7 Farklı Ve Dikkat Çeken HTML5 Tabanlı Çizim Aracı

7 Farklı Ve Dikkat Çeken HTML5 Tabanlı Çizim Aracı

Adobe Flash'ı teknik nedenlerden ötürü tercih etmeyen Steve Jobs, gözleri henüz pek yaygın olmayan HTML5 dünyasına çevirmişti. Biz de yer yer HTML5 dünyasına göz atarak bu alanda nelerin yapılabildiğini paylaşmıştık ve buna devam ediyoruz.

Video görüntüleme ve çeşitli oyunlarda temel alınarak aslında internetin ciddi bir alanını kapsayabilecek HTML5'in farklı yeteneklerinden biri olan Canvas elementi de çizim ve şekillere hükmetmeyi sağlıyor. Javascript ile kontrol edilen element ile çeşitli grafik tabloları da oluşturulabiliyor. Safari ve Mozilla'nın yanı sıra Google'ın Chrome ve Youtube* ile desteklediği HTML5, Microsoft tarafından ise Internet Explorer 9 ile desteklenmeye başlanacak.

*Youtube videolarını HTML5 ile görüntülemek için www.youtube.com/html5 adresinden beta sürecine katılabilirsiniz.

İşte içlerinden biri Apple'dan tasarım ödülü kazanan ve aylık 60.000 dolar geliri olan çeşitli HTML5 tabanlı çizim araçları:

Draw.to

Basit bir HTML5 çizim olan Draw.to, Mobil arayüzü ile de hızlıca bir şeyler çizip paylaşmak için ideal bir araç.

Multi User Sketchpad

Bu uygulama da Mr.Doob tarafından geliştirilen HTML5 tabanlı çizim aracı ve aynı anda farklı çizimler yapılmasına imkan tanıyor. Multi User Sketchpad örneklerini içeren galeriye şuradan, bir çizim videosuna da şuradan ulaşabilirsiniz. Mr. Doob imzası taşıyan diğer özgün çalışmalara da göz atmanızı tavsiye ederim, örneğin CheckBox Painter.

Canvas Paint

Bu uygulama Windows'ta yer alan Paint çizim uygulamasının HTML5 ile tasarlanmış hali.

Harmony

Mr. Doob adlı bir tasarımcı/yazılımcı tarafından geliştirilen Harmoy, şekillere ve farklı çizgi araçlarına dayalı bir çizim aracı. Basit ama farklı çizimler oluşturmak için ideal. Tam ekran olarak çizdiğiniz resimleri kaydedip masaüstünüzde kullanabilirsiniz.

Muro

Muro DeviantArt'ın geliştirmiş olduğu profesyonel bir HTML5 çizim aracı. Özel fırça modellerinin yanısıra Muro'da resimlere efektler uygulamak ve çizgilerin saydamlığını ayarlamak mümkün. Muro'nun Wacom eklentisi de bulunuyor.

Sketchpad

En gelişmiş HTML5 çizim araçlarından biri olan Sketchpad oldukça başarılı bir uygulama. Tarayıcı tabanlı resim düzenleme üzerine eğilen Mugtug'un geliştirdiği araçta çiziminizi güçlendirecek öğeler mevcut. Tasarım araçlarını sürükle-bırak şeklinde kontrol edebildiğiniz aracın yanında üzerinde oynayabileceğiniz Darkroom adlı bir renk paleti de var.

Brushsapp

Y Combinator ile adı duyulan Brushapp, iPhone ve iPad için geliştirilmiş bir çizim uygulaması. Brushapp'ın katmanlar, gerçekçi filtreler gibi detaylara dayanan özellikleri var. Brushapp bu alanda ihtiyaca karşılık veren bir uygulama olarak Apple'dan tasarım ödülü kazanmış ve 250.000'i aşkın ücretli üyesi ile aylık 60.000 dolar gelir elde ediyor. Mobil cihazlar üzerinde bir platform olmak isteyen Brushapp ile yağlıboya tablolara taş çıkartacacak örnekler çizmek mümkün. İşte iPad ile hayat bulan bir Dr. House çizimi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.