Akakçe 2010 Raporunu Açıkladı, Akıllı Telefonlara İlgi Artıyor
E-Ticaret

Akakçe 2010 Raporunu Açıkladı, Akıllı Telefonlara İlgi Artıyor

10 yıldır fiyat karşılaştırma üzerine hizmeti veren Akakce.com, 2010 yılının raporunu bizimle paylaştı. Bu yıl içerisinde 24 milyon ziyaretçisi ile önemli bir kaynak olduğuna inandığımız Akakce.com'un Türkiye'de online alışveriş profilini ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.

2010 yılında Akakçe'nin popüler kategori sıralamasında ilk sırayı cep telefonları almış ama 2009'a göre %3,4'lük bir düşüş var. Detaylarını aşağıda vereceğimiz bu kategorideki tercihler direkt olarak diğer kategorileri etkilemiş ve 2009'da %15 aranma payı olan digital fotoğraf makineleri %9.9'a gerilemiş.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar kategorisi ise %1,3 artışla aramaların %14.3'ünü almış. Kategori özelinde baktığımızda masaüstü bilgisayarlara ilginin azaldığını, taşınabilir bilgisayar kategorisinde notebookların %92, netbookların %4.5, tabletlerin ise %3.5'lik pay almış olduğunu görüyoruz.

2010 En Çok Ziyaret Edilen KategorilerAkakçe'de 2010 yılının en çok tıklanan ürünleri sıralamasına baktığımızda ise ilk 3 sırayı Nokia telefonların aldığını görüyoruz. Nokia N8 yılın en çok tıklanan ürünü olurken, 2. sırayı 5800 Xpress Music, 3. sırayı Nokia X6 almış. Samsung Monte 4., iPhone 4 16 GB 5., iPad ise 7 sıradan listeye girmiş. iPad'i takip eden ev aletlerinin ardından ilk 10 tamamlayan ürün ise Playstation 3 Slim 120 GB olmuş.

2010 En Çok Tıklanan Ürünleri

Cep telefonu kategorisindeki tercihler akıllı telefonlara ilgilinin arttığını gösteren bir sonuç çıkarmış. 3G özelliği %24, dokunmatik ekran özelliği %23 ve Wi-fi özelliği ise %22 oranında tercih edilerek en çok aranan özelliklerin başında gelmiş.

2010 Özelliklerine Göre Cep Telefonu TercihleriCep telefonlarında fiyat aralığı %18'lik bir oran ile 500-750 TL fiyat aralığında olmuş ki bu da cep telefonuna ayırdığımız paranın pek de az olmadığını gösteriyor :)

Buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi beyaz eşya grubu ürünleri en çok tercih edilen on kategori listesinde yer aldığına dikkat çeken Akakçe, 2011'de kozmetik, ev dekorasyon ve tekstil kategorilerinin öne çıkacağını söylüyor.

Hem online pazardan hem de fiziksel mağaza fiyatlarından fiyat karşılaştıran servis ziyaretçi sayısının %25 oranında artarak 25 milyona ulaştığını paylaşmış. Mobil sayfasını Şubat ayında kullanıma açtığını paylaştığımız Akakçe'nin mobil kullanıcıları da her gün yaklaşık 7 bin fiyat karşılaştırması yapmış.

Yorumlar (4)
 1. Renklidergi Renklidergi

  Muadiilerine göre çok ayrı bir yerde olan bir karşılaştırma sitesi. Yıllardır yapıyorlar bu işi. Çevreme, derslerimde öğrencilerime kendilerini öneriyorum.

  Kimi zaman diğer karşılaştırma siteleri ile de kıyaslama yapıyorum. Sonuçlar tartışmasız.

  Tebrikler.

  İstatistikler için de ayrıca teşekkürler.

 2. Cep telefonları geliştikçe ve kamera çözünürlükleri artıkça dijital fotoğraf makinalarına olan ilgi gün geçtikçe azalıyor sanırım.

 3. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

  BlackBerry kullanıcısıyım. Ancak son zamanlarda Eski RIM çalışanlarının yaptığı ürkütücü açıklamalar beni oldukca tedirgin ediyor. SmartPhone kullanan birisinin artık Symbian sistemi kullanan bir telefonu kullanabileceğini düşünemediğim için cesaret edemiyorum Nokia, Samsung gibi cep telefonu kullanmaya.

 4. http://www.ucuzfiyatim.com

  fiyat karşılastıma olarak yükselen bir site