Adobe Pes Etti: Mobil Cihazlar için Flash Desteklenmeyecek
Genel

Adobe Pes Etti: Mobil Cihazlar için Flash Desteklenmeyecek

Apple'ın iPhone'larda Flash Player'ı desteklememesi çoğu teknoloji meraklısının diline dolanan bir cümleydi. iPhone ile diğer mobil cihaz ve platformları karşılaştıranların elindeki en büyük koz olan flash mevzusu geçtiğimiz yıl Steve Jobs'ın da önüne gelmişti.

Bir açıklama yapan Jobs, Adobe'nin Flash'ını deyim yerindeyse yerden yere vurmuş ve geleceği olmayan bir teknoloji olduğunu dile getirmişti. Adobe yönetimini de eleştiren Jobs'un bu açıklamaları bir anda ortalığı karıştırmış ve Adobe tarafından da karşılıklı açıklamalar gelmişti.

Özellikle Android fanboyları tarafından o dönemde sıkı sıkıya sahiplenilen mobil Flash Player, bugün Adobe tarafından resmen terkedildi. Performans problemleri aşılamayan Flash'ın mobil cihazlarda bir türlü istenilen seviyeye gelememesi ve HTML5'in tüm üreticiler tarafında kabul edilmesi Adobe'un havlu atmasında etkili oldu.

ZDNet'e Adobe yetkililerinin yaptığı ilk açıklamaya göre Adobe, Flash'ı mobil uygulamalara entegre etme konusuna odaklanacak ancak Flash Player'ı yeni mobil cihaz, tarayıcı veya işletim sistemleri için uyarlamayacak. Hali hazırda bulunan Android ve Playbook'lardaki kritik hata ve güvenlik güncellemelerinin yapılması sürdürülse de yeni bir geliştirme yapılmayacakmış.

İlk açıklamanın ardından Adobe'un resmi sitesinden de yapılan açıklamayla durum açıklanmış. PC ve mobil uygulamalara odaklanılacağı ile HTML5'e katkıda bulunulacağı konularına değinilmiş.

Yazının başında da belirttiğim gibi Adobe biraz geç de olsa hatasını kabul ederek Apple'ın mobil platformlar için açıkca yeterli bulmadığı Flash Player'ı daha fazla zorlamaktan vazgeçti. Aslında PC tarafında özellikle son yıllarda önemli gelişmeler gösteren ve çok daha fazla kullanılan bir platform haline gelen Flash Player'ın geleceği konusunda Adobe'nin planlarını merak ediyorum.

Yapılan açıklama metnini incelediğimizde içerisinde hiç Mac, iPhone ve iPad kelimelerinin geçmemesi ise dikkat çekici. Adobe ile Apple'ın kırgınlıkları ne zaman geçer veya geçer mi bilemiyorum ancak Flash Player'ın Mac'lerde de iyi performans vermediği biliniyor. Bu durumda Adobe'nin Apple ürünlerine girmek için tek bir seçeneği kalıyor o da HTML5 ve Adobe açıkca bu yoldan gideceğini belirtiyor.

Görsel Kaynak: Geekapolis

Yorumlar (7)
 1. steve jobs destek vermediğinde ortalığı tozu dumana katanları şimdi görmek isterim

 2. Vehbi Yesil Vehbi Yesil

  html5 i desteklemesi apple in yolundan gidilecegi anlamina gelmiyor. onemli olan html5 deki hangi video codec ini destekleyecegi. orada da codec savaslari var. muhtemelen apple in html5 dekini turuva ati olan h264 u desteklemeyecektir. kimsenin yenilgiyi filan kabul ettigi yok, savas diger platforma (html5) tasiniyor yalnizca.

 3. Fatih Ünal Fatih Ünal

  Cok yerinde bir hareket olmuş. Ben de HTML 5 'in tüm platformlarda daha da standartlaşması, yaygınlaşması için Flash 'ın desteklenmemesi gerektiğini düşünüyordum. Görünen köy kılavuz istemiyordu.

 4. Apple ile anlaşma yapmışlardır yoksa neden çok büyük bir pazardan saçma bir neden öne sürerek çekilsin Adobe.

 5. Mustafa Mustafa

  Koca Flash bitti mi yani?

  İlerleyen zamanlarda ne tarafa doğru yönlenecekler merakla bekliyorum.

 6. yani neymiş Apple doğruyu söylemiş :)

 7. Adobe sonunda doğruyu bulmamış, tam tersine Flash'ın ölüm fermanını imzalamış. Steve Jobs'ın "reality distortion field"i Flash'ı birçoklarının gözünde öcü gibi göstermeyi başarmış durumda. Ancak bu iki teknolojinin rekabeti sanal bir rekabet, çünkü gerçekte birbirlerinin alternatifi değiller. Jobs'un derdi de teknoloji değildi.

  Aslında Flash ekibi doğru yoldaydı. Ancak Flash teknolojisi Adobe'nin kendisinin bile ayağına basmaya başlamış olabilir. Flash'a zaten üvey evlat muamelesi yapıyorlardı.

  Aslında mobil browserlarda desteklenmese de mobil app geliştirmek için AIR platformuna ağırlık vereceklerini söylemeleri ilginç. Apple'ın dediğine geliyorlar ama Apple'ın dediği teknolojik olarak doğru olduğu için değil. Ticari olarak her ikisinin de çıkarları onu gerektirdiği için. Browser içinde öyle serbestçe ve bedavadan çalışan app devri yok. Ne olacaksa app storeların kontrolünde olacak. Bir süre daha komisyon kesip ekmek yemeye devam edecekler.

  Oysa Geleceğin Flash'ı HTML5'in alternatifi veya rakibi değil daha çok yardımcısı olacaktı. Flashın yıllar önce yapabildiği şeylerin standartlaşmasını zaten Adobe bile destekliyordu. Ancak Flash'ın bugün ve yakın gelecekte yapabileceği ve yapması beklenen şeylerin HTML5 dünyasında karşılığı yok. 3D grafikler başta olmak üzere yüksek performanslı web uygulamaları ve oyunlar HTML'in varolamayacağı (ve olmaması gereken) alanlarda web deneyimini zenginleştirmeliydi. Ancak işin mobil tarayıcı boyutu olmayacaksa Flash'ın geleceği de sakat kalacaktır. Belki Mobilde flash bir şekliyle yine olacak. Yine en güzel oyunlar Flash teknolojisiyle yapılmış olacaklar belki. Ama artık o kadar da özgür olamayacaklar.