Anadolu Üniversitesi ücretsiz eğitim içerikleriyle iTunes U'a adım attı
Yenilikler

Anadolu Üniversitesi ücretsiz eğitim içerikleriyle iTunes U'a adım attı

İnternetin değişim sürecine soktuğu en önemli alanlardan biri hiç şüphesiz ki eğitim. Ağırlıklı olarak ABD'de başlayan eğitim içeriklerinin sayısal dönüşüm sürecine Türkiye'den de katılımların başladığını görüyoruz. Anadolu Üniversitesi, 430 ders ünitesiyle iTunes U'daki yerini alarak ciddi bir adım attı.

Toplam 50 ders, 48 koleksiyon ve 430 ünitelik ücretsiz içerikle Apple'ın  iTunes U*'ya katılan Anadolu Üniversitesi, bilindiği gibi ülkemizin en büyük açık öğretim eğitimi sunan üniversitesi.

Uzaktan eğitimin ne olduğunu 30 yıldır tecrübe eden Anadolu Üniversitesi'nin böyle bir adım atması 1.3 milyondan fazlası açık öğretim olmak üzere 2 milyon Anadolu Üniversitesi öğrencisinin yanısıra AÜ öğrencisi olmayan milyonlar için de bir değer ifade ediyor.

iTunes U'da bulunan dersler Hukuk'un Temel Kavramları, İş Sağlığı ve Güvenliği, İnsan Kaynakları Yönetimi ve Pazarlama Yönetimi gibi bir çok kişinin faydalanabileceği içerikler. Kitaplar dışında tüm içerikleri bilgisayarınıza indirebiliyor veya iPod, iPhone, iPad üzerinden takip edebiliyorsunuz.

Örneğin "Sosyal Medya ve İşletmeler" vb. bir çok video dersi iTunes üzerinden indirmeden izlemek de mümkün. Aşağıda derslerden bir kesit görebilirsiniz.

Anadolu Universitesi iTunes U

iTunes U'da Türkiye'den yer alan ilk üniversite olan Anadolu Üniversitesi'nin rektörü Prof. Dr. Davut Aydın'ın konuyla ilgili yaptıığı kısa bir açıklama ise şöyle;

Dünya Üniversitesi olma vizyonu doğrultusunda açık ve örgün öğretim sistemini tepeden tırnağa değiştirdik. Küreselleşme ve bilgi iletişimi teknolojisindeki hızlı değişime bağlı olarak eğitim ve öğretimde büyük bir zihniyet değişimi yaşandı. Anadolu Üniversitesi olarak Yaşam Boyu Eğitim ve Global üniversite vizyonu ile bütün kitaplarımızı elektronik ortamda herkese sunmak üzere e-öğrenme seferberliğini başlattık. Teknolojik alt yapımız yenilendi ve çalışmalar sonucunda 150 zenginleştirilmiş kitap geliştirildik. Dünya devi Apple ile işbirliği yaparak kitapların iTunes U platformuna aktarılmasını sağladık.

Sanırım Anadolu Üniversitesi'ni bu girişimi nedeniyle tebrik etmekten başka söz söylemeye gerek yok.

*iTunes U: iTunes Store'un üniversite ve kolej gibi eğitim kurumlarının topluma açık içeriklerini ders ve koleksiyon bazında sesli yazılı ve video biçimlerinde sunabildikleri bölümü.

Yorumlar (9)
 1. Bravo tebrik ederim sonunda bir türk üni. itunes uni. ye adım attı ülkemiz daha iyi noktalara gelecek bu çalışmalarla emeği geçen herkesi tebrik ediyorum ellerine sağlık ama diğer büyük üni. lerimizde bu tür çalışmalara başlamaları gerekiren kısa sürede boğaziçi itü odtü vs.

 2. Otomobil Otomobil

  Gerçekten tebrik edilesi bir adım bu...

 3. Haydar Albayrak Haydar Albayrak

  Gercekten cok onemli. Universite yonetimini tebrik ederim. Hayat boyu ogrenme devam ediyor. Diger koklu universitelerimizden de benzer paylasim bekliyoruz.

  Halka acilan kurumlar hayatta kalir.

 4. Gerçekten mükemmel bir iş yapmışlar. Umarım diğer eğitim kurumlarına da öncü olurlar. Artık tek eksiğimiz Apple fiziksel mağazası. Umarım ona da yakında kavuşuruz.

 5. Sadik Sadik

  Anadolu Üniversitesi'ni tebrik ediyoruz.

  150 liralık Android tablet kullananlar için de çözümlerini bekliyoruz.

 6. Harun Harun

  umarım bu başarılarını sınav sonuçlarının hemen açıklanmasında ve diplomaların haziran ayı bitmeden yetiştirilmesinde de gösterirler.

 7. Tamer Gişan Tamer Gişan

  A.Ü elbette güzel ve takdir edilesi teknolojik bir gelişmeye imza atmış, ancak bence bunun öncesinde normal hardcopy kitaplarını öğrencileri mağdur etmeden dağıtabilseydi, sınav sorularını daha yanlışsız hazırlayabilseydi çok daha prim yapacağı aşikardı. Kitap dağıtımı konusunda nasıl bir rezillik yaşandığını her öğrenci biliyor. Bence biraz "ayranı yok içmeye..." durumu gibi olmuş. Yine de hayırlara vesile olsun diyorum.

 8. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Anadolu üniversitesindeki parayla Türkiye'ye silikon vadisi kurulur. Adım önemli olsa da para olduğu halde yapılmayan o kadar çok şey var ki bu habere sevinemiyorum. Dünyanın en zengin üniversitelerinden birisi.

 9. Rasim Kara Rasim Kara

  iTunes üzerinden sunulan bir hizmete var olan içerikleri aktarmasının başarı olarak sunulmasını anlamlandıramıyorum. Bu hizmet zaten yıllardır verilmekteydi.