Rocket Internet, Yemeksepeti'nin gücüyle küresel yemek dağıtım grubunun değerini artırıyor
E-Ticaret

Rocket Internet, Yemeksepeti'nin gücüyle küresel yemek dağıtım grubunun değerini artırıyor

Rocket Internet, online yemek sipariş alanındaki küresel iddiasını güçlendiriyor. Bu amaçla geçtiğimiz Şubat ayında küresel online dağıtım grubu Global Online Takeaway Group'u kuran Rocket, Yemeksepeti.com'daki yüzde 11,4 hissesinin bu gruba dahil edildiğini açıkladı.

Halka açılmasıyla birlikte, online yemek siparişi servislerini "e-ticaretin yeni sınırı" olarak belirleyen Rocket Internet, Avrupa'dan Asya'ya uzanan Global Online Takeaway Group'u kurmak için Delivery Hero'nun yüzde 30 hissesini 496 milyon euro'ya satın almıştı. Buna ek olarak İspanya'dan La Nevera Roja ve İtalya'dan Pizzabo'nun tamamını alan Rocket, Hindistan ve Çin gibi pazarlardaki iddialı girişimi Foodpanda'yı da bu gruba dahil etmişti. Aşağıdaki grafik, Global Online Takeaway Group'un güncel yapılanmasını gösteriyor:

YS-rocket-chart

Şirketin dünyanın en büyük online yiyecek dağıtım servis ağı haline getirmek istediği Global Online Takeaway Group'a en son katılansa, tamamını satın aldığı Kuveyt merkezli online sipariş servisi Talabat olmuştu. Rocket'ın 150 milyon euro'luk bedelle satın aldığı Talabat, grubun Kuveyt dışında, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Umman ve Katar olmak üzere körfez ülkelerine uzanmasını sağlamıştı.

Halihazırda Yemeksepeti'ne yüzde 11,4 oranında ortak olan Rocket, 63 şehirde 10 binden fazla restoranla çalışan Türkiye'nin en büyük online yemek sipariş servisini de Global Online Takeaway Group'a dahil ettiğini belirtiyor açıklamasında. Bu, Rocket'ın Yemeksepeti.com'daki payını arttırma niyetinde olduğu şeklinde de yorumlanabilir, özellikle Webrazzi'de yer verdiğimiz büyük yatırım haberiyle birlikte değerlendirildiğinde.

rocket global online takeaway

Global Online Takeaway Group girişimleriyle ilgili önemli güncellemeler paylaşan Rocket, Delivery Hero'daki payını 52 milyon euro karşılığında yüzde 39'a çıkardığını da duyurdu. Bununla birlikte yine grupta yer alan Foodpanda'nın 104 milyon euro'luk yeni bir yatırım aldığını açıklayan Rocket, bu tura 37 milyon euro'luk katkı sağladı ve pay oranını yüzde 52'ye çıkardı. Yemeksepeti'nin bu gruba dahil olmasıyla birlikte erişimindeki ülke sayısını 71'e çıkaran Global Online Takeaway Group bu pazarların 58'inde lider konumda. 142 bin restorana ulaşan grup, 2014 yıl sonu itibariyle yıllık 84 milyon adet sipariş yönetiyor.

Yorumlar (5)
 1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Türkiye'de Yemek Sepeti Tekelleşti diyebiliriz. Var olan ya da yeni rakipler yemek sepetini yerinden etmesi çok zor. Dolayısıyla Yemek Sepeti birçok yatırımcının hedefinde... Umarım Türklerin elinde kalmaya devam eder.

  1. Western Western

   Tarihte bir çok örnek var tekel iken rakiplerinin gerisinde kalan. Ben bugün yemeksepeti'ne sistemin işleyişi bakımından, iş yerlerine sunulan hizmet, markalaşma çalışmalarından, kullanılan yazılım bakımından olsun bir çok eksik görebiliyorum. Büyük ihtimal onlar da biliyorlardır bunları ama "biz böyle bir yol tutturmuşuz, bu iş böyle gidiyor, pişmiş aşa su katılmaz." gibi düşünüyorlar diye tahmin ediyorum.

   1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    10 yılı geçmiş, her sektörde her sitenin onlarca klonu varken, Yemeksepetininde onlarca klonu çıktı. Hangisi başarılı oldu. Rakipleri bu eksikleri bilmiyorlar mıydı? Dolayısıyla yemeksepetini tahtından etmek için çok ciddi alt yapı lazım. Bu işler o kadar kolay değil.

 2. Yemeksepeti'nden 10 sene sonra bu işi giren Delivery Hero, Foodpanda birkaç senede Yemeksepeti'ni nasıl geçebildi acaba?

  1. İsmail Kaplan İsmail Kaplan

   Geç başlamış olabilirler. Fakat, rakiplerinin eksiklerini, hatalarını biliyor olmak, ihtiyaçları ve talepleri bilerek bu rekabete dahil olmak gibi avantajlarının olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca iyi bir bütçe sahibi olarak girişimi ekosisteme dahil etmek de yabana atılır bir avantaj değil sanırım. Kısacası ellerindeki "data" gücünü başarı ve başarısızlık hikayeleri ile birlikte analiz edebilme fırsatı, işin ehli kişiler tarafından reel bir güce dönüştürüldüğü zaman, başarı çok daha rahat sahip olunabilecek bir olgu haline geliyor.

   Tabi yemek sepetinin tekelleşmiş olması ve rakiplerinin olmadığını düşünmeleri birçok konuda atılması gereken adımları (tasarımsal ve işlevsel geliştirmeler vb.) zamanında atmamaları için bir neden olabilir. Nasıl olsa alternatifimiz yok ve biz ne verirsek müşteriler onu kabul edecektir şeklindeki bir anlayış gelişmiş olabilir.