HTML5 İle Oyun Zamanı

Sizlere daha önce HTML5 ile neler yapılabileceğini sergileyen bazı sitelerden bahsetmiştik. HTML5’in diğer bir popüler kullanım alanı ise video görüntüleme. Özellikle başını Steve Jobs’ın çektiği Flash sevmeyenlerin de desteğiyle HTML5 online video paylaşımı için önemli bir araç haline gelecek gibi görünüyor.

Fakat HTML5’in özellikleri bunlarla sınırlı değil. Canvas elemanı yardımıyla iki boyutlu şekillerin dinamik bir şekilde yorumlanabilmesi olanağına sahip olan HTML5, bu sayede keyifli vakit geçirmek isteyenlere de bir şeyler sunuyor.

Flash’ın en güçlü yanlarından biri olan oyunlar konusunda HTML5’in nasıl alternatifler sunduğunu göstermek adına sizin için 10 oyun seçtik. Tabi ki bu oyunları oynayabilmek için HTML5 destekleyen yeni nesil tarayıcılardan birini kullanmanız gerekiyor. Web tarayıcınızın HTML5’i ne kadar desteklediğini HTML5Test sitesinden öğrenebilirsiniz. (Bizim testlerimizde en yüksek puanı Safari aldı. 🙂 )

Super Mario Kart


Google Pacman


Js Wars

Coverfire


Torus

Tetris


Asteroids

Defender


Chain Reaction


Thrust

Yorumlar (9)

 1. Flash oyunların yanına bile yaklaşamıyorlar.

  Cevapla
 2. HTML kodları gerçekten eski kaldı ve yenilenmesi gayet normal ama yeni versiyonu Flash'a rakip olarak görmek bence çok yanlış. Flash'ın geldiği noktayı kullananlar ve kod yazanlar daha iyi biliyordur. Yeni web ve mobile projeler gerçekeleştirmede işimiz kolaylaştıracak ama bence hiçbir zaman Flash'ın yerini alamayacak. Almasın da zaten 🙂

  Cevapla
 3. Bu oyunlar, HTML'nin gücünü kanıtlamak için yazılmış oyunlar. Hiçbirinin ciddi anlamda bir satış yada pazarlama kaygısı olduğunu düşünmüyorum.

  Flash'ın yerini alması konusunda ise "belli olmaz" diyorum.

  Cevapla
 4. Flash'ın eski versiyonlarını ( örn. v3 ) kullanmış biri olarak html5 ( yazıya özel olarak canvas tagı ) bence pek çok şey vaad ediyor. Evet şu anda emekleme aşamasında fakat diğer standartlar yerine oturduğu ( websockets v.s. ) ve belli başlı browserlar desteklediği zaman flashın özel durumlar dışında pek de tercih edileceğini sanmıyorum.

  Kanımca, "Flash süper bunda kalalım" dan ziyade "yeni birşeyler çıkıyor, güzele benziyor bir bakalım bakalım neler yapabiliyormuş" demek ve kendini geliştirmek daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

  Cevapla
 5. HTML 5 ile çok bile 🙂

  Cevapla

Bir Cevap Yazın