Facebook ABD'de Google'ı Solladı, Bir Devrin Sonu mu Geliyor?
Yenilikler

Facebook ABD'de Google'ı Solladı, Bir Devrin Sonu mu Geliyor?

ABD internet pazarına yönelik verdiği raporlarla dikkat çeken Experian Hitwise, son ziyaretçi sayısı raporunda Google'ın Facebook'un gerisinde kaldığını paylaştı. Araştırma şirketi yaptığı arama kelimeleri analizinde de yine Facebook'u 1. sırada gösterdi.

Hitwise'a göre ABD'de 2010'da tüm aramaların %2.11'ini "facebook" oluşturmuş. 2009'da da ilk sırada olan sosyal ağ, bu yıl 4 farklı arama kelimesiyle ilk 10'da yer alıyor.

Geçen yıl 9. sırada olan "facebook login" araması bu yıl 2. sıraya yerleşmiş, facebook.com ve www.facebook.com aramaları da 6. ve 9. sırada yer almış ve toplamda Facebook'un aranma yüzdesi 3.48 olmuş. 2010 listesinde Youtube yükselirken, Myspace gerilemiş, Google ise ilk 10'un dışında kalmış. Facebook'un ilk 50 aramada ise %4.18'lik bir pay kazanmış.

Hitwise Facebook Google

2010'un en çok ziyaret edilen sitelerinde de ilk sıra Facebok'a ait. İlk kez bu noktaya erişen Facebook, Google'ın hakimiyetini kırarak onu 2. sıraya itmiş. Arama sonuçlarında yükselen Youtube, en çok ziyaret edilen siteler arasında da 2009'da 7. sırada iken 2010'da 5. sıraya yer almış. Google açısından negatif bir diğer sıçramayı ise Bing yapmış ve geçen yıl giremediği listeye bu yıl 10. sıradan dahil olmuş.

Diğer yandan Facebook, Google.com karşısında zafer kazansa da Google'a ait servislerin toplamı karşısında geride kalmış. Google servisleri ABD ziyaretçi trafiğinin %9.85'ini alırken, Facebook'un payı %8.93 olmuş.

Addthis'in sonuçlarına göre online paylaşımların %44'ü Facebook üzerinden, %7.2'sinin Google servisleri üzerinden yapılıyor olması daha sosyal bir internet için Google'ın online hakimiyetinin tehdit altında olduğunu gösteriyor. Muhtemel tehditlerden haberdar olduğu şüphe götürmeyen Google, Twitter'in online reklam pazarından pay alacak olmasına kısa bir süre kala Adwords için 100 Milyon dolarlık kupon ayırmış durumda.

Google'ın Zeitgeist 2010 raporunda ABD ve genel arama sonuçlarında en çok aranan kelimelere yer vermeyen arama motoru devi bakalım 2011'de nerede olacak.

Görsel Kaynay: Fotura

Yorumlar (21)
 1. Mehmet Ecevit Mehmet Ecevit

  Google'ın var olma sebebi, facebook'un google'u ziyarette geçmesi hepsi interneti kullanma şeklimizin, internetten beklentilerimizin sonucu. Artık reel sosyal ortamlarda komik bir videodan bahsedildiğini duyup google'a yazıp aratmıyoruz, zaten sanal sosyal ortam olan facebook'ta duvarımızda duruyor arkadaşımızın paylaşmış olduğu o "komik video". Katılıyorum, bir devin sonu geliyor olabilir.

 2. Google'a birşey olcağını sanmıyorum

 3. Her ne kadar internet sektöründe farklı kategorilerde yarışsalarda Facebook Google için çok büyük bir tehdit ve Google'da bunun farkında diye düşünüyorum çünkü bu yıl almış olduğu web siteleri biraz düşündürücü. Acaba Google bu alımlarla neyi amaçlıyor çok merak ediyorum.

  Bana görede Facebook çok yakın zamanda Google'a karşı farklı farklı eklentiler çıkaracaktır veya bir ara konuşulan arama motoru olayı olabilir.

  "Facebook beğen butonu veya paylaş butonu artık her web sitesinde var ve Facebook bunları bir havuz içine alarak kulanıcılarına çok rahat bir şekilde arama motoru sunabilir."

  1. Mert Aydın Mert Aydın

   Akademik makaleler vs vs bunlarıda mı beğen butonuyla kategorize edecek facebook :) Lütfen basit bir beğen butonuna bu kadar büyük görevler yüklemeyelim.Google hala en iyisi.

  2. abartmayın. like ile indexleme kadar saçma birşey olamaz; örneğin son dakika haberlerini nasıl indexleyecek facebook? kullanıcıların haberi beğenmesini mi bekleyecek? onu geçtim, facebook şu anda sosyal network görevini bile tam anlamıyla yerine getiremiyor, z nesli olmasa birkaç yıla myspace'in durumuna düşmesi içten bile değil (zaten facebook kadar popüler bir servis kısa sürede ortaya çıkarsa, z nesli de bu yeni projeye yönelecektir).

   ayrıca google'ı sadece bir arama motoru olarak nitelendirmeyi 2004'te bıraktığımızı zannediyordum. Facebook Google'ın icraatlarının dörtte birini yapsın, tüm paramı facebook'un bilmem kaç milyonda bir hissesini almak için yatırırım. ama bir gwt'yi bile yapamaz facebook ve onun burnu kalkık developerları.

 4. Bu arada myspace ve yahoo için ne diyeyim Allah kolaylık versin onlara işleri kolay değil:(

 5. facebook ve google tamamen farkli dunyalar. "google internete cikisin yolu, facebook arkadaslara/insanlara ulasmanin yoludur." dersem, cok mu yanlis olur?

  facebook'un google'a rakip olabilecegi en onemli nokta facebook mail ile mail olayidir diye dusunuyorum.

  1. Yukarıda yazdığım gibi arkadaşım Facebook "like" ve "paylaş" butonlarını her sitede görmek mümkün ve bunu yakın zamanda Google karşı kullanarak kendine kullanıcıların yarattığı bir içerik oluşturacak ve böylece devasa bir arama motoru çok kısa sürede ortaya çıkacaktır. Hemde bu işi botlar değil direk kullanıcıların beğen veya paylaş demsiyle ortaya çıkacak bir arama motorudur.

  2. Tamamen doğru. 100% katılıyorum...

 6. Ali Caner Öner Ali Caner Öner

  ben google ile facebook'un aranan kelimelerde karşılaştırılmasını anlamsız buluyorum. arama bölümü ile ilgili yazarın "Google ise ilk 10′un dışında kalmış." demesi üzücü, kim google diye arama yapar ki? zaten google'ı kullanıyorlar arama yapmak için.

  ziyaret konusundaki karşılaştırmalara kısmen hak veriyorum, ancak ikisi farklı ihtiyaçlara cevap veren siteler olduğu için bu karşılaştırma ziyaretçi sayısı, sayfa gösterim sayısı gibi rakamlara bakılarak yapılmamalı sanki..

  ancak şu da bir gerçek ki, facebook'un yükselişi aralıksız sürüyor.

 7. google olmadan internet tam bir kaos olur! haberiniz olsun. ve unutmayınız 10 yıl once internet nasıldı? yahoo zamanında ...

  1. Yüksel Yüksel

   Sana katılıyorum, google 'a hiç birşey olmaz. Neden mi ? Çünkü ben, sen, o , biz siz ve onlar gibi bilinçli kullanıcı değil, yanı bugun insanlar facebook 'a girmek için bile google 'a facebook yazıp bağlaniyorlar, öğrenciler derslerini buradan buluyor, web sitesi sahipleri hitlerini google 'den aliyorlar vs vs vs..

 8. Ali bey'e katılıyorum. Facebook hızlı bir yükseliş yakalamış, ve hatta Google'ı geçmiş olabilir. Bence bunlardan ziyade ne kadar faydalı bir servis olduğuna bakmak lazım. Zira her ikisi de kendi alanın'da iyiler. Bu durumda karşılaştırma yapmak yersiz olur.

  Facebook kişiler aramalarında, Google web aramalarında liderliğini devam ettirecektir...

 9. Bu kadar saçma bir açıklama olabilir mi ? Google sosyal ağ sitesi mi? facebook ile kıyaslansın. Arama kelimelerinde google'ın sıra düştüğü şeklindeki açıklama ayrı bir komiklik. Türkiye ve yurtdışında internet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun giriş sayfası zaten google yada arama kutucuklarında google ile arama yapıyorlar. Google ile facebook kıyaslaması kadar komik birşey daha çıkmaz herhalde. Bu seneyi de bu espri ile kapatalım. Mutlu yıllar.

 10. Ahmet Ali Ahmet Ali

  Televizyonla kitabı karşılaştırmayalım. TV daha çok izlenecektir ama kitap her zaman daha saygın olacaktır.

  Facebook plantasyon tarımı yapıyor, Google ise her isteğinize cevap verme hedefi peşinde "Bir browser her şeye yetmeli" demiş yola çıkmış. Facebook'un tek şansı Microsoft'un nikahına girmek olur; o da Facebook'a değil Microsoft'a yarar.

 11. Sorfcu Sorfcu

  facebookta adıma acılmıs 10 tane sahte hesap var, hiç biri ben değilim ama hepsi benim adımı soyadımı ve fotografımı kullanıyor. şikayetlerin hiç birinden sonuc alınamıyor. diğer taraftan facebook bana ait 2 hesabı kapattı şu ana kadar. gerçeğini kapatıp sahtelerine geçit veren süper bir sistemleri var.

  microsofttan alınmış 15 yıllık, googledan alınmıs nerdeyse 10 yıllık hesaplarım var hiç birinde kapatılma yasamadım. ama süper ötesi facebook kafasına göre hesabınızı durdurabiliyor. sahteleriniz ise cirit atıyor. tek yolu mahkemeye verip 2 yıl ugrasıp sildirmek. bu 2 yılda bir 30 tane daha sahtenizin acılacagını garanti edemezsiniz.

  bence facebooku bu sahtekarlıklar bitirecek, artık akrabalarıma ve arkadaslarıma o hergun konustugunuz kişi ben değilim demekten bıktım. üstelik adıma ne konustuklarını bile bilmiyorum. facebook işte böyle süper ötesi bir platform.

  1. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

   Evet Facebook, Google'a elbette genel klasmanda rakip olamaz ancak oldukca zorlayacağı kesin! hele birde facebook mail servisi tam olarak aktif hale geçerse bu sefer Gmail gündemde olacak. Ancak Google'ın Gmail'e yaptığı yüksek "kota" yatırımı sayesinde kullanıcıları Gmail'i asla bırakmaz/bırakmayacaklardır. Son olarak Gmail'in geçileceğini de düşünmüyorum

   1. Toprak Toprak

    Google'ın sosyal network konusunda zaten iddialı bir konumu yok. Facebook zorlasa zorlasa herhalde videoları tamamen kendi sunucularına alırsa youtube'u zorlar.

 12. Stres T Stres T

  googel tek yönlü degil bir çok konuya el atmış ve el attıgı konularda başarılı olan bir şirket.Ayrıca bir çok bilgisayar kullanıcısının açılış sayfası googel'dır :) ayrıca youtube'da el attıkları unutulmamalı.

 13. Teoman Arslan Teoman Arslan

  En çok aranan kelime facebook ama facebook kelimesinin arandığı site zaten google.. yine de google bir an önce sosyal ağ olayına girmeli.. çünkü reklam verenler TBM modelini bırakıp hızla viral pazarlamaya yöneliyorlar.

 14. Serkan Serkan

  google dünyanın en büyük şirketlerinden facebook ta kim.sadece vizyonerlik adına tesla motors ortaklığı bile uzun vadede ve ar-ge çalışmalarında google hala 1 numara apple bile uzun vadede bu seviyede kalamıyacaktır.ama en kritik alan olan veri üzerine kurulu iş modelleri google 1. sıraya çok sağlam yerleştirecektir.facebook sadece bir platform faklı bir konsept!!!