Google Zeitgeist: 2009'un En Çok Aranan Kelimeleri Açıklandı
Genel

Google Zeitgeist: 2009'un En Çok Aranan Kelimeleri Açıklandı

zeitgeist2009_logoGoogle'ın her yıl geleneksel hale getirdiği Zeitgeist listesi bugün 2009 yılına özel olarak açıklandı. Google'da en çok aranan kelimelerin listelendiği Zeitgeist'ın 2009 versiyonunda listede Michael Jackson en üst sırayı alırken, İspanyol sosyal ağ sitesi Tuenti ve Facebook onu tekip etti. Sosyal medyanın nabzının attığı Twitter listede 4. sırada yer alırken, Türkiye'deki Google kullanımı ve genç kesimin etkisini ortaya koyan bir isim de listede 5. sırada yer aldı. Sanalika!

Kurulduğu günlerde Webrazzi'de de haberini yaptığımız sanal dünya uygulaması Sanalika, özellikle genç kesimin yoğun ilgisi ve ülkemizdeki Google kullanım alışkanlıkları sebebiyle tüm dünya genelinde 2009'un en çok yükseliş gösteren arama kelimeleri arasında Facebook ve Twitter ile birlikte kendisine yer buldu. Sanalika'yı yeni nesil vampir filmi Twilight'ın ikinci bölümü Yeni Ay (New Moon), pop şarkıcısı Lady Gaga ve Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 7 takip ediyor.

Zeitgeist'in diğer bölümlerinde de Türk girişimlerin isimlerine rastlamak mümkün. Spor kategorisinde en çok yükselen arama kelimeleri arasında Real Madrid, US Open ve UFC anahtar kelimelerini popüler spor sitesi "Sahadan" takip ediyor. Global sıralamada bir önceki yıla kıyasla en büyük düşüşü yaşayan kelimeler arasında da popüler flash oyun sitesi "Kral Oyun" göze çarpıyor. Bu listede dönemsel organizasyonlar olan Beijing 2008, Euro 2008 ile birlikte geçen yıl hayatını kaybeden Heath Ledger ve dönemin en popüler isimleri Barack Obama ve Amy Winehouse yer alıyor.

Google Zeitgeist 2009 ile ilgili detayları resmi sitesinden inceleyebilirsiniz. Ülkelere göre detaylı analizlere de yer verilen sayfalarda Türkiye neden özel olarak bölgesel veriler arasında incelenmemiş onu da oldukça merak ettiğimi belirtmek isterim. Tayvan, Panama gibi ülkeler varken global internet istatistiklerini birebir etkileyen Türkiye'nin bu kapsamda özel olarak incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yorumlar (16)
 1. Erman Haskan Erman Haskan

  Yanlış bilgi veriyorsunuz. Google, en çok aranan değil, en çok yükseliş gösteren aramaları sunuyor. En çok aranan kelimeler bunlar değil.

 2. Kazaniyoruz.net Kazaniyoruz.net

  Adres çubuğuna sanalika.com, facebook.com yazmak yerine Google'ye yazarak siteye ulaşanlar her ülkede varmış demek ki...

 3. Mustafa Mustafa

  Dünya çapında en çok yükseliş gösteren 5. arama olmasından dolayı Sanalikayı tebrik ediyorum.

  Direct trafic oranının çok olduğunun ve ziyaretci sadakatinin yüksel olduğunu görebiliyoruz.

 4. Kazaniyoruz.net Kazaniyoruz.net

  Site adresini tarayıcının adres çubuğu yerine Google'ye yazanlar yüzünden artıyor bazı kelimeler böyle.

  1. Kursat Sevim Kursat Sevim

   bir tek sanalika ya girecek kitle mi yaziyor adres cubuguna?

 5. bende bir sanalika oynar olarak sanalikanın daha çok aranacağına inanı yorum

 6. Ahmet Zorlu Ahmet Zorlu

  Ciddi bir manipulasyon söz konusu, google trends'e baktığımız zaman daha net anlaşılabiliyor.

  Otomatik google aramaları yapmak yerine doğru dürüst işlere kafa yorsa yurdum insanı belki iyi yatırım alabilirler. Ama bu tür manipulasyonlarla kısa vadeli ego tatmininden öteye gidemezler.

 7. Murat Öz Murat Öz

  İnanılır gibi değil. Bravo Sanalika gurur duyduk başalarınızın devamını dileriz.

 8. Mustafaa Mustafaa

  Yani hile yaptıklarını söylüyosunuz neye dayanarak böyle bi karalama yapıyosunuz siz acaba ?

 9. Bence burada herkesin dikkatini çekecek olan konu Google'in bir çok konuda olduğu gibi bu konudada Türkiye'ye gereken önemi vermemesidir. Bunun nedenleri gerçekten nedir? Politik midir? Yada farklı bir yaklaşımdan değersiz midir? Bir çok ülkeye yaptığı uygulamalarda özel dil destekleri sunan Google Neden Bunu Türkiye için bu kadar kısıtlı yapmaktadır? Bu soruların cevaplarını bilen var mı?

 10. Sohbet Sohbet

  işte biz insanların hali

 11. Aslında ilk 100 yada 500 kelimenin bir listesi verilse daha faydalı olabilirdi. Yinede güzel bir paylaşım teşekkürler.

 12. Mehmet Mehmet

  ben bu araştırmaya inanmıyorum tabiki adres çubuğu yerine google yazan var ama bu kadar olamaz..

 13. bir tek sanalika ya girecek kitle mi yaziyor adres cubuguna?

 14. Aydın Yakar Aydın Yakar

  Google kelime yoğunlukları her geçen gün değişimini sürdürüyor..

 15. Aslında ilk 100 yada 500 kelimenin bir listesi verilse daha faydalı olabilirdi. Yinede güzel bir paylaşım teşekkürler.