Edge: Adobe'den Flash'a Alternatif HTML5 Tabanlı Animasyon Aracı
Teknoloji

Edge: Adobe'den Flash'a Alternatif HTML5 Tabanlı Animasyon Aracı

Her ne kadar web üzerinde zengin multimedya içeriği için en yaygın araç Flash olsa da, başta Apple olmak üzere pek çok firmanın Flash'tan çok da memnun olmadığı biliniyor. Son dönemde Flash'a en gözde alternatif olarak gösterilen HTML5 o kadar ilgi görmeye başladı ki, Adobe bile bunu daha fazla göz ardı edemedi ve HTML5, CSS3 ve JavaScript tabanlı web animasyon aracı Edge'i yayınladı.

Adobe'nin yaptığı açıklamaya göre Edge, Flash'ın yerine değil, Flash'a ek olarak web içeriklerini zenginleştirmek için geliştirilen bir araç. Adobe bu sayede özellikle mobil dünyada hızla güç kazanan HTML5'i de dışlamayarak, zengin multimedya içeriği konusundaki konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.

HTML5 henüz oldukça genç bir teknoloji ve şu anda Flash'ın hüküm sürdüğü alanların tümünde onunla yarışabilecek kadar güçlü değil. Fakat sürekli gelişen ve güncellenen HTML5 hızla bu eksikleri kapatabilecek gibi görünüyor. Adobe de HTML5'in hızlı gelişen yapısına ayak uydurarak, Edge'i sürekli olarak güncelleyecek ve belki de bir gün Flash'ı terk etme zamanı geldiğinde eli boş kalmayacak.

Edge ile kolay bir şekilde HTML5 tabanlı temel animasyonlar oluşturmak mümkün. Şu anda halen geliştirme ve test aşamasında bulunan Edge'in yetenekleri sınırlı olsa da, Adobe ilerleyen zamanlarda bu aracı kullanarak oyun gibi daha karmaşık uygulamalar hazırlamanın da mümkün olacağını söylüyor.

1.0 sürümünün 2012 içerisinde yayınlanması beklenen Adobe Edge'in ücretsiz test sürümünü Adobe ID'niz ile şu adresten indirebilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Makale için teşekkürler.

  Ek olarak; Edge, Xp işletim sistemlerinde çalışmıyor.İşletim sistemi minimum Vista olmalı.

 2. Notebook Notebook

  işte bu muhteşem olur.

 3. Ozan Karadağ Ozan Karadağ

  Adobe'un tekel konumu sallanmaya başlamıştı, bunu beklemiyordum desem yalan olur. Flash yada HTML5 hiç biryere gömülmeyecek ikiside devam eder, aralarından birinin öleceğini sanmam, Adobe'da en akıllıca hamlesini yapmış oldu.

 4. Renklidergi Renklidergi

  Apple Flash'tan neden memnun değil? Bilgi alabilir miyiz bu konuda?

  1. Ömer Barlas Ömer Barlas

   müthiş işlemci gücü kullanıyor ve çok fazla memory leak problemi var.

 5. türkçe edge topluluğu edgetr.com

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri