HTML5 Neler Yapabilir? İşte Güzel Örnekler
Genel

HTML5 Neler Yapabilir? İşte Güzel Örnekler

Flash mı HTML5 mi? Bir süredir herkes bunu tartışıyor. Özellikle Apple'ın büyük destek verdiği HTML5, Flash'a rakip olabilir mi? Microsoft'un Silverlight'i ile boy ölçüşebilir mi?

Bu sorulara cevap verebilmek için her şeyden önce HTML5 ile neler yapılabileceğini görmek gerekiyor. Sizin için 10 dikkat çekici HTML5 örneği topladık. Aşağıdaki sitelerin hepsinde ya tamamen, ya da yoğun olarak HTML5 öğeleri kullanılmış. Siteleri ziyaret ederek HTML5'in Flash ve Silverlight'a ciddi bir alternatif olup olamayacağına kendiniz karar verebilirsiniz…

Canvas Paint

Push Dialer

Nick Cates Design

Curso Clio

Zoocha

Ousmane Ndiaye

Isa Costa

Ryan Merrill

Canary Graphics

HTML5 Demos

Bunların dışında sizin dikkatinizi çeken güzel HTML5 kullanımları varsa, yorumlarınız bekliyoruz.

Yorumlar (10)
 1. Sadece CSS 3 ve Html 5 ile Quake 2 oyununu yapmayı başardılar. Yani tarayıcı üzerinden hiç bir şeye gerek duymadan Quake 2 oynanabiliyor. Aşağıdaki linkte konu ile ilgili bütün detayları görebilirsiniz.

  http://www.osnews.com/story/23097/Quake_II_Ported_to_HTML5

 2. Örnek siteler tasarım becerisi yanında html5in neler yapılabileceğini gösteriyor.

 3. html 5 bence tek başına yeterli olmayacak o günlerin gelmesi için html5 sadece bir başlangıç. html 5 ve css3 hala flasha göre çok esnek bir yapıya sahip değil. ama atılan adımlar güzel en azından artık basit işler küçük hareketler için flash'a muhtaç değiliz. ajax, jquery, prototypejs iyi çözümler sunuyor.

 4. http://draw.to da HTML5 ile hazırlanmış çok güzel bir online çizim aracı. Mobil arayüz ve sosyal paylaşım entegrasyonları da gayet iyi. ;)

 5. şurada flash ve html5'in mobil platformlardaki performansını karşılaştıran bir video mevcut. belki işlem gücü düşük aygıtlarda bu karşılaştırmayı yaparsak daha makul olur.

  http://vimeo.com/10553088

 6. Cumhur Onat Cumhur Onat

  Tamamen html ve javascript'le yapmış olduğumuz tavla'yı aşağıdaki adresten test edebilirsiniz:

  http://www.tavlaservisi.com/test.php

 7. Gerçekten html 5'i çok beğendim.Ama flash'ın yerini alabilir mi bilmiyorum.

 8. Webrazzi'de ileri teknolojiyle ilgili yazılar da görmek isteriz.

  Bu yazıda sadece örnekler verilmiş. Oysa detaylı kıyaslamalar yapılsa daha yerinde olabilir.

  HTML5 vs Flash gibi popüler konular bir yana. Popüler olmayan ama teknolojik açıdan önemli internet konuları da var. Django, CSS3, CDN, P2P, yeni veritabanı teknolojileri, yeni yazılım anlayışları...

  İnternet sektöründeki yöneticilere yükselen teknolojik trendleri haber verip tanıtmakta büyük fayda olur. Teknolojik trendleri erken kullanmaya başlamak verimliliği ve kaliteyi arttırır, rakiplere karşı avantaj yaratır.

 9. Güzel bir derleme elinize sağlık, en sondaki demolar epey yararlı

 10. hepside birbirinden kaliteli teknoloji cok hızlı gelisiyor