HP 1.2 Milyar Dolar Ödediği Palm'ı Çöpe Attı
Genel

HP 1.2 Milyar Dolar Ödediği Palm'ı Çöpe Attı

HP dün açıkladığı üçüncü çeyrek sonuçlarıyla birlikte, akıllı telefon ve tablet piyasasından çekildiğini duyurdu. Geçtiğimiz yıl 1.2 milyar dolara Palm'ı satın alarak webOS ile akıllı telefon ve tablet pazarına giren HP, webOS tabanlı 2 akıllı telefon ve bir tablet çıkarmıştı.

Bilgisayar devi HP bundan sonra webOS tabanlı hiçbir ürün çıkartmayacağını açıklarken, webOS işletim sistemi için farklı fırsatları değerlendireceğini belirtti. Şirketin üst düzey yöneticilerinin tweetlerinde de belirttiği gibi HP kendisine webOS'u kullanacak mobil üreticiler arıyor.

Google'ın da pozisyon almasıyla akıllı telefon tarafında hareketlilik en üst noktaya ulaşmıştı bunda tabii ki Apple'ın göz alıcı rekor gelirlerinin büyük payı bulunuyor. Ancak pazar ne kadar değerli olursa olsun HP bana kalırsa doğru bir karar verdi. Bedeli 1.2 milyar dolar da olsa HP'nin başarılı olamayacağı neredeyse kesin olan akıllı telefon ve tablet piyasasında rekabet etmesinin anlamı yoktu.

Şimdi ki soru ise 1.2 milyar dolar verdiği Palm'ı öldüren ve elinde biraz patent ile webOS kalan HP'nin ne yapacağı? WebOS'un arayüzleri ve kullanımı belli çevrelerce beğenilse de son kullanıcıda rakipleriyle boy ölçüşemediği kesin. Büyük üreticilere baktğımızda Google'ın satın alması öncesine kadar Android ile gayet mutlu mesut yaşıyorlardı, işletim sistemlerini değiştirmek istediklerinde ise ilk denemeyi daha çok Windows Phone 7 ile yapmak isteyeceklerdir.

Bu açıdan baktığımızda HP'nin webOS'u üreticilere kabul ettirmesi gerçekten kolay değil. Ancak üst düzey akıllı telefonlarda olmasa bile daha orta düzey telefonlarda webOS'u denemek isteyen firmalar olabilir. İşletim sistemi çeşitliliğine alışık olan Samsung yine bu konuda ilk akıllara gelen olacaktır.

Diğer taraftan HP, Avrupalı kurumsal yazılım şirketi Autonomy'ye 10 milyar dolarlık bir teklif yaptığını açıkladı. Autonomy'nin sitesinde de yayınlanan teklif hisse sahipleri kabul ederse HP, IBM gibi kurumsal yazılım pazarına güçlü bir giriş yapmış olacak.

Görsel Kaynak: Nexus404

Yorumlar (5)
  1. En iyisini yapti. HP bulut yazilimna gecer böylece. Artik ilerleyen yillarda her kullanicinin kendine ait bir Sunucu büyüklügünde Hafiza Alani olur herhalde :). Bedavadan tabiki bu Rekabet pazarinda gidisat bunu gösteriyor.

  2. Apple karşısında kendi ellerindeki satış ağı avantajını kullanamadılar. Zamanında akıllı telefon piyasasını domine eden HP bu avantajını kullanamadı.

  3. HP doğru bir karar vermiş ve uygulamış çünkü pc sektöründe ne kadar başarılı olsalar da akıllı telefon ve tablet piyasasında tutunamadılar, tutunamazlardı da..açıkcası tabletlerini kullanmadım, bilmiyorum belki iyi de olabilir fakat smartphonelarını hem kullandım hem de çoğu modelini inceledim; bir defa donanım olarak düşük yapıyorlar cihazlarını hem de epeyce düşük..bir ekran 2011 yılında hala nasıl olur da 65k renk çıkabilir piyasaya, hele ki bulunduğu cihaz 450 euro iken :s işlemci 600 mhz lerde...ramler düşük, özellikler gayet yüzeysel ve base seviyede, yazılım son derece kararsız vs vs..yani özetle HP iyi yaptı, pcye devam :)

  4. webOS açık kaynak kodlu yapsınlar, hem yaptıkları yatırım tamamen boşa gitmemiş olur.

  5. Şendoğan Şendoğan

    webOS kesinlikle çöpe atılacak bir işletim sistemi değil. HP yavaş davranışının sonucu başarısız oldu. webOS Samsung ya da başka bir üreticinin elinde olursa çok daha başarılı olur bence. Android'den ve iOS'ten daha kullanışlı ve etkileyici çünkü.