Boğaziçi Enterprize'ın şampiyonları Smart Mom ve MAKEY [Video Röportaj]
Webrazzi TV

Boğaziçi Enterprize'ın şampiyonları Smart Mom ve MAKEY [Video Röportaj]

Boğaziçi Enterprize Girişimcilik Yarışması’nda finalist ve kazanan girişimlerin bugün açıklandığını paylaşmıştık. Biz de ödül törenindeydik ve 296 fikir arasından sıyrılan 3 girişimin kurucu ortaklarıyla kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

Jüri kararıyla Smart Mom ikinci, MAKEY ise üçüncü oldu. İlk 3 girişim de Silikon Vadisi turu ve bir çok girişimcilik desteği ile ödüllendirilirken, birinci girişim 20 bin TL, ikinci girişim 15 bin TL, üçüncü girişim de 10 bin TL nakit ile ödüllendirildi.

 1. Smart Mom: Buzağılarda görülen ishal vb. hastalıkları engellemek için geliştirilen tam otomatik bir beslenme sistemi. Buzağıların ölüm oranını düşürmeyi hedefleyen proje, üzerinde RFID modülü takılı bulunan buzağıdan elde ettiği biyometrik parametreleri değerlendirerek en uygun mama karışımını hazırlıyor.
 2. MAKEY: Modüler ardışık küçük elektronik yapboz, mıknatıslar ile birleştirilebilen ve mühendis olmayan insanların da elektronik etkileşimleri kullanabilmesini sağlayan elektronik yapı bloğu kütüphanesi.
Yorumlar (8)
 1. Cem Nablo Cem Nablo

  allah hayırlı etsin ama bunlar ticari işler değil. hangisi milyon dolarlık iş yapabilecek potansiyelde?

  1. Projeleri incelemeden yorum yapmasak daha iyi olmaz mı? Satın almak isterseniz makey.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Takip edin ve yerli, ticari bir ürünün nasıl şekillendiğini ve nasıl büyüdüğünü görün.

  2. Cem sana makey ve smartmom için katılıyorum. Çok haklısın. Ancak masuta robotics farklı. Adamları dinledim ve bence bu işi profesyonel olarak yapıyorlar. Param olsa yatırım yapardım bu ekibe ve ürüne.

   1. Makey gerçek bir başarıdır. Buzağı gerçek bir başarıdır. Masuta SKF yi kopyalayıp hiçbir arge değeri olmayan tamamen yurtdışında zaten uygulanan ve her mühendisin yapabileceği bir işi yapmış daha doğrusu işi yapan mühendis değil kullandığı cihaz :) nasıl 1. olmuş hayretler içindeyim :)

 2. Başarılar gençler....

 3. Arkadaşlar merhaba, ödül alan makey isimli ürünün çok daha eğlenceli versiyonunu ithal etmeye başlıyoruz. Çok yakında storumuzda yayınlanacak. Buradan da duyuracağız.

  1. Yorumları şaşkınlıkla okuyorum. Burada yerli imkanlarla yapılan ürünleri desteklemek yerine, çok daha eğlencelisini ithal edeceğiz gibi argümanlar geliştirmek enteresan doğrusu.

   http://www.etohum.com/blog-tr/neden-turkiyeden-uber-cikmaz/

   1. Çok yerinde bir yorum olmuş. Teşekkürler Selin Hanım.