comScore'un 2010 ABD İnternet Pazarı Raporundan Öne Çıkanlar

comScore'un 2010 ABD İnternet Pazarı Raporundan Öne Çıkanlar

comScore, ABD internet pazarının 2010 raporunu açıkladı. Raporda Groupon'un yükselişinden Bing'in Google karşısında pazar payını arttırmasına kadar önemli bilgiler yer alıyor.

2010 yılında online parekende pazarı %10'luk büyümeyle 142 milyar doları aşan ABD'de satışların en yüksek olduğu dönem yine yılın son ayları olmuş. En hızlı büyüyen ürün sınıfı tüketici elektroniği(%19) olurken, bunu bilgisayar donanımları(%17), kitap ve dergiler (%16) takip etmiş. Bu bölüm sanırım Apple'ın piyasa değerinin 300 milyar doları nasıl aştığına cevap veriyor.

Raporda perakende pazarında en büyük ilgiyi çeken Groupon'a özel bir yer verilmiş. comScore'a göre sadece Aralık ayında tekil ziyaretçi trafiği %712 artan Groupon, yılın son ayında 10.7 milyon ziyaretçi çekmiş. Bu alanda ikinci sırayı alan LivingSocial ise %438 artışla 5.7 milyon kişiye ulaşmış.

Groupon ComScore

ABD'de 2010'da en çok vakit geçirilen sitelerde ilk 3 sıra tamamen değişmiş. Hitwise'ın Aralık ayında paylaştığı gibi Google'ı geride bırakan Facebook ilk sırayı alırken, 2010'da işleri kötü giden Yahoo! comScore'a göre birincilikten üçüncülüğe gerilemiş. Facebook'un sosyal ağ kategorisinde takip edenler ise MySpace, Linkedin, Twitter, Tumblr ve Formspring.me olmuş. Sosyal ağlarda alt sıralar pek değişim göstermemiş ama Facebook'un yükselişi alıcısını bekleyen Myspace'i düşüşe mahkum etmiş.

ABD Sosyal Ağlar

Facebook hakkında detaylı bilgilerin verildiği raporun 2009-2010 yılı Aralık ayı kıyaslamasına göre sosyal ağ devinin günlük ortalama ziyaretçi sayısı %69 oranında, toplam tekil ziyaretçi sayısı ise %38 oranında artmış. Facebook'ta geçirilen günlük sürenin de kullanıcı başına 23.7 dakikadan 25 dakikaya çıktığı paylaşılmış.

En çok vakit geçirilen online mecralar portallar olurken, 2009 Aralık ayında 4. sırada yer alan sosyal ağlar ikinciliğe yükselmiş. Eğlence dünyası üçüncü sırayı korurken, eposta servisleri ise bir yıl içinde ikincilikten 4. sıraya gerilemiş. 2010 yılı ABD'de eposta kullanımın oldukça düştüğü bir yıl olmuş. 12-17 yaş arasında %59, 25-34 yaş arasında ise %18 oranında düşüş yaşanırken, 55 yaş üzerinde eposta kullanımı artmış.

ABD Eposta Kullanımı

Geçtiğimiz yıl ABD arama motoru pazarı için de önemli bir yıl olmuş. %12 oranında büyüyen pazarda yüzdesel olarak en çok yükselen Bing olmuş. Bing %29'luk bir büyüme sağlarken, Google %13 büyüme göstermiş. Kullanıcı başına aramalarda Google'da %10'luk bir artış yaşanırken, geçtiğimiz günlerde arama sonucu takibiyle gündeme gelen Bing'de bu oran %20 olmuş.

ABD Arama Motorları

Mobil pazarda dikkat çeken değişim ise akıllı telefonların artışına paralel olarak mobil geniş bant abonelerinin limitsiz paketlere yönelimi olmuş. ABD'de %27'lik akıllı telefon penetrasyonunda en yüksek pazar payını %31.6 ile RIM almış. Android ile yükselen Google %28.7, iPhone'un üreticisi Apple ise %25'lik bir pazar payı almış.

ABD Akilli Telefon Pazarı

ABD pazarına geniş çaplı bir bakış sunan raporda, banner reklam gösterimlerinin küçük artışına yer verilirken en önemli reklamverenlerin AT&T ve Verizon olduğu paylaşılmış. En büyük reklam yayıncıları ise Facebook, Yahoo! ve Microsoft olmuş.

comScore, online video pazarında günlük tekil izleyicilerin 2009-2010 Aralık ayları arasında % 67.3'ten %88.6'ya yükseldiği resmedilmiş. Video izleme süreleri de benzer oranlarda artış göstermiş. Video reklam rekabetinde ilk 3 sırayı Tremor Media, Brightroll ve Arap.tv almış. Reklam içerikli videoların toplan videolardaki oranı da %12.2'den %16.4'e yükselmiş.

Görsel Kaynak: Searchin' USA

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.