Mobil geliştiriciler HTML5 için Firefox OS'a yönelebilir mi?
Uygulamalar

Mobil geliştiriciler HTML5 için Firefox OS'a yönelebilir mi?

Mozilla'nın Firefox OS ile internet dünyasında yeni bir savaş başlatmakta olduğu farklı açılardan konuşulmaya devam ediyor. Mobil platformların en önemli unsurlarından olan oyun tarafında Firefox OS'un ve HTML5'in potansiyeli tartışmaya açılıyor.

Platform tabanlı uygulama mı HTML5 tabanlı uygulamalar mı tartışması halen geçeliliğini koruyan bir tartışma konusu. HTML5 için şimdiye kadar neler yazdığımıza bir bakalım.

HTML5'te neler gördük?

2010 yılında Apple'ın Flash'ı reddetmesiyle adını duyurmaya başlayan HTML5, kısa sürede güzel şeyler yapılabileceğinin sinyallerini vermişti. Çok geçmeden Quake 2 oyununun tarayıcıda oynandığını gördükten sonra HTML5 tabanlı basit oyunları, çizim araçlarını ve Adobe Edge'i görmek şaşırtıcı olmadı.

Mobil web uygulamaları çağının başlaması elbette sadece Mozilla'nın arzusu değil. Platform tabanlı uygulamaların ve cihaz üreticilerinin boyunduruğu altına girmek istemeyen sosyal ağ devleri de HTML5'e de şans tanırken Adobe HMTL5 üzerine bir satın alma yaparak dikkatleri üzerine çekti. Bu arada Zynga'da tam bağımsızlık için HTML5 tabanlı oyunların sinyalini verdi.

HTML5'in mobil web sitelerinin kullanımını yüzde 28 arttırması gibi araştırmalar, mobil web uygulamaları çağının başladığına dair yorumlar, HTML5 tarihine daha geniş bir açıdan bakmamızı sağladı. İlk çalışmalar basit de olsa mobil uygulamaların HTML5 ile yorumlandığını görmeye başladık. Ödeme sistemleri de HTML5 ile mobilde internet kullanıcılarını önemsemeye başladı.

firefox marketplace

Şu anda internetin devleri web standartları konusunda yeni bir yapı altında çalışmaları sürdürmekle meşgul. Mobil geliştiriciler ise HTML5'e pekala şans vermek gerektiğini düşünüyor.

Firefox OS Marketplace'i Android üzerinde denemek mümkün

Firefox OS'e dönecek olursak, Mozilla tarafından yapılan açıklamalar, mobil geliştiriciler tarafındaki ayrılıkların Firefox OS ile çözülecebileceği yönünde. HTML5, CSS, Javascript ve açık Web API'lerinin mobil geliştiricilere tam bir özgürlük sunacağı ve geliştiricilerin platformların kendine has kurallarına bağımlı kalmayacağının altı çiziliyor.

Kullanıcı tarafından nasıl sonuçlar verdiğini görmek için Androidli cihazınıza Firefox for Android veya Firefox Beta tarayıcılarından birini indirerek marketplace.firefox.com adresine giriş yaptığınızda mobilde HTML5 deneyimini yaşayanlardan olabilirsiniz.

Yapmanız gereken sıradan bir uygulama mağazasında yapmanız gerekenden farklı değil. Çok karmaşık olmayan ve yüksek performans istemeyen uygulamaların keyfi de platform uygulamalarını aratmayacak kadar iyi.

firefox os

İsterseniz bu deneyimi bilgisayarınızdaki Firefox tarayıcısı ile de aynı şekilde yaşayabilirsiniz. Ama Firefox OS'u yorumlamak için bu işlemi mobilde yapmak daha önemli.

Şimdilik HTML5'in mobil platform uygulamalarının tüm yükünü kaldıracağını söylemek yanlış olur. Ancak bu alandaki "açık web" anlayışının ve gelişmelerin Firefox OS için olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer HTML5 tabanlı uygulamalar geliştirdiyseniz veya geliştirmeyi düşünüyorsanız marketplace.firefox.com/developers adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Mobil Geliştirici olarak başlıktaki soruyu cevaplayım.

  Mobil geliştiriciler HTML5 için Firefox OS’a yönelebilir mi? HTML5 için değil, Firefox tabanlı cihazların market share ve market share beklentilerine göre yönelebilirler. Şuan da hiçbir cihaz üreticisi resmi olarak bu işletim sistemine ilgi göstermedi.

  Ayrıca bir şeyi hatırlatmak istiyorum, çoğu geliştirici gözden kaçırıyor ama HTML5 bir çok yenilik içermesine rağmen html 4.x'in super seti, ayrı birşey değil. html 4 ile yazdığınz birşey de html5 olarak yorumlanabilir, birlikte sorunsuz da çalışır. Tabi canvas üzerinde oyun yazacaksanız iş değişir. Ama canvas'ta esasen javascript ile yazılan opengl'dir. Her html bilen adam hemen heveslenmesin.

  1. Eren Yağdıran Eren Yağdıran

   html5 , yazdıgınız html taglarından daha çok bir felsefedir.html4 ile yapılan birşey , html5 olarak yorumlanması biraz saçma olur.html5'deki espri browserınızın işletim sisteminizin derinliklerine inerek size daha çok işlevsellik kazandırmasıdır.

   1. Yorumlamaktan kasıt Browser'ın bir interpreter olduğu ve html4'ü de interpret ettiğidir ve çalıştırdığı aşikardır.

    HTML5, yazının başlığındaki gibi mobil açısından bakarsak donanımlara erişimi sağlamaktadır. Ama bu donanımlara erişim her uygulamada gerekli değildir.

    Mesela BlackBerry 5.0 için eskiden yazdığımız bir çok webworks uygulamasındada Google Gears librarysini HTML5'i emule etmek için kullanıyorduk. Ve yazdığımız html4'tü, gerektiğinde html5'in bazı donanımsal özelliklerini de araya koyuyorduk.

    Bugün hala sıkıştığımızda zaman kazanmak için iOS'ta UIWebView içine html3.0 bile yazıyoruz, kullanıcı alnamıyor. Ne oluyor HTML5 browser çalıştırmıyor mu ?

    Benim demek istediğim bu, yoksa kitaplardan tutoriallardan öğrenilince ancak felsefe diye bu kadar yorum yapılabiliyor.

 2. Facebook bir süre daha html ısrarını sürdürse bir seyler olabilirdi ama artık çok geç ya da erken.

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  HTML5 yalan oldu bence native uygulamalar seviyesine ulaşması çok zor. ya ortak bir js,css apisiyle daha çok cihaz fonkyoyunu, layout öğesi destekleyen çözüm sunsunlar yada ortak bir mobil geliştirme dili gelişsin. browserlar için nasıl html 5 varsa uygumalar için de java tarzı heryerde düzgün çalışabilecek bir framework olsun. Sonuçta bu cihazların belli özellikleri var GPS, Camera, klavye, tuş desteği. birden fazla ekran. Yok JAVA da bu cihazlara sökmüyor. eski kısıtlı cihazlarda bile java uygulamaları çalışırken bu kadar gelişmiş cihazlarda direkt java desteği olmaması Oracle için büyük kayıp. İçinde java gelse bir çok şey daha kolay ve platform bağımsız çözülebilecekti belki de. Ama firmaların inadı herkesi zora sokuyor.

  Hepsi bir yandan geliyor, IOS, WP, BLackBerry, Android yazılımcılara gün doğdu ama maliyet açısından da işletmeler için oldukça maliyetli ve sıkıntı yaratabilecek bir süreç.

  buna çözüm bulunmazsa herkes çok büyük sorun yaşayacak. bir zamanlar kurulan her yerde çalışan bağımsız web hayali de tarihe karışacak. Bu alanda bu kadar oyuncu var, herkes biraz taviz vermeli ortak yol bulunmalı.

 4. Wime77 Wime77

  BOŞUNA TARTIŞIYORSUNUZ.

  HTML5 şu ana kadar değişmemiş bir standart. Sürekli gelişiyor. Alternatifi YOK.

  Google 'a HTML alternative yazıp aratın.

  Sonuçlar HTML 'in alternatif olduğudur.

  Flash, Java, ya da vs.

  Demekki HTML5 ' in rakibi yok.

  Bundan sonrada ne olacak ?

  Eğer insanlar özgür olmak istiyorlarsa ve CLOUD denen yapıyı daha yoğun kllanacaklarsa cihazların daha düşük hacimli yazılımlar ile çalıştırmaları şart.

  Ayrıca NATİVE uygulamayı çalıştıran ne ise HTML 'i de çalıştıran o olacağı için performans gibi bir sorunun olmayacağını düşünüyorum.