Google Tablet Piyasaya Çıktığında Neler Olur?

Google Tablet Piyasaya Çıktığında Neler Olur?

Eric Schmidt artık Google Yönetim Kurulu'na başkanlık etmiyor ama çarpıcı açıklamalarla gündem oluşturmaya devam ediyor. Bir İtalyan gazetesine konuşan Schmidt, Google'ın 6 ay içinde kendi tablet bilgisayarını (adı Nexus Tablet olabilir) piyasaya sunacağını ve Apple ile aralarında acımasız bir savaş olduğunu söyledi.

Schmidt, Corriere Della Sera'daki röportajında Google Tablet hakkında fazla detay vermemiş. Sadece Android'in 4.0 (Ice Cream Sandwich) sürümünü taşıyan özel bir tablet beklediğimizi biliyoruz. Ses tanıma üzerine yeniliklerin Android'e dahil edilmesi de Schmidt'in sözlerinden çıkarılabilir.

Aslında biz bu filmi görmüştük ama bugünkü durum biraz farklı. Google akıllı telefon işinden başarılı olabilir ama artık kendi ayakları üzerine basması gerekecek.

Hikayenin başına dönelim..

Aylar Ocak, yıllardan 2010'du. Dedikodular doğru çıktı ve Google, HTC tarafından üretilen ilk akıllı telefonunu Nexus One'ı piyasaya sundu. Lakin mobil cihaz üreticisi olmamasına rağmen bu işe soyunan Google için işler iyi gitmedi, Nexus One sadece 20.000 adet satıldı.

Bu tatsız ama önemli tecrübe Google'ın yeni bir Nexus çıkarmayacağı haberi ile son buldu sanmıştık ki, Google fazla dayanamayarak ve bu kez Nexus S'i Samsung eliyle piyasaya sundu. O da çok dikkat çekmedi. Muhtemelen en büyük beklenti içinde olanlar, Google çalışanlarıydı.

12,5 Milyar Dolara Değişir Bütün İşler

Google'ın kendi adına bir cihaz üretmeye çalışması, diğer üreticilerin çeşitli hesaplar yapmasına neden olmuştu. Google, beklenmedik bir hamleyle Motorola Mobility'yi 12,5 milyar dolara satın alınca işler yeni bir boyuta taşındı.

Artık akıllı cihaz üretiminde mavi köşeyi kapan Google, kendi adına daha başarılı bir iş çıkarmayı garantiledi (Motorola'nın Droid serisi gayet başarılıydı) ama bu kez rakibini 1'den 5'e çıkardı ve ilk misilleme Samsung'dan geldi.

Bir Tablet Üreticisi Olarak Google

Şimdi Motorola ve Google mühendislerinin birbirine uyum sağlamasını ve mobil cihaz üretim istatistiklerinde artık Google'ın da adını görmeyi bekliyoruz. Önümüzdeki 6 ay içinde Google-Motorola ürünü yeni bir akıllı telefon çıkabilir. Ama daha net olan bir şey varsa o da Google'ın rakiplerine kılıçlarını çekmesi için kapıyı sonuna kadar araladığıdır.

Diğer üreticilerin bir anda Android'i bırakacağını söylemiyorum. Androidli telefonların fiyat avantajı ve sadeliği bir çok üreticinin Android'i yıllarca önde tutmasına yetecek. Ancak rekabetin ateşi yükseldiğinde, yani Eric Schmidt'in akıllı telefon pazarı için bahsettiği acımasız rekabet ve kapitalizm üreticileri zorladığında, yavaş yavaş sular çekilecek ve Google yalnız kalmaya başlayacak.

Özetlemek gerekirse bugün Google'ın ücretsiz servisleriyle herkesi karşısına almış olması gibi, gelecekte de Android'in küresel liderliğini sürdürmesinin en çok Google'a bağlı olacağına inanıyorum. Google'ın artık bir üretici olması ve geleceğin kişisel bilgisayarlarını üretmeye niyetlenmesi (bunu zaten Motorola'yı satın alarak göstermişti) diğer üreticilerin de istediğini yapmasına şans tanıyor.

Leo Apotheker maalesef beklediğim kadar aslan yürekli çıkmadı, şu an Jobs potansiyelinde birini görmüyorum ama tecrübelerimiz her şeyi değiştirecek birilerinin her an çıkabileceğini gösteriyor. Yani bugün açık ara liderliğe oynayan Android'in de günün birinde alt sıralara düşmesi mümkün.

Google'ın akıllı cihaz üretiminde Apple kadar başarılı olamadığını uzunca yazmıştım. Nokia-Microsoft işbirliği halen umut vermiyor ama Nokia'nın dirilişi de aklıma gelen sürpriz gelişme olarak bir tarafta bekliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.