Google Zeitgeist 2010: Yılın Yükselen Arama Trendleri Açıklandı
Analiz

Google Zeitgeist 2010: Yılın Yükselen Arama Trendleri Açıklandı

Google'ın yıllık arama trendlerini listelediği Zeitgeist'in 2010 sonuçları açıklandı. Yapılan aramaların %20'sinin yeni olduğunu dile getiren Google, bu yılın sonuçlarını HTML5 tabanlı görsel bir haritayla desteklemiş. 2010'un popüler aramalarında herhangi bir Türkçe izi bulunmazken listenin haberler kategorisinde bir futbol takımımız var: Beşiktaş...

Ancak geçen senelerden farklı olarak Google bu sene yerel listelerde Türkiye'ye de yer vermiş. Bu liste sayesinde Türkiye'de 2010 yılının popüler anahtar kelimelerini kolaylıkla görebiliyoruz. Google Zeitgeist 2010'un Türkiye özelindeki detaylarına gelmeden önce Zeitgeist 2010 için hazırlanan videoya ve global verilere hızlıca bakalım.

Zeitgeist 2010'a göre yılın en hızlı yükselen arama kelimesi Chatroulette olmuş. 17 yaşındaki Rus Andrey Ternovskiy tarafından geliştirilen Chatroulette, kısa sürede çok yüksek bir bilinirliğe kavuşmuştu. Listenin 2. sırasında gördüğümüz isim ise bizi yakından ilgilendiren iPad. Steve Jobs'un göz bebeğinin altında gördüğümüz dikkat çeken aramalarda ise mobil içerik servisi Myxer, bedava online oyun sitesi Friv, micro-blogging servisi Twitter, yine bir online oyun servisi olan Gamezer ve son sırada dünyayı saran Facebook var.

Google Zeitgeist 2010

2010'un en hızlı düşen aramalarına baktığımızda ise Bittorent sitesi Mininova ve Myspace'in profil taslakları dikkatimizi çekiyor.

En hızlı yükselen tüketici elektroniği kategorisinde ise Apple'ın zirvede olduğunu görüyoruz. iPad ve iPhone 4 ile ilk 2 sırayı alan Apple'ın ardından Nokia geliyor. Nokia 5530 ile 3. sırada olan dünyanın en büyük telefon üreticisini, 5. sırada bu kez Maemo 5 tabanlı Nokia n900'le görüyoruz. 4. sırayı alarak Nokia ürünlerini birbirinden ayıran ise HTC Evo 4G olmuş. Listenin 6. sırasındaki isim de yine akıllı telefon pazarından olmuş, "blackberry apps" - Blackberry uygulamaları.

Global listenin diğer sonuçları genel olarak çok önemli ipuçları vermese de haberler kategorisinde tanıdık bir isim görüyoruz. Bu yıl Quaresma, Guti ve Alen Iverson ile yabancı basını meşgul eden Beşiktaş haber kategorisinde Haiti'nin ardından 2. sırada. :)

Google Zeitgeist 2010 Türkiye Sonuçları

Google Zeitgeist 2010'un yerel sonuçlarında Türkiye'den yükselen kelimelere bakacak olursak, burada ilgimizi çekecek sonuçlarla karşılaşıyoruz.

Yılın yükselen aramalarında Chatroulette'i ülkemizde de ilk sırada görüyoruz. İlk 3'ün ardından ise tanıdık isimler sıralanıyor, Markafoni, İzlesene, Facebook, Twitter ve Hotmail ilk 8'i tamamlıyor. En çok arananlara baktığımızda ilk 6 sırada Facebook, Mynet, Hürriyet, Milliyet, Oyun, Sahibinden var, 8. sırada ise ülkemizde yayın yasağı kaldırılan YouTube var.

Turkiye Zeitgeist 10

Farklı bir değerlendirme olan "Nedir?" kategorisinde bu yıl en çok neleri öğrenmek istediğimiz sıralanmış. Bilişim ve internet teknolojileri bu kategoriye 3. sıradan "bilgisayar nedir" sorusuyla girmiş.  4. sırada "teknoloji nedir", 5'te "bilim nedir", 7. sırada da "Twitter Nedir?" araması var.

Diğer yükselen arama kategorilerinde Müzik ve  TV dizileri olduğunu görüyoruz ki Google'ın nabzımızı doğru noktadan tuttuğuna dair şüphemiz kalmıyor. :)

Bu yıl daha fazla kategori ile sonuçların açıklandığı Zeitgeist 2010'un tüm sonuçlarına Google.com/zeitgeist2010 adresinden ulaşabilirsiniz. Zeitgeist 2009 ve Zeitgeist 2008 için ise eski yazılarımıza göz atabilirsiniz. 2009'un bir çok kaynaktan geniş arama trendlerine de 2009'un en çok arananları yazımızda ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. Internethink Internethink

  2011 yılı alışveriş sitelerinin yılı olacak, facebook un firmalar tarafından ticaret için kullanılmaya başlaması ile 2011 türkiyede e-ticaretin patlama yaşayacağı senedir. Bu sonucları 2011 yılında burada tekrar değerlendirebilmek dileğiyle iyi yayınlar.

 2. Herşeyden önce şunu söylemek istiyorum. Videodaki müziği beğendim:)

  Ayrıca markafoni benimde dikkatimi çekti. Sosyal ağlardan sonra bu sektörde hareketlenme olacak bu belli.

  Benim düşüncemde izlesene.com bana göre 2011 yılında bu listede olmayabilir sonuçta youtube kapalı olduğundan internet kullanıcıları oraya giriyor diye düşünüyorum youtbe açıldığına göre izlesene kullanıcı kaybedebilir.

  Zaten izlesene işi abartmış video izliyeceksin her videoda bir reklam kullanıcıyı zora sokuyordu.

 3. Ziyaretçi Ziyaretçi

  Chatroulette ha ilginç. Bir de dışarıdan bakınca nedense çok muhafazakar görünürüz.

  1. Internethink Internethink

   Muhafazakar olmasına muhafazakar gözüküyoruzda çok meraklı bir milletiz. Chatroulette gibi id bilgileri verilenmeyen sitelerin kullanımı o nedenle çok talep ediliyor. isim yok kayıt yok mail yok sadece web cam iş modeli çok güzel direkt insanların merak dürtülerine hitap ediyor.

 4. raporlar 2011 yılında da pek değişmeyecek gibi duruyor. viral bir kaç çalışma dışında. :)