İnternet ve Teknoloji Dünyasının Bugünü ve Geleceğine Dair 6 Önemli Nokta [Video]
Analiz

İnternet ve Teknoloji Dünyasının Bugünü ve Geleceğine Dair 6 Önemli Nokta [Video]

İnternet değişen ve değiştiren bir gerçeklik olarak hayatımızda olduğu sürece çeşitli hipotezler üzerinde konuşmaya devam edeceğiz. Bu kez konusunu edeceğimiz hipotezler Elevation Partners kurucularından Roger McNamee'ye ait.

McNamee, TedxSantaCruz konuşmasında internet hakkında bilmemiz gereken 6 önemli noktaya parmak basıyor.

1. Microsoft Ölüyor

Bu hipotezle sunumuna başlayan McNamee, Microsoft'un ölümünü akıllı telefonların yükselişi ve masaüstü bilgisayarların popüleritesini kaybetmesiyle ilişkilendiriyor. Windows'un internete bağlı cihazlardaki payının 2000'li yıllarda yüzde 96 olduğunu, bugün ise bu oranın yüzde 50'nin altına düştüğünü gösteriyor.

2. İndeks Araması Doygunluğa Ulaştı

McNamee Google'ı da (aslında Google.com'u) Microsoft'un yanına gönderiyor. Bunun nedeni 2008 yılında indeks aramalarının yüzde 90 iken, bugün yüzde 50 seviyesine düşmüş olması. Sunumda paylaşılan grafiğe göre aramalarımızın yarısını artık Wikipedia, Facebook ve Twitter'ın başını çektiği diğer siteler alıyor. Amazon'da yapılan aramaların yoğunluğunu düşünün..

McNamee, daha önce değindiğim bu konuda iyi bir veriyle destek veriyor. Mobilde indeks aramasının daha da zor olduğunu söylüyor ve kabaca Instapaper‘in kurucusu Marco Arment‘in sözlerine katılıyor.

3. Uygulamalar Webi Bastırıyor

İlk olarak Wired'ın ortaya attığı bu hipotezi tekrarlayan Roger McNamee Apple'ın WWW'e üstün geldiğini gösteriyor.  Apple'ın bu yıl 100 milyon cihaz gönderdiğini söyleyen yatırımcı, Apple Dünyası'nda yaşadığımızdan bahsediyor ve Steve Jobs'un kontrolcü yapısına hafif bir gönderme yapıyor.

4. HTML5 Herşeyi Değiştiriyor

Web teknolojilerinin gelişiminde başı çeken HTML5 de sunumda kendine yer buluyor. Flash'tan kurtulmanın çok önemli olduğunu anlatan McNamee, HTML5'in verimliliğine inanıyor.

Hatırlanacağı üzere Adobe mobil cihazlarda Flash'ı desteklemeyeceğini açıklayarak HTML5'in geleceğinin daha parlak olmasının yolunu açmıştı.

5. Tabletler Kazanıyor

Tabletleri de Windows'un ölümüne bir sebep olarak görüyor McNamee. Bir iPad'e sahip olunmadığı takdirde ortada neyin döndüğünü anlamanız zor diyerek diğer rakiplerin (Google, RIM, webOS) biraz canını sıkıyor. Diğerlerinin pek etkili olmadığını, Apple'ın iPad ile iPod benzeri bir pazar hakimiyeti yakaladığını söylüyor. (McNamee, HP'nin satın alıp sonradan bireysel tüketicilere kapılarını kapatan webOS'a yatırım yaptıklarını da konuşmanın başında söylüyor.)

6. Sosyal Platformlar 

McNamee son olarak Facebook'un başını çektiği online sosyal dünyanın öneminden bahsediyor. Zynga'yı oyunsallaştırma başarısındaki önemi Facebook'la ilişkilendiriyor. Sosyallik kavramının artık bir platform değil özellik olduğunu ve etkileşimin etkili olduğunu ifade ediyor.

Google severlerin (ki buna ben de dahil olabilirim) biraz tepki koyabileceği bir sunuma imza atan Roger McNamee, gelecekte uygulamalara dayalı bizi özgürleştiren araçlara sahip olacağımız bir internet dünyasından bahsederek sahneden iniyor.

Yorumlar (4)
 1. Emre Sandıkçı Emre Sandıkçı

  1)Microsoft'um ölümü hakkında söylediklerine katılmıyorum ve kimsenin katılacağınıda sanmıyorum.Microsoft'un geleceğe karşı illa ki planları vardır.

  (nokia ile anlaşma yapmak gibi)Bunun yanında basına daha açıklanmayan ve gelecekte yapılacak diğer anlaşmalar olduğunuda düşünürsek %100 yanıldığını söyleybiliriz.

  2)Apple dünyasında yaşamakta derken batmak üzereyken bir Iphone çıkararak ve bunun üzerinde pazarlama stratejilerini kullanarak kendini kurtarmasından bahsediyor herhalde.Her modelinde bir kaç yazılımsal değişiklik ekleyerek piyasaya yeni ürününü sürmesi ve yıllar önce video özelliği kazanan telefonlar olduğu halde 3GS modeline video özelliğini ekleyerek pazarlaması.Ipad(Ben buna Iphone un sim kartsız modeli diyorum)piyasaya sürmesinden bahsediyor herhalde ama PC(Personal computer)ve türevlerinin devrinin hiç bitmeyeceğini ayrıca belirtmek isterim.

  3)Google arama motorunun facebook ile yaptırdığı saçma bir karşılaşmadan hiç bahsetmek istemiyorum.

  4)Tek katıldığım nokta 6. ve 4. madde

 2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  McNamee, 1 ve 2 numaralı başlıklarda biraz kehanette bulunmuş...

  Mobil Cihazların çoğalması ile bazı alışkanlıkların değiştiği doğru. Microsoft konusuna gelince, kullanım oranının düşmesini neye göre hesapladıklarını bilmiyorum. Mobil Cihazların artması ile elbette kullanılan cihaz başına Microsoft sistemlerinin düşmesi doğal. Burada şöyle bir ayrım var, sadece İnternet kullanımı için bilgisayar kullanan kullanıcıların mobil vb. cihazlara kayması söz konusu. Fakat işletmeler için özellikle masa başı çalışan kesimde kullanılan bir çok program bulunmakta bu yüzden işletmelerin bilgisayara bağımlılıkları dolayısıyla Microsoft sistemlerine bağımlılıkları kolay kolay değişeceğini düşünmüyorum.

  Google' konusuna gelince, milyarlarca web sitesine ulaşmakta şuan için en hızlı ve iyi sonuçları veren bir arama motoru. McNamee',in söylediği platformlara ilginin artması gayet doğal, insanlar zamanlarının büyük bir bölümünü Facebook vb. ortamlarda geçiriyorlar. Ama örneğin şehrindeki bir anahtarcıyı Google'da arıyorlar. Bir haber okumak istediklerinde ilgili haber sitesine gidiyorlar. Buna benzer platformları Facebook kendi bünyesine toplamadığı sürece Google'a yaklaşması zor bence...

 3. Microsoft elemeanlarını değiştirmek zorunda ortaklıklar konusunda yılların verdiği tecrubeyle tabii sağlam ilerliyor ancak yenilik yapmadığı sure içinde gerileme donemine girmesi an meselesi

  Apple microsoftun aksine daha yenilikçi ve daha genc duruş sergiliyor

  Google'a gelince google daha çok elindeki arama motoru krallıgına guvenerek onune gelen işe giriyor

  google plus

  google music

  google analystik... Çok şeyi yaparım diyen biri gibi davranıyor.Ama elindeki parayı katlıyor bundan dolayı başarısız diyemeyiz Android'e saygıdan dolayı :)

  Bu kadar buyuk para ve ülkelerine sagladıkları itibar varken ülkemizde yuzdeyuz destekleyip yukselttiğimiz bi site olmadı olmalı ama bu yakın tarihte olacak gibi ama daha tam gelişmeden satılıyor ya da başka bir sitenin yonetimi altına giriyorlar bu da o sitede ilk zamanlarda olan aşkı şevki bitiriyor.

 4. Cengiz Pak Cengiz Pak

  Her paradigma bir gün sona erer, canlıların temel ihtiyaçlarını nasıl karşıladıkları bile değişebiliyor. Microsoft merkezi bir aklın herkese ne yapacağını söyleme, sorunlarını çözebilme ilkesi üzerinden uzun yıllardır önde kalabildi. Ama bir çözülmenin ve insanların "olmayınca ne oluyor" testini daha fazla yaptıkça "olabiliyor" cevabını alması normal olarak merkezi otoriteyi sarsacaktır. Microsoft yeni sorunların çözümünü bulabilirse devam yoksa elbette tamam demek zorunda. Tarih yükselişleri ve terk edişleri yazmaya devam edecektir.