Boğaziçi Enterprize Girişimcilik Yarışması'nda finale kalan girişimler ve kazananlar
Etkinlikler

Boğaziçi Enterprize Girişimcilik Yarışması'nda finale kalan girişimler ve kazananlar

Bogazici Enterprize Girisimcilik Yarismasi

Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından düzenlenen Enterprize Girişimcilik Yarışması bugün yapılan törenle sonuçlandı ve kazanan üç girişim belli oldu. Bu yıl 296 fikir arasından sıyrılan 10 finalist girişim jüri karşısındaydı.

Kısaca bahsetmek gerekirse, Boğaziçi Enterprize Girişimcilik Yarışması bir akademik yıl boyunca sürüyor ve 3 etaptan oluşuyor. İlk iki etabı geçen finalist girişimciler proje danışmanı uzmanlarla çalışarak jürinin karşısına çıkıyorlar.

Webrazzi'nin de desteklediği yarışmanın bu yılki şampiyonları toplam 50 bin TL nakit ödül, Silikon Vadisi ziyareti ve çeşitli kuluçka destekleri kazandı. Yarışma sponsorlarının  da çeşitli ödüller verdiği 9 finalist girişimi aşağıda kısaca tanıyabilirsiniz;

 1. Smart Mom: Buzağılarda görülen ishal vb. hastalıkları engellemek için geliştirilen tam otomatik bir beslenme sistemi. Buzağıların ölüm oranını düşürmeyi hedefleyen proje, üzerinde RFID modülü takılı bulunan buzağıdan elde ettiği biyometrik parametreleri değerlendirerek en uygun mama karışımını hazırlıyor.
 2. Distant Reality: Etrafındaki tüm görüntü ve sesi 3 boyutlu olarak kaydeden 18 lens ve 6 mikrofonlu bir kamerayla anı kaydedip daha sonra bir çeşit monitör görevini üstlenen gözlükler yardımıyla tekrar gözlemlemeyi mümkün kılıyor. Distant Reality, sahip olduğumuz kameraların insanın görme duyusunu taklit etme konusundaki başarısızlığı gidermek istiyor.
 3. Hava Akımlı Lenfatik Drenaj Cihazı (HALDC): Lenfödem hastalığı tedavisinde kullanıma yönelik bir medikal cihaz. İlk çalışmalarda yüzde 5'ten daha az bir hatayla etki gösteren cihaz, deneysel klinik araştırmalarla başarısını kanıtlamak istiyor.
 4. iKido: 0-12 yaşlarındaki çocukların gelişimine katkıda bulunmak amacıyla geliştirilen bir içerik platformu. iKido Çocuk Kitaplığı uygulaması yayınevlerinden 5 yıllık süreyle lisanslanmış olan kitapları seslendirerek ve dijitalleştirerek son kullanıcıların erişimine sunuyor. Şu anda 1000 adet kitap bulunan platformun video kanalları okul öncesi çocuklara yönelik eğitim videolar sunuyor. Bireysel ve kurumsal abonelikle iKido'ya abone olunabiliyor.
 5. MAKEY: Modüler ardışık küçük elektronik yapboz, mıknatıslar ile birleştirilebilen ve mühendis olmayan insanların da elektronik etkileşimleri kullanabilmesini sağlayan elektronik yapı bloğu kütüphanesi.
 6. Neurofix: İletişim kurma ve konut vermeyi sağlayan beyin ve makine ara yüzleri tasarlayan Neurofix ekibi, beyin sinyallerini anlamlandırarak eğlence sektörüne yönelik uygulamalar ve sağlık sektörüne yönelik iletişim arayüzleri geliştiriyor. Neurofix; ALS, MS ve inme geçirmiş hastalar gibi iletişim kuramayan kişilerin acil ihtiyaçlarını belirtebileceği beyin sinyallerine dayalı bir iletişim sistemi tasarlıyor.
 7. Prolead: Radyasyondan koruyucu kurşun/aramid fiber kompozit yapı, iki malzemenin birleşiminden oluşuyor ve bununla üretilecek ürünlerin ilk olarak nükleer tıp tedavi merkezlerinin atom tedavi bölümlerinde kullanılması planlanıyor. Nükleer tıp merkezlerinde kullanılan kıyafetlerdeki kurşun levha yerine, aramid elyaf matrikse uygulanan partiküler haldeki kurşunun belirli bir işlemdem geçirilerek kompozit yapının oluşturulması hedefleniyor.
 8. Scienta Us: Geliştirilen yapay zeka sistemi, anlık üretim planlama ve çizelgeleme, üretim yönetimi ve takibi, depo yönetimi ve takibi, PLC entegrasyonu gibi özelliklere sahip.
 9. Heats:  Bir çeşit giyilebilir teknoloji ürünü olan Heats, yoğun bakımdaki hastaların bileklerinden yatağa bağlanma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. HEATS, bünyesine takılabilir elektronik ve kablosuz akıllı takip sistemi sayesinde hastayı her an takip ederek hastayla ilgili yanlış giden bir şeyler olduğunda (kriz, titreme vb.) sağlık çalışanını anlık olarak uyarıyor. Hastanın durumuyla ilgili hekimlere istatistiki analiz raporu da sunuyor.
Yorumlar (10)
 1. ikinci olan smartmom isimli proje geçen sene de aynı yarışmanın ikincisiydi :)

  Üçüncü olan MAKEY ürün üretip geliştirmektense yarışma yarışma dolaşıp para toplamayı amaç edinmiş bir proje. Geçen gün TET Girişimcilik yarışmasında da birinci oldular ve yine 20.000 TL aldılar :) ayrıca zaten makey var dünyada. Hatta aynı isimde kaç sene önce yapıldı http://www.makeymakey.com). İsmini değiştirin bari :)

  Birinci olan proje de toplamda tübitaktan 700.000 TL destek almış ve zaten ticarileşmiş bir proje. Daha ne diye onlara para veriyorlar anlamıyorum.

  Zaten enterprize ekibinin içindeki anlaşmazlıklar dışarıdan bile belli oluyor. Bu sene bu işi kıvıramadılar bence. Adam gibi değerlendirebilecek jüri olsaydı bari. Böyle yaparak gerçek girişimci ruha sahip ve projesi gelecek vadeden girişimci adaylarının şevkini kaçırıyorsunuz.

  1. Deniz Kumtepe Deniz Kumtepe

   Sırf şu yorum bile başlı başına Webrazzi okurlarının yorumlarının ne denli açıklayıcı ve okunmaya değer olduğunu kanıtlıyor, teşekkürler yorum için Cansu.

   Tabi Fırat'ı da unutmamak lazım, teşekkürler :)

  2. Yazdıklarınızı okuyunca hiç şaşırmadım :) balık baştan kokar !

  3. MAKEY ile ilgili söylediğin şeylerde bazı hatalar var bence :) öncelikle MAKEY ile makeymakey isim benzerliği olmasına rağmen tamamen farklı şeyler makeymakey.com un sattığı alet MAKEY'nin kütüphanesinde bulunan 96 farklı modülden sadece bir tanesi. (bkz: dokunmatik anahtar http://makey.com.tr/module/i-8) örnek proje https://www.youtube.com/watch?v=UnJsWHnutc0)) MAKEY'nin yurt dışında benzerleri var doğru ama Türkiye pazarında böyle bir ürün yok. Yurt dışından benzerini almak istesen de zaten 100$ dan fazla olduğu için gümrükte takılacak aldığın ürün. Ama zaten yurt dışından almaya gerek yok artık, çünkü MAKEY hem daha geniş kütüphaneye sahip hemde neredeyse yarı fiyatına :) Bence bunun zaten aynısı var deyip kestirip atmamak gerek önemli olan ulaşılabilir ürün ortaya koymak.

   "MAKEY nedir?" başlıklı kısa bir video https://www.youtube.com/watch?v=lcFK2l2tyRc

   Satın almak için İnternet sitesini ziyaret edebilirsiniz :)

 2. Son derece art niyetli yorumlar gelmiş. Öğrenci insiyatifiyle yapılan bir yarışma sayesinde başka öğrencilerin projelerine değer katılması çok önemli. Tüm ekibi tebrik ediyorum, yarışma ilerleyen senelerde daha da ileri gidecektir.

  1. Ahmet arkadaşım hangi yorumlar art niyetli, açıklayabilir misin? Bak alihan makey ile ilgili ne güzel açıklamalarını tek tek yapmış. Tabi yarışma yarışma dolaştıkları ile ilgili bişey dememiş. Hatta evet yurt dışında var biz ucuzunu yaptık ondan kazandık ödül demiş. Birde kütüphanelerinin zengin olduğunu söylemiş (acaba 96 kütüphaneli ürünleri hazır mı ve fiyatı ne kadar olcak :) ). Ayrıca yarışmanın değerlendirme kriterlerinde iki önemli unsur var. Bunlardan ilki etik değerler. Diğeri de sosyal etki. İsterseniz bakın yarışmanın web sitesinden. Ödül alan projelerin bu unsurlar ile ilgilisini de açıklayabilir misiniz? Geçen senenin ikincisine bu sene neredeyse aynı proje ile tekrar ikincilik verildi. Daha ne olsun!!!

   1. Cansu Hanım, makey.com.tr sitesini ziyaret edebilir misiniz daha fazla yorum yazmadan önce. Fiyatları, tasarımları, projeleri görebilir makey'nin ne olduğunu anlayabilirsiniz belki. Ayrıca satın da alabiliyorsunuz internet üzerinden ve hemen gönderiyoruz. Ve rica ediyorum modülleri ve tasarımları dikkatli inceleyip daha sonra yorum yapın, ortada tamamıyla yerli üretim olan güzel bir ürün mevcut. Desteklemiyorsanız bile lütfen inceledikten sonra yorum yapın. Teşekkürler.

   2. Lütfen yanlış anlamayın. Makey' i beğendim. Hatta bunu ve benzerlerini sipariş etmek bile istiyorum. Benim söylemek istediğim yarışmanın web sitesinde yayınlanan değerlendirme kriterlerine göre ödül almaması gerektiğiydi. Bu ikisi çok farklı şeyler. Lütfen diğer girişimcilere de fırsat tanıyalım diyorum. Ancak buradaki problem sizde değil. "Jürinin" veya Enterprize'in seçimlerindeki yanlışlıklardan bahsediyorum. Eğer değerlendirme kriterlerinde sadece ticari potansiyel olsaydı bunları yazmazdım. Bir kez daha söylüyorum Makey bence de güzel bir ürün. Elinize sağlık, başarılar

 3. Btocakci Btocakci

  ciddi manada, çeşitli sektörlerde işleri kolaylaştırabilecek projeler ödül almış. inanılmaz sevindirici.

  önceden girişimcilik yarışmalarında telefon kılıfı satan sistemler yüceltilirken, bu tarz gerçekten işe yarayacak ve katma değer yaratacak sistemlerin yüceltilmesi, duyurulması, tanıtılması, desteklenmesi beni çok ama çok mutlu etti.

 4. Enterprize Enterprize

  Merhabalar,

  Fikirlerinizi öğrenmekten mutlu olduk. Herkesten gelecek yorumları beklemek ve üzerine düşünmek istedik.

  Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi kulübü olarak tamamen gönüllülük esası ile gerçekleştirdiğimiz başlı başına bir girişimcilik örneği olan EnterPrize’ı, öğrenci arkadaşların bir araya gelerek yaptığını belirtmek isteriz.

  Çalışmamız kusursuz ve mükemmeldir diye bir söylemde bulunmuyoruz ki zaten bulunamayız da. Ancak; 8 aylık sürece yayılan EnterPrize girişimcilik yarışmasında ulaştığımız her başarıda ortaya koyulmuş olan gayret ve özveri, karşılaştığımız onca sıkıntılarda göstermiş olduğumuz fedakarlıklar herkesin harcı değildir.

  www.bogazicienterprize.com adresine girip incelemenizi, bilgi sahibi olup fikir sahibi olmanız diler ve daha sonrasında varsa; öneri ve eleştirilerinizi [email protected]'e göndermenizi rica ederiz.

  Hariçten gazel okumak yerine bir değer üretme vizyonunda olduğumuzdan; burada yazılanların lafta kalmaması, gereken tedbiri ve önlemi almak için yazdıklarımızda samimiyiz. Aynı samimiyeti sizden de beklemekteyiz.

  İyi günler,