WebPlatform.org: İnternetin büyükleri webi belgelemeye başlıyor
Arama
Yazılım

WebPlatform.org: İnternetin büyükleri webi belgelemeye başlıyor

Dünya çapındaki internet kullanıcılarının sayısı artarken internetin standartları da değişmeye devam ediyor. İnternetin devleri bu kez web standartları konusunda yeni bir yapı altında buluşuyor; webplatform.org.

Webplatform.org, internetin önde gelen teknoloji şirketleri Adobe, Facebook, Google, HP, Microsoft, Mozilla, Nokia, Opera ve yeni katılacak olanlarla The World Wide Web Consortium (W3C) tarafından kurulan yeni bir platform. Amacı önde gelen yazılım dilleri ve standartları üzerine ortak bir belge arşivi ve tartışma platformu oluşturmak.

Marka, tarayıcı ve platform bağımsız bir yapılanma ile önde gelen standartlar ve gelecek teknolojilerin tartışıldığı WebPlatform.org’un sıcak başlıklarından bazıları HTML5, CSS, Canvas, WebGL vb.. Sitede her şirket kendi uzmanlık alanında belgeleme yapıyor ve yazılım geliştiriciler de kaynak kod paylaşımlarıyla platforma katılabiliyor, sorularının cevabını bulabiliyor.

İnternet artık  bireyler ve kurumlar üstü bir iletişim aracı. Aynı zamanda yeni bir iktisadi mücadele alanı. Devletler internet üzerinde hakimiyet kurmaya çalışırken web dünyası kendi yolunda gelişmeye devam ediyor. Siz de bu değişimi yakından takip ediyorsanız webplatform.org ve docs.webplatform.org adreslerini ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Hatırlarsanız Google, Bing ve Yahoo da arama tarafına bir standart getirmek için Schema.org‘u hayata geçirmişti.

Aşağıda WebPlatform.org’un tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (10)
 1. WBH dedi ki:

  Bir araya gelinmesini çok önemli görünse bile geliştiriciler ve kullanıcılar için bu birlikteliğin yazılımlara yansıyıp yansımayacağı çok daha önemli. Şu aşamada kullanıcı taraflı iyileştirmelerin olacağını düşünemeyenlerdeniz.

  1. Sedat Kumcu dedi ki:

   Ben de katılıyorum. Maalesef bugüne kadar birçok girişim gördük ama piyasa(!) şartları bazı şeyleri değiştirebiliyor 🙂

 2. sercan dedi ki:

  webde bir çeşit komunizim fallan mı geliyor yoksa?

 3. Teknik Sorular dedi ki:

  Tüm dünyada kullanılan ortak bir dil bir çok açıdan işleri kolaylaştırabilir. bir çok karmaşık entegrasyon yapıları basitleşir.

 4. ilker ilgen dedi ki:

  Aslında web te birlik sağlanmış durumda. Sadece ve sadece Microsoft ‘un W3C yi sallamaması yüzünden bu kıyamet.

  Microsoft IE yi pazardan çekse zaten sorun kalmayacak.

  Mozilla ve Chrome yeterli. Opera bile gereksiz.

 5. Trabzon dedi ki:

  Ortak bir dil olması çok saçma olur? Bu aynı ülkemiz de Türkçe’nin yerine İngilizce geçmesi gibi bir şey olur ve en önemlisi çok yadırganır.

  1. Barış dedi ki:

   🙂 Tüm kamu kurumlarında TURKCE konusuluyor. İşte bu bir standart. Clear enough?

 6. metin dedi ki:

  Hemen üye oldum. Geleceğin standardı.

 7. Bu yeni oluşum oldukça güzel düşünülmüş ve üzerinde epeyce bir süredir çalışılan bir durum. Bu kapsamda bir süredir devam eden yerelleştirme çalışmaları da bulunmaktadır. Ülkemizde bu çalışma Opera Türkiye öncülüğünde ve bir grup altında başlatıldı. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  Yine ayrıca ilgili müfredatların Türkçeleştirilmesi ile alakalı çalışmalarımız da başladı ve yardımcı olamk isteyenler bizlerle veya doğrudan bu projenin koordinatörü Çağlar Yeşilyurt ([email protected]) ile de temasa geçebilirler.

  Haber: http://www.operaturkiye.net/opera-turkiye-ve-w3c-web-egitimi-toplulugu/
  Webed TR: http://www.w3.org/community/webed/international-education/turkish-education-project/
  TR email arşivi: http://lists.w3.org/Archives/Public/public-webed-tk/
  Çeviri Dosyaları: https://www.transifex.com/projects/p/w3c-web-ed-turkish/

Bir Yorum Yazın