Mobil geliştiriciler HTML5 için Firefox OS'a yönelebilir mi?

Mobil geliştiriciler HTML5 için Firefox OS'a yönelebilir mi?

Mozilla'nın Firefox OS ile internet dünyasında yeni bir savaş başlatmakta olduğu farklı açılardan konuşulmaya devam ediyor. Mobil platformların en önemli unsurlarından olan oyun tarafında Firefox OS'un ve HTML5'in potansiyeli tartışmaya açılıyor.

Platform tabanlı uygulama mı HTML5 tabanlı uygulamalar mı tartışması halen geçeliliğini koruyan bir tartışma konusu. HTML5 için şimdiye kadar neler yazdığımıza bir bakalım.

HTML5'te neler gördük?

2010 yılında Apple'ın Flash'ı reddetmesiyle adını duyurmaya başlayan HTML5, kısa sürede güzel şeyler yapılabileceğinin sinyallerini vermişti. Çok geçmeden Quake 2 oyununun tarayıcıda oynandığını gördükten sonra HTML5 tabanlı basit oyunları, çizim araçlarını ve Adobe Edge'i görmek şaşırtıcı olmadı.

Mobil web uygulamaları çağının başlaması elbette sadece Mozilla'nın arzusu değil. Platform tabanlı uygulamaların ve cihaz üreticilerinin boyunduruğu altına girmek istemeyen sosyal ağ devleri de HTML5'e de şans tanırken Adobe HMTL5 üzerine bir satın alma yaparak dikkatleri üzerine çekti. Bu arada Zynga'da tam bağımsızlık için HTML5 tabanlı oyunların sinyalini verdi.

HTML5'in mobil web sitelerinin kullanımını yüzde 28 arttırması gibi araştırmalar, mobil web uygulamaları çağının başladığına dair yorumlar, HTML5 tarihine daha geniş bir açıdan bakmamızı sağladı. İlk çalışmalar basit de olsa mobil uygulamaların HTML5 ile yorumlandığını görmeye başladık. Ödeme sistemleri de HTML5 ile mobilde internet kullanıcılarını önemsemeye başladı.

firefox marketplace

Şu anda internetin devleri web standartları konusunda yeni bir yapı altında çalışmaları sürdürmekle meşgul. Mobil geliştiriciler ise HTML5'e pekala şans vermek gerektiğini düşünüyor.

Firefox OS Marketplace'i Android üzerinde denemek mümkün

Firefox OS'e dönecek olursak, Mozilla tarafından yapılan açıklamalar, mobil geliştiriciler tarafındaki ayrılıkların Firefox OS ile çözülecebileceği yönünde. HTML5, CSS, Javascript ve açık Web API'lerinin mobil geliştiricilere tam bir özgürlük sunacağı ve geliştiricilerin platformların kendine has kurallarına bağımlı kalmayacağının altı çiziliyor.

Kullanıcı tarafından nasıl sonuçlar verdiğini görmek için Androidli cihazınıza Firefox for Android veya Firefox Beta tarayıcılarından birini indirerek marketplace.firefox.com adresine giriş yaptığınızda mobilde HTML5 deneyimini yaşayanlardan olabilirsiniz.

Yapmanız gereken sıradan bir uygulama mağazasında yapmanız gerekenden farklı değil. Çok karmaşık olmayan ve yüksek performans istemeyen uygulamaların keyfi de platform uygulamalarını aratmayacak kadar iyi.

firefox os

İsterseniz bu deneyimi bilgisayarınızdaki Firefox tarayıcısı ile de aynı şekilde yaşayabilirsiniz. Ama Firefox OS'u yorumlamak için bu işlemi mobilde yapmak daha önemli.

Şimdilik HTML5'in mobil platform uygulamalarının tüm yükünü kaldıracağını söylemek yanlış olur. Ancak bu alandaki "açık web" anlayışının ve gelişmelerin Firefox OS için olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer HTML5 tabanlı uygulamalar geliştirdiyseniz veya geliştirmeyi düşünüyorsanız marketplace.firefox.com/developers adresini ziyaret edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.