Yemeksepeti.com arayüz tasarımını yeniledi

Yemeksepeti.com arayüz tasarımını yeniledi

Türkiye'nin açık ara lider online yemek sipariş platformu Yemeksepeti.com arayüz tasarımını yeniledi.

10'dan fazla kişinin yaklaşık 6 aydır üzerinde çalıştığı tasarıma bu sabah itibarıyla tamamen geçiş yapılırken bundan sonra yemeksepeti.com'u Türkiye'nin herhangi bir yerinden ziyaret eden kullanıcılar, yemek siparişlerini yeni tasarımdan verecekler. Bu arada eklemek gerekirse; şirketin yurtdışı operasyonlarıysa bu değişiklikten etkinlenmiş değil.

Yenilenen arayüz tasarımda 'flat design' vurgusu öne çıkarken süregelen kullanıcı alışkanlıklarını bozmamak adına olsa gerek, tüm özellik ve detayların sadece tasarımsal olarak bazı modern dokunuşlara uğradığını görüyoruz.

Kuşkusuz Yemeksepeti.com'un sahip olduğu kullanıcı kitlesi ve kullanıcılarının geri dönüş oranlarının oldukça yüksek oluşu şirketin en önemli değerlerinden biri. Bu tasarım geçişinde de hali hazırdaki kullanıcıların olumsuz etkilenmemesi adına tüm özellik seti ve kullanıcı alışkanlıklarının korunduğunu söyleyebiliriz.

yemeksepeti-yeni-tasarim-ekran-goruntusu

Yeni tasarım arama odaklı ve hızlı

Yemeksepeti.com yenilenen arayüz tasarımıyla beraber öncelikli olarak arama özelliğinin daha kolay ve hızlı bir şekilde kullanılabilmesine odaklanmış diyebiliriz. Altyapı olarak Solr kullanan YS arama yaptığınız kelimeler için yemek çeşitleri ve restoranları ayrı ayrı otomatik tamamlama yöntemiyle getiriyor, aynı şekilde arama sonuç sayfasında da birden çok restoranı ilgili yemek çeşitleriyle beraber listeleyebiliyor.

Yeni tasarımda arama odağı haricinde restoranlara ait puan gösterimi, ana sayfaya taşınan geçmiş siparişler ve favoriler de yine dikkat çeken detaylar arasında. Bu arada yenilenen tasarımla beraber sipariş sürecinin adres seçiminin çıkartılmasıyla 1 adım kısaldığını söyleyebiliriz.

YS bunun dışında kullanılan yeni teknolojiler ve 'lazy loading' yani gecikmeli yükleme gibi özelliklerle de hız konusunda fark yaratmaya çalışmış. Ayrıca yeni tasarımda frontend tarafında Backbone.js, backend tarafında da .NET MVC tercih edilmiş.

Screen Shot 2015-03-02 at 13.23.49

Yeni tasarımla ilgili Nedim Nahmias ile konuştuğumuzda kendisi orta vadede oyunlaştırma ve kişiselleştirme konuları üzerine duracaklarını paylaştı. Yeni tasarımın şu an için responsive yani duyarlı bir şekilde çalışmaması hakkında da konuşan Nahmias; sahip oldukları mobil vizyonla beraber kullanıcılarına yalnızca aynı tasarımın responsive halini sunmak yerine mobilde apayrı bir deneyim yaşatmak istediklerini aktardı.

Yaklaşık 6 aydır üzerinde çalışılan ve kademeli olarak yayına alınan Yemeksepeti.com yeni arayüz tasarımı hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.