HP Veer, Pre 3 ve TouchPad ile Palm'ın Meyvelerini Toplamayı Planlıyor

HP Veer, Pre 3 ve TouchPad ile Palm'ın Meyvelerini Toplamayı Planlıyor

Geçtiğimiz Nisan ayında Palm'ı 1.2 milyar dolara satın alan HP, Palm'dan elde ettikleriyle kendi markasını kullandığı telefon ve tabletlerini tanıttı. Palm'ın WebOS işletim sistemini kullanan 2 yeni telefonunu ve 1 tablet cihazını duyuran HP, WebOS işletim sistemini PC'lere geleceğini de açıkladı.

Apple benzeri bir ürün gruplamasına giden şirketin kendi işletim sistemini bilgisayarlarında da kullanacak olması, teknoloji üreten şirketlerin birer birer aynı şekilde yapılandığının bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Teknoloji şirketlerinin kendi işletim sistemlerini; ürettikleri akıllı telefonlarda, tablet cihazlarda ve bilgisayarda kullanıyor olması, Microsoft cephesinde tehlike çanlarının çalmasına neden oluyordur. Teknoloji dünyası bu şekilde yol alırken, Microsoft'un da işletim sistemi dışında cihaz üretimi tarafına geçiş yapması yakın görünüyor.

HP'nin yeni oyuncaklarına bakacak olursak; duyurulan 2 akıllı telefondan ilki olan Veer, kredi kartı boyutunda mini bir akıllı telefon. Palm'ın stilini yansıtan cihaz 2.6 inçlik 320 X 400 çözünürlükte dokunmatik ekrana ve kızaklı tuş takımına sahip. Snapdragon'un 800 Mhz'lik bir işlemcisini kullanacak akıllı telefon 8 GB hafızaya sahip olacak. Daha çok basit kullanıcı için tasarlanan telefon küçük boyutuyla dikkat çekiyor.

HP'nin diğer telefonu olan Pre3 ise daha üst düzey bir telefon ve teknolojiyi daha aktif kullanan üst kullanıcı grubunu hedefliyor.  3.5 inç 480 x 800 ekran çözünürlüğüne sahip cihaz yine Snapdragon'un 1.4 Ghz'lik işlemcisini kullanıyor. 8 veya 16 GB'lık hafızaya sahip olacak olan ürün küçük kardeşinde  biraz daha büyük bir  tasarıma sahip.

HP'nin sunumunda asıl büyük ilgiyi ise tüm özellikleriyle iPad'in birebir rakibi olan TouchPad çekti. 9.7 ekrana sahip ürün 1024X768 ekran çözünürlüğüyle geliyor. 1.3 megapixel kamerası olan TouchPad'ten video arama yapılabiliyor. Snapdragon'un 1.2 Ghz'lik çift çekirdekli işlemcisini kullanan cihaz, 16 veya 32 GB hafıza ile gelebiliyor. 1 GB RAM'e sahip cihazda Bluetooth bağlantısı da bulunuyor. Fiziksel boyut olarak iPad ile neredeyse bire bir aynı olan TouchPad, stereo hoparlör, webcam ve bluetooth gibi iPad'te eksikliği en çok hissedilen donanımlara sahip.

TouchPad işletim sistemi olarak WebOS'u kullanacak. Palm tarafından mobil cihazlar için geliştirilen işletim sisteminin büyük ekranda nasıl bir performans göstereceği merak ediyoruz. Ürün detaylarına Palm'ın sitesinden bakabileceğiniz HP TouchPad'in aksesuarları da şimdiden görücüye çıkarılmış. TouchPad'in demo videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

HP'nin 2011 yazında piyasaya çıkartmayı planladığı cihazların nasıl bir etki yaratacağı ve kullanıcı taleplerini ne derecede karşılabileceği büyük bir soru işareti. HP'nin yeni telefonlarına baktığımızda akıllı telefon pazarında büyük etki yaratabileceğini sanmıyorum, hatta Veer'in uygun fiyatıyla belki de Pre3'e göre daha yüksek satış rakamlarına ulaşabileceğini düşünüyorum.

TouchPad'in ise iPad ve Galaxy Tab'ın ardından 3. en büyük pazar payına sahip cihaz olma şansı bulunuyor. Tabi ki gün geçtikçe hakkında yeni söylentilerin yayıldığı iPad 2'nin, pazardaki etkisinin büyük olacağı şimdiden kesin gibi bişey. Kişisel fikrim; Apple'ın iPhone 4'teki gibi bir teknik problem yaşamadığı takdirde, iPad 2 ile rakiplerine karşı büyük fark yaratacağı yönünde.

Palm'ın akıllı telefonlarının Türkiye'de piyasaya sunulmadığını hatırlarsak, yeni ürünlerin HP ile Türkiye pazarında yer alacağını tahmin ediyoruz.

Ürünlerin görsellerine aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.