Twitter Resim Paylaşımında Aslan Payını Ele Geçirdi

Twitter Resim Paylaşımında Aslan Payını Ele Geçirdi

Geçtiğimiz aylarda Twitter kendi resim paylaşım servisini yayına alarak, bu alanda yer alan girişimleri ciddi düşüncelere sokmuştu. Web servisine ve mobil uygulamalarına resim paylaşımını ekleyen Twitter, burada standart olarak kendi servislerini kullanılabilir kılmıştı. Yaptığı bu güncellemeyle Twitter'ın kısa süre içerisinde paylaşılan resimlerden aslan payını alacağını bekleniyordu.

Skylines isimli fotoğraf arama servisi bugün açıkladığı istatistiklerle, Twitter'ın şimdiden pastanın büyük kısmını ele geçirdiğini doğruluyor. Araştırmaya göre son dönemde twitter'da yapılan resim paylaşımlarının %36.1'sı twitter tarafından saklanıyor. Twitter'ın pazara girmesinden önce pazarın hakimi olan TwitPic'in 5 ay önceki %45.7'lik pazar payı %30.3'e düşmüş. Pazarın bir diğer etkili girişimi olan YFrog'un pazar payı ise 5 ay öncesine göre %8.3 düşerek %21'e gerilemiş.

2010'un önemli girişimlerinden olan ve geçtiğimiz haftalarda 12 milyon kullanıcıya ulaştığını duyuran Instagram ise %12.5 paya sahip.

Araştırmada öne çıkan bir diğer bilgi ise resim paylaşımlarında kullanılan uygulama veya web servisleriyle ilgili. Buna göre en çok resim paylaşımı %21'lik oranla Twitter'ın iPhone uygulamasından yapılırken Twitter'ın web servisi %17 ile ikinci sırada geliyor. Intagram %13 ile üçüncü sırada gelirken, Twitter'ın Blackberry uygulaması %12, Android uygulaması ise %10 oranında kullanılıyor.

Resmi uygulamaların arkasında ise Twitter için geliştirilmiş üçüncü parti uygulamalar sıralanıyor. Bunlar sırasıyla Twitpic, Tweetdeck, Twicca ve Echofon olarak ölçümlenmiş. Aşağıdaki görselde detaylı olarak görebilirsiniz.

Genelde iyi bir fikir üzerine kurgulanan benim ara süreç girişimleri olarak nitelendirdiğim girişimlerin, günün birinde karşılaşabileceği en büyük zorluklardan biri yukarıda anlattığım durum. Twitter uzun süre kendi sistemini ayakta tutmaya çalışırken Twitter paylaşımını arttırmaya yönelik farklı fikirlerle sayısız girişim hayata geçirildi. Geçtiğimiz yıl Twitter bu girişimlerden birkaçını satın alarak kendi bünyesine katmış ve mobil tarafını tamamlamış resim ve konum özelliklerini entegre etmişti. Bu durumda dışarıda kalan twitter clientları ve twitter resim paylaşım servisleri bir anda karşılarında rakip olarak Twitter'ı buldular.

Yapılan araştırmaya göre kullanıcı tabanını giderek Twitter'a kaptıran TwitPic ve YFrog gibi nispeten büyük girişimler şimdi yeni fikirlerle kendilerini yeniden kurmak zorundalar. Aksi durumda kullanıcı sayısı ve etkileşimi her ne kadar artsa da yeni Twitter üyelerinin büyük çoğunluğunun eski servisleri tercih etmeyeceği ve bu girişimlerin sürekli kan kaybedip son bulmasına sebep olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.