Tüm detayları ile metaverse pazarlaması trendi ve hızlı yükselişi

Metaverse pazarlaması daha şimdiden çok ses getiren ve gözden kaçırılmaması gereken birçok trendlerden oluşuyor. Şirketler ve yatırımcıların artan ilgisi ve bilgileri ile bu sektörün geleceği çok açık.
Tüm detayları ile metaverse pazarlaması trendi ve hızlı yükselişi

Sosyal medya baş döndürücü bir hızla büyüyor. Bu büyümenin ve evriminin en son versiyonu metaverse teknolojileri olarak lanse ediliyor. 

Metaverse sanal ortamda insanların şu anda sosyal medyada yaptıklarından daha gerçekçi, içgüdüsel bir şekilde birbirleriyle etkileşime girebilecekleri bir sanal dünyalar ağı olarak karşımıza çıkıyor.

Metaverse, kullanıcılarınız ve müşteri kitleleriniz için akılda kalıcı, sürükleyici deneyimler oluşturmanız için sizlere fırsatlar tanımakta. Sanal web seminerleri ve etkinlikler, konserler, lansman partiler ve daha fazlasını etkinlik pazarlaması stratejilerinizde kullanabileceğiniz Metaverse, tüketicilerin bir markayla daha önce hiç olmadığı kadar etkileşimde bulunabilecekleri ve asla unutamayacakları bir duygu yaşayabilecekleri bir teknoloji.

Teknoloji şirketleri, tüm etkileşimlerimiz için bir sonraki sınır olarak görse de, şekillenmesi ve iddia edilen bir sonraki büyük şey haline gelmesi uzun zaman alabilir. Meta'nın Metaverse'e odaklanan Reality Labs departmanı, 2022'nin ilk çeyreğinde yaklaşık 3 milyar dolar daha zarar etti.

Teknoloji dünyasının en büyük şirketlerinin hepsi bu sanal dünyaya yön veriyor. Microsoft, Facebook ve Epic Games gibi teknoloji devleri, yarışta birinci olmaya çalışanlar arasında yer alıyor. Adidas, Into the Metaverse NFT koleksiyonu ile ürünlerine kuponlar sunarak örnek alınacak bir metaverse pazarlaması gerçekleştirmişti. Bu yeni sektörde Türk şirketlerinin de attığı adımları görebiliyoruz. Buna bir örnek olarak İş Bankası Decentraland sergisini verelim. Ayrıca her sektörde olduğu gibi, metaverse’de de niş bir kitleye hitap eden lüks aksiyonlar alınıyor.

Özetlememiz gerekirse, Metaverse’ün hızlı bir yükselişine şahit oluyoruz ve her alanda birçok örnek görebiliyoruz.

Metaverse girişimlerini pazarlama stratejilerinize dahil etmenin vazgeçilmez avantajları 

İşletmeler arası pazarlamacılar (B2B), dijital araçları benimsemede ve daha fazla marka bilinirliği sağlamak, güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturmak ve teknolojiden yararlanmak için dijital tekliflere daha fazla odaklanma konusunda yenilikler bekliyor.

Şimdi, pazarlama için en büyük  ve en yeni platformlardan biri metaverse. Pazarlama uzmanlarının ve dijital odaklı meslek gruplarının en büyük hatası ise "bekle ve gör" yaklaşımı olabilir. Her teknoloji gibi, Metaverse dünyasını da araştırmalı, öğrenmeli ve şirketinize katkı sağlayabilecek hale getirmelisiniz. Belki bu evren başlangıçta size büyük bir katkı sağlamayacak, fakat denemek, beklemekten daha iyi bir seçenek olabilir.

Oyun endüstrisi metaverse’ü ilk ortaya çıkaran sektör. Oyunlar, kişilere diğer oyuncularla etkileşimde bulunabilecekleri ve birlikte oynayabilecekleri gerçek zamanlı ortamlar sağlıyor. Bu da işletmeler için yeni bir fikir oluşturuyor. Sonuç olarak, metaverse evreni, işletmelerin görünür hale gelmesi ve yeni müşteriler çekmeye başlaması için daha fazla yolun kilidini açmakta.

Markalar artık bu sanal deneyimlerin sağlayabileceği potansiyeli fark ediyor. Metaverse evreni yeni, daha hızlı bağlantılara sahip, daha fazla fırsat sunuyor ve şirketlerin hedef kitleleriyle yeni bir şekilde etkileşim kurmasına olanak tanıyor.

VR (Visual Reality / Sanal Gerçeklik) endüstrisi için pazar gelirinin 2024 yılına kadar 12 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Metaverse pazarlama markalar için neden kazançlı olabilir?

Metaverse pazarlamanın markalar için kazançlı bir seçenek olmasının birkaç nedeni var:

Yarışa ilk başlamak

Metaverse kendi içinde de oldukça taze bir kavram olduğundan, metaverse evreninde pazarlama ve reklamcılık, markalara ilk hamle fırsatı sunabilir. Bu dijital evrende kampanya yürütme maliyetleri geleneksel yöntemlerden çok daha düşük olabilir. İlk adımı atmak size avantaj sunabilir.

Dinamik hedef kitle

Metaverse pazarlaması markalara genç ve dinamik kitleleri hedefleme fırsatı sunmakta. Şu anda metaverse tabanlı oyunlar oynayan 3.4 milyar kullanıcı var ve en büyük kullanıcı kitlesi Milenyum ve Z kuşağından oluşuyor. Markalar, gelecekte daha da artacak olan bu geniş kullanıcı tabanını hedefleyebilir. Bu kitleye yapılacak reklam çalışmalarının daha büyük bir kreatiflik ve derinlik içermesi gerektiği de bir gerçek.

Her fikir gerçek olabilir

Metaverse pazarlaması markalara pazarlama kampanyalarını planlamaları için yenilikçi yollar sunmakta. Fizik yasalarıyla sınırlı olmayan birçok etkinlik ve kampanya fikri bu evrende gerçek olabilir. Kısacası, yeni yollarla etkinliğinizi pazarlamanız mümkün. Metaverse girişimlerinde izleyeceğiniz pazarlama stratejileri, insanların pazarlamayı algılama biçimini değiştirecektir. 

Örneğin günümüzün en büyük metaverse girişimlerinden olan Fortnite, markalara daha önce mümkün olmayan bir şekilde ürünlerinin reklamını yapma fırsatı sunuyor. 2020’de Travis Scott’ın gerçekleştirdiği Fortnite konseri 45 milyon insan tarafından izlendi.

Popüler isimlerin Metaverse ve NFT adımları 

Metaverse'de yürütülen pazarlama stratejilerinin en önemli katmanlarından biri de NFT koleksiyonları. Popüler isimlerin NFT ve Metaverse hamleleri ise bize Metaverse'ün geleceği hakkında önemli bir portre çiziyor.  Paris Hilton ve Snoop Dogg da kısa bir zaman önce NFT sektörüne girmiş, satın alımları ile büyük ses getirmişlerdi. 

Paris Hilton, DJ personasını başarılı bir şekilde Metaverse girişimi Roblox'a taşırken, Roblox'ta "Paris World" isimli bir oyun inşa etti.

Paris World oyuncuları, özel etkinliklere katılma imkanı kazanırken, Paris Hilton tarafından tasarlanan özel kıyafetleri Metaverse'de giyme şansı elde ediyor. İlk olarak 2021'in Ağustos ayında yayınlanan oyun, Yılbaşı döneminde beta sürümü ile ilk metaverse partisini düzenlendi. Son güncellemesini Nisan ayında yayınlayan "Paris World" 520 binden fazla ziyaretçi alıyor.  

Snoop Dogg ise The Sandbox ile yaptığı iş birliğiyle kendi oyun alanını inşa etmenin ötesinde NFT koleksiyonunu da yayınladı. The Sandbox'a özel Avatarlar ve özel konser biletleri bu iş birliğinin en önemli noktalarını oluşturuyor. Snoop Dogg'un Metaverse ve NFT odaklı pazarlama deneyimi müzik endüstrisine de yeni bir soluk getiriyor. Snoop Dogg son zamanlarda yeni NFT plak şirketi ve Steve Aoki ile çıkardığı NFT albümü ile öne çıkıyor. 

Pazarlama ve Metaverse için sırada ne var?

Metaverse erişilebilir, heyecan verici ve markaları daha önce hiç görmediğimiz bir pazarlama alanına sokma potansiyeline sahip. Ancak geleneksel reklamcılığın meta veri tabanında başarılı olma ihtimalinin düşük olduğunu bilmek önemlidir.

QReal kurucu ortağı Alper Güler ile yaptığımız “Markalar Metaverse'e nasıl hazırlanabilir?” konulu röportajda ise tüm bu gelişmelerin sektörel bazda nasıl etkilere sahip olduğunu da konuşmuştuk. 

Başarılı olmak için markalar yalnızca kalıpların dışında değil fiziksel dünyanın dışında da düşünmeli. Metaverse’de kurallar yeni yeni belirlenmeye başlıyor ve trendleri takip etmek pazarlamacılar için iyi bir seçenek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.