İnfografik: sahibinden.com Hakkında Bilinmeyenler
E-Ticaret

İnfografik: sahibinden.com Hakkında Bilinmeyenler

Sahibinden.comTürkiye'nin en büyük e-ticaret pazarlarından biri olan sahibinden.com, hızlı büyümesini ve analiz ettiği ilginç bilgileri derlediği bir infografik hazırlamış.

Ticaret, alışveriş, emlak ve otomotiv gibi önemli alanlarda hizmet veren sahibinden.com, son bir yılda tekil ziyaretçi sayısını %51 oranında artırarak 20 milyon’a ulaştırmış. sahibinden.com'un yükselen trafiği siteyi 2010 yıl sonu itibariyle otomotiv ve emlak siteleri arasında Türkiye’de lider konuma taşırken, Avrupa’da ilk 5, dünyada ise ilk 20 içine sokmayı başarmış.

Ziyaretçilerin sahibinden.com'daki aktiviteleri de en az trafik artışı kadar dikkat çekici. 2010 yılında sahibinden.com’a 12 milyon yeni ilan girişi yapılmış, aktif ilan sayısı da %50’lik bir artış göstererek 2 milyonu geçmiş. Sitenin ne kadar aktif olduğunu 5 dakikada 10 araç satışı, her dakika 1 ev satışı/kiralaması yapılmasından hesaplayabiliriz. Google Zeitgeist 2010'da Türkiye'nin en çok aranan 6. kelimesinin "sahibinden" olması da kullanıcıların ilgisini net olarak gösteriyor.

Detaylı bilgileri infografikte görülen sahibinden.com'un, cirosunun 5 yılda %2394 artmış olması da gözden kaçacak gibi değil.

Sahibinden Infografik

Yorumlar (12)
 1. Büyük başarı.

  Tebrik ederim.

 2. Aksoy Grup paraya gerçekten para demiyor desenize..

 3. Mehmet Can Mehmet Can

  Yaklaşık 10 yıllık bir çalışmanın sonuçu olarak bu başarı görülebilir ve sahibinden.com gibi bir çok site var yalnız burada girişimci arkadaşların projelerinde dikkat etmesi gereken bir konu var oda proje ile beraber domainin yerel pazara ve kültüre uyması gerekiyor. Tıpkı sahibinden kelimesinin google sıralamasında 6 ncı oldugu gibi. O yüzden arkadaşlar sağlıklı projeye isim vermek için domain konusunda iyi düşünün. yani pamuk eller cebe :)

 4. Gerçekten büyük başarı tebrik ediyorum sahibinden.com ekibini.

  Yalnız infografik de daha enteresan bilgiler paylaşmaları ilginç olurdu. Mesela çalışma ortamı ile ilgilide bilgiler olabilirdi. Örneğin bir kişi günde kaç ilan kontrol ediyor gibi filan :)

 5. gercekten buyuk basari.ellerinize saglik.o trafige gore hizli da aciliyorlar.helal.

 6. ilan sayfasında 15 resim olursa, her birine tıklandığı zaman ayrı sayfalarda açıyorlar. bu kadar sayfa gösterim yapılması doğal gibime geliyor.

  1. Zaten ilginçtir sayfa gösterimi yüksek olan sitelerin hepsini incelediğinizde görüyorsunuz ki 1 yada 2 dakikada bir ana sayfasını yeniliyor veya her tıkladığınız bağlantıyı yeni sayfada açıyor. :)

   1. Deniz Utku Deniz Utku

    sahibinden.com'daki hiçbir sayfada auto-refresh yoktur.

  2. Deniz Utku Deniz Utku

   İlanlardaki fotoğraflar önden yüklenmiş olarak geliyor, tıklandığında URL değişmediği için yeni sayfa gösterimi sayılmıyor. Mega foto sekmesine tıklandığında yeni sayfaya geçiyor, bu da sahibinden.com sayfa gösterimlerinin en fazla %2'sini oluşturuyor.

 7. "burada çok şeyler oluyor" algısı yaratarak itekleyici sanal bir trafik mi var sahibinden.com'da? Okuyalım:

  https://webrazzi.com/2009/12/01/webrazzi-tv-mert-aksoy-ile-sahibiden-com-hakkinda-konustuk/

  Önce yukarda röportajda söylenen rakamları bir özetleyelim:

  Tarih Aralık 2009

  11 Milyon Tekil

  30 Sayfa/ziyaret

  36.3 Milyon ziyaret (yani her tekil ayda ortalama 3.6 kere siteye giriyor)

  1.1 Milyar sayfa gösterimi

  1 Milyon'dan fazla aktif ilan

  260.000 Vasıta ilanı (her 2dk da 1 vasıta eriyor)

  105.000 Emlak İlanı

  Şimdi bir ara verip şu cümleyi hatırlatayım: "İlan listelemelerinde Sahibinden.com'un en güçlü oldugu kategori o gün de bugün de Vasıta"

  Şimdi Aralık 2010'a gidelim yani SADECE 1 YIL öteye ve yukarıdan özetlenen şu rakamlara bakalım:

  20 Milyon tekil (%51 artış diyor ama hiç tutmuyor)

  30 Sayfa/ziyaret (hiç artış yok. aklı almıyor insanın)

  53.3 Milyon ziyaret (%46 artış and ayda ortalama 3.6 kere siteye giren tekil ziyaretçiler, onca reklam vs kampanyasına rağmen marka algısı mı dusmus ki 2.6 kere gelmeye başlamışlar. benım yıne aklım durdu:)

  1.6 Milyar sayfa gösterimi (%50 artış)

  2 Milyon aktif ilan (%50 artış diyor ama tutmuyor)

  internetten accık anlayan bırısı yukarıdaki rakamlardan yorumunu kendı yapar. metnın en basındakı sorunun cevabını da bulurlar heralde

 8. hadi bir de başka istatistik daha paylaşayım:

  sahibinden.com'un yıllık cirosunu çok kaba nasıl hesaplarız :)

  500 (emlak) + 500 (oto) + 500 (kalan kategoriler) için toplan 1500 haftalık vitrin satışı gözüküyor. 110TL ortalamadan 52 haftalık ciro TL8.5M

  Magaza satışları da bir o kadar. +8.5M ...

  Reklam gelirleri vs de iyi ihtiamlle TL4M

  20-24 milyon lira yıllık geliri olan bir portaldan bahsediyoruz sanki...

 9. Fragman Fragman

  Aksoy grup paraya para demeyi bırak altında kalmış gibi durmakta :)