Yemeksepeti.com arayüz tasarımını yeniledi
Girişim

Yemeksepeti.com arayüz tasarımını yeniledi

Türkiye'nin açık ara lider online yemek sipariş platformu Yemeksepeti.com arayüz tasarımını yeniledi.

10'dan fazla kişinin yaklaşık 6 aydır üzerinde çalıştığı tasarıma bu sabah itibarıyla tamamen geçiş yapılırken bundan sonra yemeksepeti.com'u Türkiye'nin herhangi bir yerinden ziyaret eden kullanıcılar, yemek siparişlerini yeni tasarımdan verecekler. Bu arada eklemek gerekirse; şirketin yurtdışı operasyonlarıysa bu değişiklikten etkinlenmiş değil.

Yenilenen arayüz tasarımda 'flat design' vurgusu öne çıkarken süregelen kullanıcı alışkanlıklarını bozmamak adına olsa gerek, tüm özellik ve detayların sadece tasarımsal olarak bazı modern dokunuşlara uğradığını görüyoruz.

Kuşkusuz Yemeksepeti.com'un sahip olduğu kullanıcı kitlesi ve kullanıcılarının geri dönüş oranlarının oldukça yüksek oluşu şirketin en önemli değerlerinden biri. Bu tasarım geçişinde de hali hazırdaki kullanıcıların olumsuz etkilenmemesi adına tüm özellik seti ve kullanıcı alışkanlıklarının korunduğunu söyleyebiliriz.

yemeksepeti-yeni-tasarim-ekran-goruntusu

Yeni tasarım arama odaklı ve hızlı

Yemeksepeti.com yenilenen arayüz tasarımıyla beraber öncelikli olarak arama özelliğinin daha kolay ve hızlı bir şekilde kullanılabilmesine odaklanmış diyebiliriz. Altyapı olarak Solr kullanan YS arama yaptığınız kelimeler için yemek çeşitleri ve restoranları ayrı ayrı otomatik tamamlama yöntemiyle getiriyor, aynı şekilde arama sonuç sayfasında da birden çok restoranı ilgili yemek çeşitleriyle beraber listeleyebiliyor.

Yeni tasarımda arama odağı haricinde restoranlara ait puan gösterimi, ana sayfaya taşınan geçmiş siparişler ve favoriler de yine dikkat çeken detaylar arasında. Bu arada yenilenen tasarımla beraber sipariş sürecinin adres seçiminin çıkartılmasıyla 1 adım kısaldığını söyleyebiliriz.

YS bunun dışında kullanılan yeni teknolojiler ve 'lazy loading' yani gecikmeli yükleme gibi özelliklerle de hız konusunda fark yaratmaya çalışmış. Ayrıca yeni tasarımda frontend tarafında Backbone.js, backend tarafında da .NET MVC tercih edilmiş.

Screen Shot 2015-03-02 at 13.23.49

Yeni tasarımla ilgili Nedim Nahmias ile konuştuğumuzda kendisi orta vadede oyunlaştırma ve kişiselleştirme konuları üzerine duracaklarını paylaştı. Yeni tasarımın şu an için responsive yani duyarlı bir şekilde çalışmaması hakkında da konuşan Nahmias; sahip oldukları mobil vizyonla beraber kullanıcılarına yalnızca aynı tasarımın responsive halini sunmak yerine mobilde apayrı bir deneyim yaşatmak istediklerini aktardı.

Yaklaşık 6 aydır üzerinde çalışılan ve kademeli olarak yayına alınan Yemeksepeti.com yeni arayüz tasarımı hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar (36)
 1. İzmir'de deneme amaçlı 1 aya yakındır yayındaydı bu tasarım.

 2. Sonunda değiştirdiler :)

 3. Howard Howard

  Yine mobil destek yok , yine tasarımın genişliği çok fazla olmuş. 6 ay buna mı çalışmışlar?

 4. Kadir Çimen Kadir Çimen

  "10 dan fazla kişi 6 ayda" bu kadarcık iş yapmışlar, ellerine sağlık eyvallah ta biraz şişirmişler sanki :)

 5. Özgür Özer (@ozgrozer) Özgür Özer (@ozgrozer)

  Bu sabah itibariyle nasıl tamamen geçiş yaptılar anlamadım. Resimlerdeki tasarımı zaten son 1 aydır kullanıyoruz.

 6. Artik 2030 yilina kadar da bu tasarim kalir ! 15 yilda bir yenilendiginden

 7. Kerem Kerem

  alışılmış bir tasarımı dediğiniz gibi komple değiştirmek çok mantıklı olmayabilir

 8. Ali Duman (@dumanali) Ali Duman (@dumanali)

  Öncelikle Bambi Kuruyemiş skandalını çözsünler. Satıcılar müşteri ile direkt temas kurmasınlar. Müşteriye Sadece Yemeksepeti (444'lü hattı ) ulaşabilsin.

  1. Dedigin teoride güzel . pratikte zor .

   1. Engin Engin

    Zor değil, dünyada örnekleri mevcut

  2. Dunyada ornekleri mevcut ? Bi iki ornek verebilir misin? Hangisi yapiyor

 9. Altuğ Gürkaynak Altuğ Gürkaynak

  6 ayda çıkan tasarım nasıl responsive olamamış ki?

  1. Kirphi Kirphi

   Boş zamanlarında bakmışlar tasarıma :D

 10. Batuhansaygili Batuhansaygili

  Sadece istanbul ilinde tasarım bugün değişti. Diğer illerde ise tasarım 1,5 ay önce değişmişti zaten. Sizin teknolojiniz istanbuldan ibaret mi ?

 11. Özkan Özsert Özkan Özsert

  Güzel fakat responsive olduğunu sanmıştım. Sadece flat tasarıma geçilmiş, biraz hayal kırıklığına uğradığım kesindir.

 12. Ui-Ahmet Ui-Ahmet

  6 ay çalışıp, responsive yapamamak büyük başarı. Tebrikler :)

 13. Ali Demirci Ali Demirci

  Ülke olarak bir şeyi çok yanlış anlamışız. Responsive tasarım zorunluluk değil hatta eğer mobil uygulamaya sahipsen gerek bile yok denebilir. Eğer mobil sitesi varken responsive tasarım sadece arayüz geliştiricilerinin pencere ufaltmasında içeriği doğru görüntülemesine yarar.

  6 ay buna mı uğraşmışlar yorumları ise gerçekten çok ucuz. Tasarım sadece görünüm değildir, hatta yemek sepeti gibi online girişimler için tasarım %90 işlevselliktir.

  Yemeksepetinin eleştirilebilir tek yanı çok uzun zamandır 2.000 model sitesini kullanmasıdır, çok geç kaldılar.

  1. "tasarım %90 işlevselliktir" demişsiniz, kesinlikle katılıyorum. Tek bir sipariş için mobil uygulamayı indirmek zorunda kalmadan tabletimden sipariş verebilmem tamamen işlevsellikle ilgili. Bir yapının responsive olmasının yegane amacı zaten işlevsellik.

 14. Eylül Eylül

  Bazı tepkileri anlamak çok zor. Adamların iphone, android ve windows phone uygulamaları var. Üstüne bir de mobil siteleri var, telefondan girince zaten mobil versiyob açılıyor. Bunu niye responsive yapmak zorunda olsunlar? Eleştirmek için eleştirmek ne acayip bi şey.

 15. Hayır işin komik tarafı yukarıdaki açıklamada adamlar mobilde farklı bir oyunlaştırma deneyimi sunmak istediğimiz için responsive düşünmedik dedikce hala karalamak için yorum yapılıyor..

  Ben çok beğendim..

 16. Kaan Özcan Kaan Özcan

  Yeni ürün ekranlarında ne değişiklik yapsan gidip ürün detayı getirmişler. Nereye tıklasam bi loading iconu çıkıyor. Request'lerde pending de kalıyor. Deminden beri bi sipariş vericem 1 saattir ekrandan çıkamadım. Şimdi de açık restoranlar filitresini seçip sonuç getirdiğim halde seçtiğim restoranta çalışma saatleri dışı dedi. Buttonlar boş geliyor içinde text yok. e biz alıştık zaten yemek sepetinde sıfır UX eskidende böyleydi hala böyle bişey değişmemiş...

 17. Fatih Fatih

  Kazançları çok iyi ancak bunun nedeni çok iyi bir arayüze sahip olduğu anlamını taşımıyor. Çünkü Türkiye'de oluşan genel alışkanlık ve başarılı müşteri hizmetleri satışlarını devam ettiriyor. Bu kadar büyük potansiyele sahip olması da bildiğiniz üzere günümüzde daha kaliteli mobile uygun bir arayüze sahip olmasını gerektiriyor. Mobil uygulamaları farklı şirketler yürütüyor ve başarılılar. Ancak keşke web'in de sadece tasarım operasyonunu farklı şirketler yürütse demek işten bile değil. En azından dribbble behance gibi mecralardan ilham alınabilirdi. Çünkü nesnel bazı birimler oldukça amatör gözüküyor. Görselliğin detaysal analizine girersek yorumum uzayacaktır. Keşke haber içeriğinde "6 ay" ibaresi yazmasaydı diyorum. Bu marka imajına da gizli bir kıvılcım gönderiyor. Mobil versiyon ise sadece giriş sayfasıyla sınırlandırılmış deneyebilirsiniz. Son olarak çevrenizde ciddi oranda (eleştirel anlamda çıkan) acımasız cümleler duyuyorsanız gerçekten bir şeyler yanlıştır. Bunu unutmamalıyız.

 18. Mecnun Mecnun

  Herkes responsive yapılmamış demiş fakat responsive çok tercih edilen bir çalışma olmamalı, mobil odaklı bir tasarım daha faydalı olur mobil ekibinin ayrı olması şart artık.

 19. Mevlüt Mevlüt

  Bir süredir kullandığımız tasarım sanırım. biraz daha kullanıcı dostu olursa daha harika işler çıkaracklarını düşünüyorum.ç

 20. Max089İbrahim Özkan Max089İbrahim Özkan

  Responsive olması zorunluluğu mu var? Cep telefonu ya da tablet'ten girdiğinizde mobil site açılıyor. Hemen her platform için uygulaması da var... Alternatifler varken, eleştirecek bir şey olsun diye responsive tasarım yapmamışlar demek saçma oluyor.

  Tasarımla ilgili evet çok ciddi bir değişiklik yok, tasarım daha çok kullanım kolaylığını göze alarak yapılmış. Birde gerek eski tasarım gerek yenisi kullanım açısından karışık değildi.

 21. Ghost_01 Ghost_01

  güzel olmuş. eskisi çok basitti. milattan kalmaydı. başarılı ajax ve js yi güzel kullanmışlar

 22. tasarımın genellikle renkler ile değiştirilmiş olması güzel. ama ben eskisinide seviyordum , artık başım ağrımaya başladı herşey tek renk. eski retro görünümde hoştu.

  responsive tercih etmeden mobile özel arayüz tasarlamak iyi fikir .. tebrikler

 23. Bu işler böyle. Tahminen, cimrilik yapıp en ucuz teklifi bile pahalı bulup, in-house elemanla yaparsan bu kadar. Türkiye 'de böyle işliyor. Parayı bastıriyim, en iyi kişiye en kalitelisini yaptiriyim diyemezmi, der, ama çoğu Türk firma yapmıyor.

  Türkiye 'nin en iyisini beğenmiyormusun; yurtdışından teklif alırsın, onunda fiyatı ona göre olur.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Sen olayı bam başka anlamışsın :) Koskoca Yemek sepeti cimrilik yapacak. Adamlar işlevselliği ön planda tutmuş. Amaç doğru ürünü bulup sipariş etmek ve bu konuda başarılı bir site. Gözü yormuyor, istenileni verdiği sürece abartılı tasarımlara ne gerek var. Sen olayı sıradan firmalarla karıştırdın sanırım. (Şu 100 TL'lik hazır site paketleri ile kıyaslama yapan...)

  2. İşlevselliği ön planda tuttuğunu gösteren hiçbirşey yok, tahminen bir UX firmasıyla/danışmanıyla çalışmamışlar (akışların hepsi eski siteyle aynı). Burada zaten kimse yemeksepeti iş yapmıyor, iş süreci hatalı demedi. Tasarım ve front-end kodlaması eleştiriliyor.

   Bu arada evet, 100 TL değil ama 1000 TL etmez bu css ve js. Ne feature detection var, ne de bir MVC js kütüphanesi ne de bir modüler css yapısı. Resimlerin hepsi retina ekranda düşük çözünürlükte. Responsive olmadığını söylemişler zaten.

   Eğer sen bu haliyle YemekSepeti cimrilik yapmamış, en iyisiyle çalışmış gibi görüyorsan, vay halimize o zaman.

   1. Das Kapital Das Kapital

    Bu işler böyle. Tahminen, cimrilik yapıp en ucuz teklifi bile pahalı bulup, in-house elemanla yaparsan bu kadar (Yüklem nerede?). Türkiye ‘de böyle işliyor (Ne böyle işliyor?). Parayı bastıriyim(bastırayım), en iyi kişiye(kişi?) en kalitelisini yaptiriyim(yaptırayım) diyemezmi(soru eki ayrı yazılır, soru cümlesi soru işaretiyle biter.), der, ama çoğu Türk firma yapmıyor(demiyor).

    Türkiye ‘nin en iyisini beğenmiyormusun(soru eki ayrı yazılır, soru cümlesi soru işaretiyle biter.); yurtdışından teklif alırsın, onunda(dahi anlamındaki de ayrı yazılır.) fiyatı ona göre olur.

    Bazen iğneyi kendimize, çuvaldızı başkasına batırmamız gerekir.

   2. Özür dilerim, bir hışımla konuşma Türkçe 'si ile yazmış bulundum, haklısınız.

    Üniversiteyi bitireli 8 sene oldu ama bir daha kompozisyon yazmam gerektiğinde, yemeksepeti gibi cimrilik yapmayıp, size danışmanlık parası vericem, emin olabilirsiniz.

 24. Samet Pehlivanlar Samet Pehlivanlar

  Yeni tasarımı çok beğendim. Kim yaptıysa eline sağlık. Ancak 6 ay, sanki biraz uzun bir tarih gibi geldi. 6 ayda 3 tane yemek sepeti yapılırdı. :)

  Responsive olarak kodlanmamasının sebebini mobil aplikasyonlara bağlıyorum. Sonuçta responsive bir tasarım aplikasyonların kullanımını zayıflatacaktır.

 25. Hatta Medium.com 'dan aşağıdaki yazıyı da eklemek istiyorum. Mayer 'in Yahoo 'ya geçtikten sonra yaptığı değişiklikler ve cesareti:

  https://medium.com/backchannel/marissa-mayer-has-completed-step-one-71dc31912855

  1. Mustafa Turan Mustafa Turan

   Katılıyorum. Genellikle bizim ülkede en büyük sıkıntılardan biri son sözü ürün yöneticileri veya yazılımcıların söylemesi maalesef. Yenilenen tasarımda bile kreatif ekip baskın kalamıyor. Sonuç yine vasat. Ayrıca tipografi, ux vs yoksunluğu da tasarımcının yeteneksizliği.