Türkiye'de geliştirilen iOS uygulaması Typorama, ABD'de listeleri zorluyor
Girişim

Türkiye'de geliştirilen iOS uygulaması Typorama, ABD'de listeleri zorluyor

Bugüne kadar geliştirdiği ya da parçası olduğu mobil uygulamaların başarısıyla dikkat çeken Apperto ekibi, son olarak Typorama isimli bir iOS uygulaması yayınladı.

PicLab'tan farklı olarak bu sefer tamamen yerli yazılım geliştiricilerin (Sarp Erdağ ve Çağatay Kaptanoğlu) imzasını taşıyan uygulama, bundan yaklaşık olarak 1 ay önce yayına girmiş.

30 Nisan'da Apple tarafından 129 ülkede 'featured app' ilan edilen Typorama, ekipten aldığımız bilgiye göre şu an ABD'de genel sıralamada 44, 'photo and video' kategorisindeyse yedinci sıraya kadar yükselmiş.

Bu arada uygulamanın 1,99 dolar fiyat etiketine sahip olduğunu ve yukarıdaki bu rakamların ücretli uygulamalar için olan listelere ait olduğunu söyleyelim.

Typorama bir başka deyişle şu an ABD'de Angry Birds veya NBA 2K15'ten daha popüler durumda. Bunun dışında hemen belirtelim; rakamlar biz haberi yayına hazırlarken bu şekildeydi, siz bu satırları okuyorken Typorama'nın daha da yukarılara tırmanmış olması muhtemel. :)

typorama-app-screen

Herhangi bir üyelik mekanizmasına sahip olmayan Typorama'da ister Pixabay üzerinde yapabileceğiniz arama sonrası beğendiğiniz görsellerin isterseniz de bizzat kendi çektiğiniz fotoğrafların üzerine çok çeşitli boyut ve seçeneklerle yazılar ekleyebiliyorsunuz.

Yazı ekleme dışında çerçeve belirleme, grafik ekleme ve filtre uygulama gibi özellikleri de bünyesinde barındıran Typorama'da işleminiz sonrasında oluşan yeni görseli Instagram, Facebook, WhatsApp, Twitter ve Pinterest'te paylaşabilmeniz ya da albümünüze kaydetmeniz mümkün.

Bu arada geliştirici ekipten aldığımız bilgiye göre şu an uygulamanın hedef pazarları arasında Türkiye yer almıyor ancak kısa bir süre içinde Typorama'ya Türkçe karakterlerin tamamını destekleyen iyileştirmeler gibi bir takım özellikler eklenmiş olacak.

Dilerseniz Typorama uygulamasını App Store üzerinden hemen şimdi iPhone veya iPad'inize indirebilirsiniz. Uygulamayla ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (11)
 1. Alessandro Alessandro

  güzel ama pahalı 4.29 TL ,,,

  1. Orçun Açik Orçun Açik

   starbucks'ta en ucuz kahve bile 4.29 TL değil daha pahalı. yarım şişe bira parasına kaliteli bir uygulama. Bu uygulamayı kullanmak isteyen ve ihtiyaç duyanlar için fiyat ucuz ! PicLab isimli uygulamaları da çok iyi düşünülmüştü. Başarılar ve bol kazançlar diliyorum.

  2. Bi paket sigaraya 8 - 10 TL veren adamlar, bi ton emek verilmiş yazılımlara 3 - 5 TL'yi çok görüyor.

  3. Alessandro Alessandro

   sakin olun reisler.......sigarayla birayla işim yok ama baştan dedim zaten kesinlikle ""güzel"" ama biraz pahalı yani, mesela vidlab, piclab falan satın aldım, Photoshop' ta satın aldım, niyetim art niyetli olarak eleştirmek değil..... mesela aynı segmentteki markasını oturtmuş PİCLAB HD'de 4,29 TL... Typorama ise yeni giriş yapmış bir ürün olarak gene 4.29 TL değil bir 3,00 TL olsa mesela adam dur bi deneyeyim bu da gayet güzele benziyor diyebilir gibi geldi bana....kesinlikle profesyonelce düşünülmüş bir uygulama ve çok çok iyi yerlere geleceklerine de inanıyorum, ellerine emeklerine sağlık kardeşlerimizin ...

 2. Özgür Demir Özgür Demir

  Uygulamanın ücretli olduğunu da belirtmekte fayda var tabii.

 3. Kafazar Kafazar

  Türk uygulama geliştiricilerin bu denli başarılı uygulamalar yazmaları çok memnun edici.

 4. üretmek diye ben buna derim züttürü teknoloji markaları hala çinden getirip marka çakmakla övüne dursun

 5. Crazymurat Crazymurat

  bu kadar başarlı olmasının sebebi türklerin geliştirdiğini bilmedikleri içindir türlerin geliştirdiğini bilseler listenin sonlarında olurdu

 6. Millet olarak yaptığımız ne olursa olsun dalga geçen beğenmeyen biziz.İllah yabancılar yapacak biz kullanacağız.Niye htc,nokia,samsung gibi ürünler ve ya yapılan proğramlar çokmu kaliteli çıkıyor hayır. O yüzden yaptığımız herşeyle gurur duymamız lazım.Yoksa başka türlü gelişip büyüyemeyiz.

 7. Global düşünülmüş sonunda.