Mobil geliştiriciler HTML5’e nasıl bakıyorlar?
Mobil

Mobil geliştiriciler HTML5’e nasıl bakıyorlar?

Bugün anladığımız anlamda web’in önemli bir kısmının hayata geçmesini sağlayan HTML’in çok daha gelişmiş bir hali diyebileceğimiz HTML5, temel olarak farklı yazılım geliştirme anlayışlarını birleştirerek çok daha özellikli ve çoklu platformlarda çalışabilecek uygulamaların hayata geçmesine imkan veriyor.

HTML5 mobil uygulama geliştiriciler için de pek çok imkan sunuyor ama mobil platformların kendi özgün dilleri ile karşılaştırıldığında geliştiriciler açısından hangisi daha çok tercih ediliyor?

Kendo UI’nin 4000’in üzerinde mobil uygulama geliştirici ile gerçekleştirdiği son araştırmasının sonucuna bakılacak olursa HTML5 önde görünüyor. Üstelik de oldukça farklı bir şekilde…

Araştırmaya göre HTML5 geliştiricilerin sadece yüzde 6’sının planları içerisinde yer almıyor. HTML5 kullanmayı düşünenlerin oranı yüzde 31, hali hazırda aktif olarak kullanmakta olanların oranı ise yüzde 63 olarak göze çarpıyor ve bu oldukça yüksek bir oran.

HTML5’in geliştiricilere bu kadar  cazip gelmesinin başlıca nedeni ise hali hazırda daha tanıdık olan HTML, CSS ve Javascript gibi öğeleri kullanabiliyor olmaları. Geliştiricilerin yüzde 72’si HTML5’i tercih etmelerinde bunun öncelikli etmen olduğunu söylüyor. Yüzde 62’lik bir oran ise çoklu platform desteği sayesinde daha geniş kitlelere ulaşmanın HTML5 ile daha kolay olmasının öneminden bahsediyor. Performans ise yüzde 34 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Fakat HTML5 geliştiriciler için bazı endişelerde doğurmuyor değil. Katılımcıların yüzde 72’si tarayıcı fregmantasyonunun HTML5 ile ilgili en önemli sorunlardan biri olarak görüyor ve bu konuyla ilgili endişeli olduklarını ifade ediyorlar. Bu konuda hiç endişesi olmayanların oranı ise sadece yüzde 5.

Yorumlar (9)
 1. Mark Zuckerberg HTML5'e güvenmemiz en büyük hataydı diyerek Mobil Native Uygulamaların önemini çok değil daha bir ay önce vurguladı.

  1. Erken güvendiklerini bununda bir hata olduğunu dile getirdi sadece.

  2. HTML5 in sorunsuz yapabileceği bir işte Native kullanıyorsam yanlış. Örnek ben Webrazzi deki haberleri mobil web ten okuyorum ve gayetle memnunum sadece haber uygulaması için native uygulama geliştireceksem bütün işletim sistemleri için ayrı native uygulama geliştirmem lazım.

 2. Zuckerberg ne derse onu yapalım o zaman :)

  >can

  >08 Kasım 2012, 18:56

  >Mark Zuckerberg HTML5′e güvenmemiz en büyük hataydı diyerek >Mobil Native Uygulamaların önemini çok değil daha bir ay önce >vurguladı.

 3. Eğer çok gereklilik arz etmiyorsa, tüketicinin işini çok kolaylaştırmıyorsa(banka gibi), ortaya da çok farklı bir şey koyamıyorsanız uygulama geliştirmek yanlış olabilir. İnsanlar sizin uygulamalarınızla masa üstünü doldurmak istemeyebilir.

 4. Native uygulama saçmalık derecesine ulaştı.

  Neden nativi uygulama kuruyouz ? Sistem kaynaklarını daha bencilce kullanmak için.

  Gmail bu konuda çok yol aldı. Bağlantınız kopasada SAYFAYA ERİŞİLEMİYOR hatası gelmiyor. Sadece bağlantın yok diyor. Gayet başarılı.

  Zukerberk bu konuda yazılım ekibine yeterince zaman vermediğini düşünüyorum. Yoksa çözemeyecekleri bir konude değildi.

  uygulama istemelerinin başla önem bir sebebide cihazınızı çalıştırdığınız anda aktif olmak istemeleri. Siz istemesenizde açtğınızda akıllı telefonunuz internetten facebook 'a bağlanabiliyor ve sizi meşgul etmeye başlıyor.

  Mozilla grubu geliştiridği ve arayüzleri tamamen web tabanlı yürüyen mobil işletim sisteminde html5 'in gerçek gücünü görebileceğimizi düşünüyorum. Özellikle web sayfalarının native bir uygulama gibi çalıştırma fikri farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Android 'te de bu konuda birçok çalışma var.

  Zukerberk' in birkaç sene sonra yol kenarında dilenirken bulunmayacağı ne malum ?

 5. Aklın yolu bir. Aynı uygulamayı değişik platformlar için, değişik yazılım geliştirme ortamlarında tekrar tekrar geliştirmek hiç mantıklı bir hareket değil. Eninde sonunda bunlar tek bir çatıya indirgenecektir.

  HTML 5 bu yolda atılmış bir adımdır. Eksikleri olsa da istenilen verimi ve başarıyı sağlayabileceği ortamlarda kullanılması gayet makul.

 6. Fatih Demirel Fatih Demirel

  Tek problem browser uyumu. Bazı kodlamalar eski browserlarda çalışmamakta, bir çok kişi ise ok eski browser sürümleri kullanmaktadır.

 7. Enver Gökmen Enver Gökmen

  uygualamaya göre değişir ama HTML hala native uygulama göre biraz yetersiz görünüyor. Geliştirilerin kafasına bir çok soru işareti takılıyor. Ama ortak bir dil şart. HTML 5'e standart tüm mobil cihazlarda desteklenecke özel yetenekler gelirse harika olur. En azından event ve obje kullanabilsek. Bazen sadece js ve ajax ile uğraşmak can sıkıcı olabiliyor.