Yemeksepeti.com 589 milyon dolar değerlemeyle Delivery Hero tarafından satın alındı [Güncellendi]

Yemeksepeti.com 589 milyon dolar değerlemeyle Delivery Hero tarafından satın alındı [Güncellendi]

Türkiye internet sektörünün en büyük firmalarından Yemeksepeti.com, Berlin merkezli global online yemek sipariş platformu Delivery Hero tarafından satın alındı. Anlaşma çerçevesinde Yemeksepeti'nin tüm hisseleri 589 milyon dolar toplam değerleme üzerinden Delivery Hero'ya geçti. Yemeksepeti'nin CEO'su Nevzat Aydın'ın Yemeksepeti’ndeki mevcut görevine devam edeceği, ayrıca Delivery Hero’nun yönetiminde de aktif rol üstleneceği açıklandı.

Yemeksepeti satın almasıyla aktif olduğu ülke sayısını 32’ye çıkaran Delivery Hero, 100 binden fazla restoran barındıran ağıyla ayda yaklaşık 10 milyon siparişe aracılık ediyor. 2001'de kurulan Yemeksepeti'yse, bugün Türkiye dahil 8 ülkede hizmet veriyor.

Rocket Internet tarafından kurulan ve hissedarı olduğu Delivery Hero'yu da içeren Global Online Takeaway Group, Yemeksepeti'ndeki yüzde 11.4'lük Rocket hissesini de kapsıyor. Bu son satın almayla Yemeksepeti, söz konusu ağ içinde en çok işlemi gerçekleştiren üçüncü şirket konumuna yükseldi.

Yemek Sepeti, farklı yatırımcılardan da teklif almıştı

Yemeksepeti'nin kurucularından ve CEO Nevzat Aydın, bugüne kadar yerli ve global birçok farklı yatırımcı tarafından teklifler aldıklarını, ama 'doğru partner'in Delivery Hero olduğunu söyledi.

Ayda 3 milyon yemek siparişine aracılık ettiğin söyleyen Yemeksepeti.com Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan ve Yunanistan'da da faal.

Rocket Internet finansal sonuçlarındaki rakamlar

2014 yılı finansal sonuçlarını açıklayan Rocket Internet, Delivery Hero'nun Yemeksepeti ve Yunanistan'ın lider yemek sipariş girişimi e-Food'u satın aldığına yer veriyor. Delivery Hero'ya 61.3 milyon Euro yatırım yaptığını da açıklayan Rocket Internet'in Delivery Hero'daki hisse oranı da yüzde 40'a çıkmış.

Nakit ve hisse karşılığında yapılan satın almalar sonucunda Global Online Takeaway Group, 71 ülkede yayılan bir güç haline geliyor. 2014  performansı da 120 milyon sipariş (Aralık ayı rakamlarında ) ve 1 milyar Euro brüt satış hacmi olarak açıklanıyor.

Yemek Sepeti'nın satışı Türkiye'de internet sektöründeki ilk milyar TL'lik satın alma olarak kayıtlara geçiyor. Arda Kutsal, Şubat ayında yazdığı yazıda Türkiye'nin ilk milyarlık satışından bahsederken Yemek Sepeti'ne işaret etmişti.

Son olarak Yemeksepeti'nin İstanbul'da, Delivery Hero'nunsa Berlin'de bulunan merkez ofislerine Girişim Ofisleri program dizimiz kapsamında yaptığımız ziyaretleri aşağıda yeniden izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.