosistemi satalım yabancılara sevinç çığlıkları atalım. Nevzat Aydın'ın Dragons Den'de ki yatırım bakış açısı eticaretten yana değildi (belki değişmiştir!) Sürekli ülkeden bir facebook, google çıkarmı diye düşünüyoruz ya, çıkmıyor işte....

   4. Bünyamin bey,

    Cümlenizden anladığım kadarıyla siz bir yatırımcısınız. Bugüne kadar nerelere neler yatırdınız? Bizi bilgilendirin de şurada buna göre konuşup tartışalım. Ama yazdıklarınızı her okuduğumda farklı bir anlam çıkıyor, mesela şimdi de yatırımcı değil, yatırımcıdan nasiplenmek isteyen bir girişimci olduğunuzu düşündüm?

    Çünkü bambaşka, benim öğrenmediğim bir dille yazmışsınız yorumunuzu. Virgülden sonra büyük harfle başlamak, 'aferim'lerle ayar vermek belki geliştirdiğiniz özel dildir, bilemiyorum. Ama o sahip çıktığınız Türkiye'nin dilinde böyle özellikler yok, onu bilirim. Hani özetle, insanın 'siz önce kendi dilinizde yazmayı öğrenin' diyesi geliyor.

    Sizin iş fikriniz nedir mesela? Lütfen bizle paylaşın, merak etmeyin fikirler böyle çalınmıyor, Facebook fikri bir yorumda bahsedildi de Zuckenberg atlamadı üzerine. Sizinki de çalınmaz.

    Ayrıca size ve siz gibi düşünenlere de iyi bir haberim var: Eğer fikriniz iyiyse, para kazandırıyorsa yatırımcının dili, dini, ırkı olmuyor. Dünyanın diğer ucundan gelip para yatırabiliyor size, o yüzden boşverin varsın da Delivery Hero sizi keşfedemesin.

    Yukarılarda bir yerde her kelimesine imzamı attığım bir cümle var:

    'Sizin düşüncenize göre yurt dışı menşeili tüm firmalar Türkiye’den çekilmeli; Türkler her yere gitmeli mi?'

    Yarın bir gün bir Türk şirketi Delivery Hero'yu satın aldığında bununla gururlanacak mısınız, yoksa 'otur oturduğun yerde' diye yorumlarda nota mı vereceksiniz o şirkete?

    Direk muhatabım siz de değilsiniz, tüm bu garip, bilgisi olmadan fikri olanlara.

    İşin başındaki bir adamın sizin şurada yazdıklarınızı düşünemediğini düşünmeniz akıl almaz geliyor bana.

    Mesela yine bu yorumlarda bir efsane: Nevzat Aydın lokum.com'daki mevzudan yılmış belki de, o yüzden tası tarağı toplayıp satmış. Siz bu işleri ne zannediyorsunuz ya? Hiç mi okumuyorsunuz mesela, hiç mi araştırmıyorsunuz? Hadi hepsini geçtim, çarşıda-pazarda da mı gezmiyorsunuz?

    Hadi diyelim ki hiçbirini yapmadınız, e ne diye gelip her konuda beyanat verme zorunda hissediyorsunuz kendinizi?

  4. Bilgi çağında yaşıyoruz. Bu işin devleti, milliyeti olmaz. Ek olarak sermaye piyasasının hakim olduğu ülkerde faaliyet gösteriyoruz, kim öderse, o satın alır. Türkiye'de bu tarz yatırımlar için ne vizyon ne de sermaye var; dolayısıyla çok güzel bir gelişme ve umarım devamı gelir diyemeyeceğim çünkü benzer şirketlerimizin sayısı ne yazık ki çok az. Türk sermayesi de her şeyi ucuza kapatmaya alışmaktan vazgeçsin derim. İllaki devletçilik, milliyetçilik gibi sermaye piyasalarının dışındaki kavramlar ile uğraşmak istiyorsak, o zaman milli doğal kaynakların üzerinden gelir elde eden şirketlere uygulanabilir; arkadaşlar örnekler vermişler. Bilginin devleti olmaz.

   1. Talat Saltuğ Talat Saltuğ

    Selim kardeş, bu tür yüksek tutardaki ekonomik hareketlerin ülkelere artı ve eksilerine yorum yapabilmek için o ülkelerdeki resmi mevzuatlara hakim olmak lazım. Sanıyorum sana birisi “Yabancı bizden iyidir” demiş. Ama sen inanma. Bizimki Milliyetçilik değil ama seninki global bir kafa karışıklığı. Bırak ülkeler arasını bir ülkenin şehirleri arasında bile ekonomik menfaat savaşı vardır. Öncelikle yabancı şirket ile Türk şirketi arasındaki mevzuat farklarını öğrenebilmen lazım. Türkiye’de ne vizyon ne sermaye var demekle, adamların 10 sene gerisinden geliyoruz demekle (Ahmet Çağar’a yaptığın yorumda) 600 milyon dolarlık işlere yorum yapılmaz. Webrazzi’yi oyun sitesinin forum sayfasına çevirmeyin. Sevgilerimle …

  5. 1. Resmi mevzuatlara bir tek siz mi hakimsiniz, burada yorum yapan diğer insanlar ben dahil değil miyiz, ne kadar eminsiniz? 2. Fikir sahibi olmak için bilgi gerekir, bunun için birilerinin bizlere bir şey anlatması gerekmez...vs. sizinle polemiğe girecek değilim. Ancak ukalılığınız yaşınıza pek yakışmıyor. ve evet yurtdışındaki özellikle internet ekosistemi sermaye, iş kültürü, insan kaynakları ve benzer bir çok önemli özellik ile en az 10 yıl önümüzde. ve tekrardan Nevzat Aydın, ekibini ve şirketin şimdiye kadarki yatırımcılarını kutluyorum. Güzel bir iş başarmışlar!

 15. Küresel yemek rekabetine girip zayi olmaktan iyi..Zaten büyük bir bölümü yabancıların olan şirket böylelikle özgürlüğüne kavuşmuş oldu :)

 16. Bunun sevindirici yanını ben göremedim. Firma sahipleri için hayırlı olsun diyelim. Ülke ekosistemi için üzüntülü bir durum. Evet ülkeden ilk milyarlık girişim satışı oldu ama ilk uluslararası firması çıkamadı. Boğaziçi köprüsünü satmakla aynı şey bence...

 17. Umarım Nevzat Aydın ve şirket içinde büyük hisseleri olan türkler Marcus Persson(Minecraft) gibi parayı alıp çekip gitmez.Sektöre yatırım yapar.

 18. benim anlamadıgım bir kaç nokta var ; birincisi zaten nevzat aydının hissesi yüzde 6, general atlantic ana hissedar e satan kişi bu işin yüzde 6 sına sahip olan mı oluyor ? yoksa yüzde 36 sınamı ? kurcalayınca belki anlaşılır ama bence hiçbirşey gozuktugu gibi degil. bir ikinci durum neden seviniyoruz satılmasına katma değer yaratıyorsa, turkcelli bugun ATT gelse alsa sevindirici bir haber mi diyecegiz? yatırım alır , şirket degerlemesi milyar tl lik olur oık bunu anlarım ama ! ilginç vesselam ...

  1. Oncelikle Arda Bey'in subatta yayinladigi makaledeki yorumda Samwer Kardeslerin Yemeksepetini kurduklari Global online Takeaway Group larina dahil edecekleri belirtmistim.

   https://webrazzi.com/2015/02/09/turkiye-internet-pazarinin-ilk-milyarlik-satisi-yakin-olabilir/

   Diger taraftan bu satisi sevinelim mi - uzulelimli gibi sig bakisla degerlendirmek hence anlamsiz.iste her olaya duygusal yaklasmamiz neden oluyor.uluslararasi alanda futboldada profesyonel degil duysusal yaklasiyoruz mesela.

   Guzel olacak nokta su: Turk hissadarlar bu paralari bi sekilde yine internet ekosistemine harcayacak yada yatiracaklar.Bu da yemeksepeti gibi yeni devlerin cikmasini saglayacak.

   delivery heronun ; basindaki Deli gibi hizla buyume ve yayilmasi tabiki Almanya basta olmak uzere capital sikintisi yasamamasi.Yoksa yemeksepetine kiyasla dunun cocugu aslinda (kurulum tarihleri acisindan)

   Nevzat Bey in de pozisyonu hence apacaik : Mena bolgesi direktorlugu ( sahsi fikrim)

   Hayirli olsun heroes adina.

   Sevgiler

   Ulas

   1. Heroes adina degil herkes adina (akilli klavye sacmaladi)

 19. Ninetheme Ninetheme

  Bu ülkenin uluslarası bir şirket yönetme becerisi olamadığının belgesidir sadece bu. Hindi gibi şişip duran bi ülkeyiz o kadar.

 20. Yunusmitan Yunusmitan

  iyi mi oldu kötü mü oldu bilemedim.

 21. Ahmet Kenan Ahmet Kenan

  işte benim beklediğim gün! yemek sepeti satılacak demiştim blogumda ve satıldı!

 22. Seoturuncu Seoturuncu

  tebrikler, Türkiye için güzel bir haber

 23. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Milletçe aşağılık kompleksine sahip olduğumuzu düşünüyorum. Yaşamımızda ve yakın tarihimizde başarıya alışık olmadığımız için olabilir. Bu olayda bile üzülecek bir nokta bulmuşuz.

  Bu yorumları yazanlar ilaç, deterjan, halı alırken mutlaka yerli olsun yoksa almam mı diyorlar? Amerika'daki şirketler satılınca özeniyorlar da şimdi neden sevinmiyorlar?

  Eğer bu kadar üzüldülerse, yemeksepetini kullanmayın da başka bir yerli firmayı kullanın! Ama olmaz di mi ? Artık o uluslararası bir firma, en havalısı o ! Vazgeçemeyiz.

 24. Mert Meriç Mert Meriç

  2000 yılında kurulmuş, görece büyümüş ve güzel hale gelmiş yemeksepeti'ni geldi 1 Mayıs 2011'de kurulan şirket 4. yıl kutlamaları sırasında "süpürdü"...

 25. Beytullah Gürpinar Beytullah Gürpinar

  O kadar saçma ve alaksız yorumlar var ki. Ömrümde bir kere bile olsun proje üretmeden sadece milliyetçilik duyguları ile yazılımış yorumlar. Yemeksepeti'ni x bir şirketin olması ne farkedecekki. Sonuçta orada yine insanlar çalışacak yine eskisi gibi yemek siparişler ile firmalara kazanacak. Yine Türkiye'de bir şrket olduğundan dolayı vergisini verecek. Tek fark Nevzat Aydın kazanacağına Samwer Kardeşler kazanacak. Sizin cebinize şuan para geliyorda o mu kesilecek bu kadar üzülüyorsunuz? Bence neden bizden 100K lık projeler çıkmıyor ve biz bunları satmıyoruz diye düşüneceğinize 1 tane vardı onu da sattık diye düşünüyorsunuz? Bence burda boş yorumlar yapmak yerine birşeyler üretin ve satmaya çalışın...

  1. Sanırım sen çok ürettin proje vs? Birşeye yorum yapabilmek için o işi yapmak zorunda değilsin. Yorum yapmanın anlamını kavramak gerekli ilk önce. Mourinho'nun çok güzel bir lafı var bununla ilgili.

   Siniša Mihajlović: "Mourinho ile futbol konuşmam. Futbol oynamamış birinin bazı şeyleri anlamasını beklememeli."

   José Mourinho: "Jokey olmak için önce at mı olmak gerekir?"

 26. Uğur Keser Uğur Keser

  Türkiye için iyi mi oldu? kötü mü oldu? Bu biraz tartışılır ama yemeksepetinin sahiplerinin ömür boyu çalışmalarına gerek kalmadı.

 27. Üzücü bir haber. Umarım yemeksepeti kalitesinden ödün vermemeye devam eder ve biz de alışkanlıklarımızı bozmak zorunda kalmayız. Onun dışında karlı çıkan taraflara tebrikler.

 28. Nevzat aydın bu para ile umarım yeni projeler için önemli bir yatırımcı haline gelir ve yerli mark konumuna gelir.

 29. Aristo-Z Aristo-Z

  Mrb,

  Burada "sevinme" modunda yazanlar Türkiye'den başarılı bir proje çıkmış olmasına, "başarı"nın da subjektif değil, parayla ölçülebilir realitesine seviniyorlar.

  Ben de katılıyorum.

  "Sevinç duymak"tan öte de girişimci aday çoğunluk yorumcular için, "fikrin para etmesi" meselesinin, emek ve sabırla karşılığını bulmasını görmelerinden kaynaklanmaktadır.

  Ben de katılıyorum.

  "Yabancılara satılması" meselesine gelince satın alan grubun ortakların bir ulusa mensup olduğu kanaati nasıl oluşuyor bilemedim.

  Ha "içerisinde TC vatandaşı olmayanlar yabancılardır" deniliyorsa, sonuçta bir kooperatifin gücü "bir"eyden fazladır.

  Biz ne kadar global bazlı kooperatiflere sırtımızı dönsek de, zaten kooperatif daha doğrusu "korporatif" mantığı çözememiş, daha doğrusu yanlış anlatılmış biz coğrafyanın insanlarıyız.

  Sonuçta "birlikte alalım", toptan alırsak ucuza alırız mantığıdır.

  Ama bizde; "birlikte alırsak, birlik olduğum da ucuza alacak, aman o ucuza almasın gerekirse ben pahalı almaya razıyım" ırkıyız.

  Bunun örnekleri çok hepimizin çevresinde, belki de ta kendisiyiz..

  Diğer taraftan elin oğlu-"gavur", "cash in the hand" yapmıyor.

  Hisse takası var...

  Yani ortakların hangisi ne kadarını nakide cevirebildi, kendi içlerinde "ben bu kadarını nakit, kalanını satın alan firmanın hissesinden istiyorum-istemiyorum" dedi-anlaştı bilmiyoruz.

  Ama içerikten anladığımız; ortakların kısmen nakit, bakiyede ise ana gruba veya iştiraklerinden hisse alarak ortak olduğunu anlıyoruz.

  Dolayısıyla "bizim" girişimcilerimiz de artık "yabancı"larla ortak.

  Üstelik yabancının hissesini satması için belirlenen alt hisse değerini, ve/veya hisse değerinin +X olması halinde nakit ödeme kısmının kısmen kısmen veya defaten yapılacağını da bilmiyoruz.

  Ama bildiğimiz ve çıkarmamız gereken, sevinmeliyiz, ibret almalıyız, gurur duymalıyız.

  Sayelerinde memlekete çekecekleri dikkat, ve "Türkler de çok oluyor" manşeti haklarıdır.

  Helali hoş olsun, can-ı gönülden önce bu işe ruhunu veren kurucuları ve mayasını yapan çalışanları ve nihayetinde bu değerlemeyi yöneten ortaklarını tebrik ederim.

  syg.

 30. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bence olumlu bir gelişme. Ancak bu gelirlerin bir kısmının dahi olsa yine türk girişimi olarak sektöre dönerse daha da faydalı olacaktır. Global girişim olmak da bir tercih ancak ilerleyen dönemlerde üzerlerindeki baskı ve bu sektöre akın o kadar artacak ki bir dönemin grup satın alma sitelerine dönecek ve ardından da bugünkü değerini asla yakalamayabileceği bir duruma düşmesi normaldir. Milliyetci duyguyla neden sattılar demek kolay ama bu zor bir kadar çok büyük de bir risk. yani sonuçta satılan google gibi tekknoloji üreten bir sistem değil. Bir sır yada kimsenin yapamadığını yapan birşey de değil. yemek sepeti pazar payı ve biraz da global açılımla öne çıkıyor. bunlar yabancı firmalar tarafından kolaylıkla kırılıp rekabet edilebilecek alanlar. özellikle yüksek sermaye ile hareket edenler. Pazarın cıvkı çıkmadan satılmasını ben yerinde görüyorum.

 31. Serdar Öz Serdar Öz

  çok başarılı bir şirket. tebrikler. fakat silikon vadisinde olsaydı, değeri bu sipariş rakamlarıyla 15-20 milyar dolardı.

 32. Meftun Mede Meftun Mede

  Keşke komple satmak yerine, yarı yarıya yapsalardı. Üzülsemmi, sevinsemmi bilemedim. Ne diyelim, Hayırlı olsun.

  1. Bay Zeka Bay Zeka

   Samwerler de yarısını satsa da alsak diyorlardı zaten :)

 33. 2Kere2Beseder 2Kere2Beseder

  Milliyetçilik duygusuyla bu satışın ne alakası var anlayamadım? Hani bir Teknoloji şirketi olsa "know-how" başka ülkeye akacak dersin üzülürsün veya altın maden şirketi olsa doğal kaynaklarımız elden gidiyor diye yaygara kopartabilirsin, bir Telekomünikasyon şirketi olsa güvensizlik sendromu gösteririsin

  iyi de Yemeksepeti bunların hiç biri değil ki. Yemeksepeti piyasadaki bir boşluğu zamanında çok iyi değerlendirip üstün pazarlama başarısı gösteren bir şirket. Yemeksepeti'nin bir yere gittiği de yok, yine kendi ülkemizde hizmet görecek içinde aynı insanların çalışacağı bir şirket olacak.

  Bundan dolayı buradaki yorumların üzülelim mi sevinelim mi yörüngeli olması çok anlamsız geldi bana

  Bu satış bence yerinde olmuş, Nevzat Bey ve ekibi için hayırlı olsun, darısı da başka girişimcilerin başına..

 34. Ahmet Dursun Ahmet Dursun

  Arkadaşlar satilan hiçbirşey için sevinilmez yani yemeksepeti altın yumurtlayan tavuk misali rakam ne olursa olsun satılmamalıydı ama herşeyin hayırlısı giden gitmiştir elimizddkilerin değerini bilmek lazım %100 yerli yatırım http://www.yemekmotoru.com a desteğimizi verelim yemeksepetinden eksiği yok fazlası var yeni nesil yeni teknoloji TAVSİYE EDERİM

 35. Yemek Tarif Yemek Tarif

  Bu satın almanın amacının Türkiye değil Arap ülkeleri olduğu ortada.

  Türkiye'de McDonald's ve Domino's gibi firmaların kendi online satış ağlarını genişleterek siparişlerin direk kendilerine ulaşmasını sağlamayı amaçladıkları ve yemek sepeti üzerinden verilen siparişlerin kalitesini bozdukları bir zamana gelmesi de ilginç.

  Yemeksepeti'nin Türkiye'de ki diğer rakipleri için ve alan firmanın 2-3 sene sonra Türkiye'den çıkacağını öngörenler için çok iyi haber.

  Arap ülkeleri düşünüldüğü zaman satış rakamı çok düşük görünüyor.

 36. Ülkemizden çıkan güzel bir başarı hikayesiydi. Büyüdükçe, ilerledikçe gurur duyuyorduk. Dijitalde global bir markamız olacak diye hayal kurarken, böyle havlu atmak gurur kırıcı oldu. Şahsen ben yemek sepetinin her yeni ülkeye girmesiyle, sanki kendi şirketim gibi sevindim, gurur duydum. Sonuç bu olmamalıydı. Bu ülkenin başarıya ihtiyacı var. Bir kere başarabilirsek, arkası gelir. Ama başaramadık. Söylenecek çok söz yok. Üzüldüm...

 37. Bir sömürü aracı satılmış şu pohpohçuluğa bak. Zaten haklarında rekabet kurulu soruşturma başlattı. Birde sipariş verdiğiniz bir çok firma siparişi gönderirken hususi olarak kendi katalog ve numaralarını koyuyor ki zaten üç kuruşa iş yapıyor birde %10 gibi havadan para ödemek zorunda kalıyor. Ellerinde dursaydı kanımca fazla dayanmaz patlardı.

  Beyti istersin iskender gelir, promosyon ürünler çıkmaz firma gelin burda yiyin der, kredi kartınızdan fazladan ücret kesilir, yaptığınız yorumun içinde bayat kelimesi geçiyor diye yayınlanmaz, siz düşük not verirsiniz restoranın ortalaması yükselir, verdiğiniz telefon numaralarına restoranlar günde 10 defa sms atar, yemeği sipariş edersin 2 saat sonra gelir şikayet edersin umursamazlar vs. vs. Daha fazla sorumsuzluk ve şikayet örneği için aşağıda ki linke tıklayabilirsiniz.

  https://www.sikayetvar.com/yemeksepeticom

  Umarım bu özeleştirim de bu kadar yorum içinde kendine yer bulabilir.

 38. Mehmet Durmaz Mehmet Durmaz

  Aslında girişimin böyle bir rakama satılması Türkiye adına sevindirici. Umarım ele geçen para yine sektöre harcanır, fakat yukarıda satilmasına sevinmeyen arkadaşlar ve benim ortak düşüncemiz sanırım aylık ortalama 10 milyon TL paranında Türk esnafının cebinde çıkıp ülkeyi terkedecek olmasıdır.

 39. Bu duyuru ile ilgili Hakan Yalçın 'ın görüşlerini merak ediyorum.

 40. Cüneyt Cüneyt

  Satış haberi neden bu kadar mutlu etti insanları bilmiyorum. Ya da ben mi yanlış düşünüyorum. Bizler satın alsak daha güzel olmaz mı?

 41. Türkiye, dünyanın 17. büyük ekonomisi olmasına rağmen internet alanında ne kadar zayıf olduğu görülüyor. Herkesin sevinci, işler açılır, yatırım artar gibi bir düşünce oluşturuyor. Fakat Yemeksepeti.com ülkenin kalbur üstü markalarından biri ve satın alan da yabancı bir şirket...Ne zaman bu satın almalar (örnek) Vestel, Zorlu, Sabancı gibi büyük şirketlerimiz tarafından değer görülüp alınır, o zaman bir sevinçten bahsedebiliriz. Aksi takdirde sadece satanların sevinci olur...

 42. Erzak Sepeti Erzak Sepeti

  yemeksepeti satılmış olabilir, Erzak Sepeti ise satılmayı bekliyor.

 43. Bilgi Silgi Bilgi Silgi

  Baloncu geldiii. "Ayda 3 milyon yemek siparişine aracılık ettiğin söyleyen Yemeksepeti.com..." şimdi bir hesap yapıp balonun nasıl patlamak üzere olduğuna bakalım. Her sipariş ortalama 20 TL, komisyonda %10 olsun. Bu durumda ayda 3 milyon siparişin ortalama 2 tl komisyon bedeli 6milyon tl yapar. 1 yılda 6x12=72 milyon TL brüt kar. Yapılan yatırımın TL karşılığı ise 1.590.000.000 TL (Kur 2.7). Şimdi bu yatırımın kaç yılda geri döneceğine bakalım: 1,590/72=22 Yıl. Üstelik hesaba %18 KDV, %20 kurumlar vergisi ve diğer operasyon masrafları dahil edilmedi. Bunlar da dahil edilirse yıllık 72 milyon TL olan kar 40 milyon TL'ye düşer ki bu durumda yatırımın geri dönüşümü 40 yıla çıkar. İğne kimde beyler....

 44. yemeksepeti yerli türk şirketimiz olarak halka arz olsaydı daha çok sevinirdik. Exit yapanlar için hayırlı olsun.