Google Zeitgeist: 2009’un En Çok Aranan Kelimeleri Açıklandı

zeitgeist2009_logoGoogle’ın her yıl geleneksel hale getirdiği Zeitgeist listesi bugün 2009 yılına özel olarak açıklandı. Google’da en çok aranan kelimelerin listelendiği Zeitgeist’ın 2009 versiyonunda listede Michael Jackson en üst sırayı alırken, İspanyol sosyal ağ sitesi Tuenti ve Facebook onu tekip etti. Sosyal medyanın nabzının attığı Twitter listede 4. sırada yer alırken, Türkiye’deki Google kullanımı ve genç kesimin etkisini ortaya koyan bir isim de listede 5. sırada yer aldı. Sanalika!

Kurulduğu günlerde Webrazzi’de de haberini yaptığımız sanal dünya uygulaması Sanalika, özellikle genç kesimin yoğun ilgisi ve ülkemizdeki Google kullanım alışkanlıkları sebebiyle tüm dünya genelinde 2009’un en çok yükseliş gösteren arama kelimeleri arasında Facebook ve Twitter ile birlikte kendisine yer buldu. Sanalika’yı yeni nesil vampir filmi Twilight’ın ikinci bölümü Yeni Ay (New Moon), pop şarkıcısı Lady Gaga ve Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 7 takip ediyor.

Zeitgeist’in diğer bölümlerinde de Türk girişimlerin isimlerine rastlamak mümkün. Spor kategorisinde en çok yükselen arama kelimeleri arasında Real Madrid, US Open ve UFC anahtar kelimelerini popüler spor sitesi “Sahadan” takip ediyor. Global sıralamada bir önceki yıla kıyasla en büyük düşüşü yaşayan kelimeler arasında da popüler flash oyun sitesi “Kral Oyun” göze çarpıyor. Bu listede dönemsel organizasyonlar olan Beijing 2008, Euro 2008 ile birlikte geçen yıl hayatını kaybeden Heath Ledger ve dönemin en popüler isimleri Barack Obama ve Amy Winehouse yer alıyor.

Google Zeitgeist 2009 ile ilgili detayları resmi sitesinden inceleyebilirsiniz. Ülkelere göre detaylı analizlere de yer verilen sayfalarda Türkiye neden özel olarak bölgesel veriler arasında incelenmemiş onu da oldukça merak ettiğimi belirtmek isterim. Tayvan, Panama gibi ülkeler varken global internet istatistiklerini birebir etkileyen Türkiye’nin bu kapsamda özel olarak incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yorumlar (19)

 1. Yanlış bilgi veriyorsunuz. Google, en çok aranan değil, en çok yükseliş gösteren aramaları sunuyor. En çok aranan kelimeler bunlar değil.

  Cevapla
 2. Adres çubuğuna sanalika.com, facebook.com yazmak yerine Google’ye yazarak siteye ulaşanlar her ülkede varmış demek ki…

  Cevapla
 3. Dünya çapında en çok yükseliş gösteren 5. arama olmasından dolayı Sanalikayı tebrik ediyorum.

  Direct trafic oranının çok olduğunun ve ziyaretci sadakatinin yüksel olduğunu görebiliyoruz.

  Cevapla
 4. Site adresini tarayıcının adres çubuğu yerine Google’ye yazanlar yüzünden artıyor bazı kelimeler böyle.

  Cevapla
 5. bende bir sanalika oynar olarak sanalikanın daha çok aranacağına inanı yorum

  Cevapla
 6. Ahmet Zorlu |

  Ciddi bir manipulasyon söz konusu, google trends’e baktığımız zaman daha net anlaşılabiliyor.

  Otomatik google aramaları yapmak yerine doğru dürüst işlere kafa yorsa yurdum insanı belki iyi yatırım alabilirler. Ama bu tür manipulasyonlarla kısa vadeli ego tatmininden öteye gidemezler.

  Cevapla
 7. İnanılır gibi değil. Bravo Sanalika gurur duyduk başalarınızın devamını dileriz.

  Cevapla
 8. Yani hile yaptıklarını söylüyosunuz neye dayanarak böyle bi karalama yapıyosunuz siz acaba ?

  Cevapla
 9. Bence burada herkesin dikkatini çekecek olan konu Google’in bir çok konuda olduğu gibi bu konudada Türkiye’ye gereken önemi vermemesidir. Bunun nedenleri gerçekten nedir? Politik midir? Yada farklı bir yaklaşımdan değersiz midir? Bir çok ülkeye yaptığı uygulamalarda özel dil destekleri sunan Google Neden Bunu Türkiye için bu kadar kısıtlı yapmaktadır? Bu soruların cevaplarını bilen var mı?

  Cevapla
 10. işte biz insanların hali

  Cevapla
 11. Aslında ilk 100 yada 500 kelimenin bir listesi verilse daha faydalı olabilirdi. Yinede güzel bir paylaşım teşekkürler.

  Cevapla
 12. ben bu araştırmaya inanmıyorum tabiki adres çubuğu yerine google yazan var ama bu kadar olamaz..

  Cevapla
 13. bir tek sanalika ya girecek kitle mi yaziyor adres cubuguna?

  Cevapla
 14. Google kelime yoğunlukları her geçen gün değişimini sürdürüyor..

  Cevapla
 15. Aslında ilk 100 yada 500 kelimenin bir listesi verilse daha faydalı olabilirdi. Yinede güzel bir paylaşım teşekkürler.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın