Adobe Pes Etti: Mobil Cihazlar için Flash Desteklenmeyecek

Adobe Pes Etti: Mobil Cihazlar için Flash Desteklenmeyecek

Apple'ın iPhone'larda Flash Player'ı desteklememesi çoğu teknoloji meraklısının diline dolanan bir cümleydi. iPhone ile diğer mobil cihaz ve platformları karşılaştıranların elindeki en büyük koz olan flash mevzusu geçtiğimiz yıl Steve Jobs'ın da önüne gelmişti.

Bir açıklama yapan Jobs, Adobe'nin Flash'ını deyim yerindeyse yerden yere vurmuş ve geleceği olmayan bir teknoloji olduğunu dile getirmişti. Adobe yönetimini de eleştiren Jobs'un bu açıklamaları bir anda ortalığı karıştırmış ve Adobe tarafından da karşılıklı açıklamalar gelmişti.

Özellikle Android fanboyları tarafından o dönemde sıkı sıkıya sahiplenilen mobil Flash Player, bugün Adobe tarafından resmen terkedildi. Performans problemleri aşılamayan Flash'ın mobil cihazlarda bir türlü istenilen seviyeye gelememesi ve HTML5'in tüm üreticiler tarafında kabul edilmesi Adobe'un havlu atmasında etkili oldu.

ZDNet'e Adobe yetkililerinin yaptığı ilk açıklamaya göre Adobe, Flash'ı mobil uygulamalara entegre etme konusuna odaklanacak ancak Flash Player'ı yeni mobil cihaz, tarayıcı veya işletim sistemleri için uyarlamayacak. Hali hazırda bulunan Android ve Playbook'lardaki kritik hata ve güvenlik güncellemelerinin yapılması sürdürülse de yeni bir geliştirme yapılmayacakmış.

İlk açıklamanın ardından Adobe'un resmi sitesinden de yapılan açıklamayla durum açıklanmış. PC ve mobil uygulamalara odaklanılacağı ile HTML5'e katkıda bulunulacağı konularına değinilmiş.

Yazının başında da belirttiğim gibi Adobe biraz geç de olsa hatasını kabul ederek Apple'ın mobil platformlar için açıkca yeterli bulmadığı Flash Player'ı daha fazla zorlamaktan vazgeçti. Aslında PC tarafında özellikle son yıllarda önemli gelişmeler gösteren ve çok daha fazla kullanılan bir platform haline gelen Flash Player'ın geleceği konusunda Adobe'nin planlarını merak ediyorum.

Yapılan açıklama metnini incelediğimizde içerisinde hiç Mac, iPhone ve iPad kelimelerinin geçmemesi ise dikkat çekici. Adobe ile Apple'ın kırgınlıkları ne zaman geçer veya geçer mi bilemiyorum ancak Flash Player'ın Mac'lerde de iyi performans vermediği biliniyor. Bu durumda Adobe'nin Apple ürünlerine girmek için tek bir seçeneği kalıyor o da HTML5 ve Adobe açıkca bu yoldan gideceğini belirtiyor.

Görsel Kaynak: Geekapolis

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.