Steve Jobs, Merak Edilenleri D8'de Yanıtladı

Steve Jobs, Merak Edilenleri D8'de Yanıtladı

Bu yıl 8.si düzenlenen All Things Digital konferansında konuşan Steve Jobs, merak edilen pek çok konuyu birinci ağızdan açıkladı. Jobs'un değindiği konular arasında Flash'a karşı olan tutumu, kayıp iPhone skandalı, Microsoft ve Google'a karşı Apple'ın duruşu, iAd reklam platformu ve tabi ki iPad yer alıyordu.

D8 konferansında konuşan Jobs'ın sözlerinden özellikle Flash ile ilgili olanlar öne çıktı. Hemen aşağıda Jobs'ın bu konudaki görüşlerine ait videoyu İngilizce olarak izleyebilirsiniz. Fakat sözlerini özetlemek gerekirse Jobs özellikle Flash'a savaş açmadıklarını ve tercihlerinin tamamen teknik sebeplerden kaynaklandığını anlattı. Ortamı gerenin ise Adobe olduğunu ima eden Jobs, Apple açısından bakıldığında üzerine oynanacak doğru atın Flash değil, HTML5 olduğunu söyledi.

Apple, Microsoft ve Google

Ayrıldığı Apple'a dönüş günlerini de anlatan Jobs, döndüğünde şirketin iflastan sadece 90 gün uzak olduğunu ve bu durumdaki şirketi alıp bugün değerinin Microsoft'u geçecek hale getirmiş olmanın öneminden bahsetti. Apple'ın Microsoft ile devam eden rekabeti ile ilgili bir soruya ise kendilerini hiç bir platform savaşı içerisinde görmediklerini, tek dertlerinin daha iyi ürünler yapmak olduğunu anlattı.

Google ile (nispeten) yeni başlayan rekabeti ise kendilerinin değil, Google'ın başlattığını ve bu yüzden rekabet içerisinde olduklarını söyledi. Google'ın Chrome işletim sisteminin ise henüz hazır olmadığını düşündüğünü ifade eden Jobs, Chrome OS'u şu aşamada çok fazla ciddiye almadığını ima etti.

Foxconn'daki İntiharlar

Adı intihar fabrikasına çıkan ve Apple için de üretim yapan Foxconn'daki durumlar hakkında görüşü sorulduğunda ise Jobs, bu konuda ciddi endişeleri olduğunu söyledi. Konuyu çok yakından inceledikleri ve bir sonuca varmadan önce her şeyi doğru bir şekilde anlamak istediklerini de anlattı.

Kayıp iPhone Krizi

Kaybolan yeni nesil iPhone hakkındaki soruya ise "kablosuz bir cihaz yaptığınızda tüm testleri laboratuarda gerçekleştiremezsiniz" diye konuşan Jobs, cihazın dışarı çıktığında ise barda unutulması veya çantadan çalınmasının göze alınması gereken bir risk olduğunu düşündüğünü de ekledi.

Gündemde büyük yer tutan bu olay, Jobs'un da gerçekten çok ilgisini çekmiş gibi görünüyor: "Bu olayda hızsızlık var, çalıntı mal satmak var, şantaj var, eminim içinde sekste vardır. Tüm olay son derece renkli... Biri bunun filmini yapmalı"

iPhone'dan önce iPad vardı

Son derece başarılı satış rakamlarına ulaşan iPad'den bahsederken Walt Mossberg Steve Jobs'a "Apple iPhone'dan önce bir tablet yapabileceğini biliyor muydu?" diye sordu. Jobs bu soruyu şöyle yanıtladı: "Size bir sırı açıklayayım. Aklımda üzerine parmaklarınızla yazı yazabileceğiniz çoklu dokunma özelliği olan cam bir ekran fikri vardı. Bunu insanlara anlattıktan 6 ay sonra inanılmaz bir sonuçla geri geldiler".

Biraz daha geliştirildikten sonra ise Jobs, "Aman Tanrım, bununla bir telefon üretebiliriz" demiş ve tablet fikrini bir kenara bırakarak iPhone'a yönelmiş.

Uygulamalar ve iAd

Apple'ın uygulama mağazasının zaman zaman reddettiği uygulamalar ile gündeme gelmesine ise bu konuda çok hassas davrandıklarını, buna rağmen uygulamaların %95'inin piyasaya çıkmasını onayladıklarını söylemekle yetindi.

iAd reklam platformu ile ilgili olarak ise Jobs, bu projeden Apple'ın çok para kazanmayacağını, bu işe koyulmalarının birinci sebebinin uygulama geliştiricilerin para kazanabilmeleri için bir yöntem olarak düşünmeleri olduğunu söyledi.

Steve Jobs'un D8'deki konuşmasının geniş özetini, şu adresten İngilizce olarak da okuyabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.