WebPlatform.org: İnternetin büyükleri webi belgelemeye başlıyor

Dünya çapındaki internet kullanıcılarının sayısı artarken internetin standartları da değişmeye devam ediyor. İnternetin devleri bu kez web standartları konusunda yeni bir yapı altında buluşuyor; webplatform.org.

Webplatform.org, internetin önde gelen teknoloji şirketleri Adobe, Facebook, Google, HP, Microsoft, Mozilla, Nokia, Opera ve yeni katılacak olanlarla The World Wide Web Consortium (W3C) tarafından kurulan yeni bir platform. Amacı önde gelen yazılım dilleri ve standartları üzerine ortak bir belge arşivi ve tartışma platformu oluşturmak.

Marka, tarayıcı ve platform bağımsız bir yapılanma ile önde gelen standartlar ve gelecek teknolojilerin tartışıldığı WebPlatform.org’un sıcak başlıklarından bazıları HTML5, CSS, Canvas, WebGL vb.. Sitede her şirket kendi uzmanlık alanında belgeleme yapıyor ve yazılım geliştiriciler de kaynak kod paylaşımlarıyla platforma katılabiliyor, sorularının cevabını bulabiliyor.

İnternet artık  bireyler ve kurumlar üstü bir iletişim aracı. Aynı zamanda yeni bir iktisadi mücadele alanı. Devletler internet üzerinde hakimiyet kurmaya çalışırken web dünyası kendi yolunda gelişmeye devam ediyor. Siz de bu değişimi yakından takip ediyorsanız webplatform.org ve docs.webplatform.org adreslerini ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Hatırlarsanız Google, Bing ve Yahoo da arama tarafına bir standart getirmek için Schema.org‘u hayata geçirmişti.

Aşağıda WebPlatform.org’un tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Yorumlar (10)

 1. Bir araya gelinmesini çok önemli görünse bile geliştiriciler ve kullanıcılar için bu birlikteliğin yazılımlara yansıyıp yansımayacağı çok daha önemli. Şu aşamada kullanıcı taraflı iyileştirmelerin olacağını düşünemeyenlerdeniz.

  Cevapla
 2. webde bir çeşit komunizim fallan mı geliyor yoksa?

  Cevapla
 3. Tüm dünyada kullanılan ortak bir dil bir çok açıdan işleri kolaylaştırabilir. bir çok karmaşık entegrasyon yapıları basitleşir.

  Cevapla
 4. ilker ilgen |

  Aslında web te birlik sağlanmış durumda. Sadece ve sadece Microsoft ‘un W3C yi sallamaması yüzünden bu kıyamet.

  Microsoft IE yi pazardan çekse zaten sorun kalmayacak.

  Mozilla ve Chrome yeterli. Opera bile gereksiz.

  Cevapla
 5. Ortak bir dil olması çok saçma olur? Bu aynı ülkemiz de Türkçe’nin yerine İngilizce geçmesi gibi bir şey olur ve en önemlisi çok yadırganır.

  Cevapla
 6. görmüş olduğunuz bu logo HTML 5 ile yapılmış ilginç
  http://codepen.io/TimPietrusky/pen/fCejn

  Cevapla
 7. Hemen üye oldum. Geleceğin standardı.

  Cevapla
 8. Bu yeni oluşum oldukça güzel düşünülmüş ve üzerinde epeyce bir süredir çalışılan bir durum. Bu kapsamda bir süredir devam eden yerelleştirme çalışmaları da bulunmaktadır. Ülkemizde bu çalışma Opera Türkiye öncülüğünde ve bir grup altında başlatıldı. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  Yine ayrıca ilgili müfredatların Türkçeleştirilmesi ile alakalı çalışmalarımız da başladı ve yardımcı olamk isteyenler bizlerle veya doğrudan bu projenin koordinatörü Çağlar Yeşilyurt (grench@myopera.com) ile de temasa geçebilirler.

  Haber: http://www.operaturkiye.net/opera-turkiye-ve-w3c-web-egitimi-toplulugu/
  Webed TR: http://www.w3.org/community/webed/international-education/turkish-education-project/
  TR email arşivi: http://lists.w3.org/Archives/Public/public-webed-tk/
  Çeviri Dosyaları: https://www.transifex.com/projects/p/w3c-web-ed-turkish/

  Cevapla

Bir Cevap Yazın