AkAkce.com Fiyat Bilgisi İçin Fiziksel Kaynakları Da Değerlendiriyor
E-Ticaret

AkAkce.com Fiyat Bilgisi İçin Fiziksel Kaynakları Da Değerlendiriyor

akakce_logo1Türkiye'de sesi soluğu pek çıkmayan ancak bizler onu sakin sanarken işlerini ciddi anlamda büyüten ve gelişen bir girişim var. Fiyat kıyaslama pazarının önde gelen oyuncusu AkAkce.com herhalde bu kadar güçlü bir konumdayken, bu kadar az konuşan ve dijital mecralarda bu kadar az gözüken yegane servistir.

Şirketin kurucu ortaklarından Koray Karataş ile yaptığım görüşmede aldığım bazı bilgiler ve Ankara merkezli AkAkce'nin yeni özellikleri beni oldukça etkiledi. Kısa süre önce online fiyat kıyaslama modelini, offline mecralardan alınan verilerle birleştirmeye başlayan şirket, oyunun kurallarını biraz olsun değiştiriyor diyebilirim.

Günlük ortalama 60 bin kişinin kullandığı AkAkce.com eğer yakın zamanda çok büyük bir değişim olmadıysa Cimri.com'un önünde pazar liderliğini sürdürüyor. 127 farklı mağazadan fiyat bilgisi çeken ve kıyaslama imkanı sunan şirket, servis bünyesinde yer verdiği tüm firmalarla da anlaşmalı olarak çalışıyor. Sessiz sakin sürdürdüğü gelişiminde tasarımsal düzenlemeleri de gerçekleştiren AkAkce, kısa süre önce online mağazalardaki fiyatlara ek olarak, mağaza ve markaların insert, reklam ve broşürlerinden de veri toplamaya başladı.

Yapılan ürün aramalarında farklı e-ticaret sitelerindeki rakamları listelerken, listenin sonunda kendi deyimleri ile "başka yerlerden" derlenen "bilgi amaçlı" fiyatlara da yer veren AkAkce, bu bölümde örnek olarak "Real mağazasına ait 17-30 Temmuz 2009 kataloğunda yer alan fiyat" şeklinde bilgileri listeliyor.

Benzerlerine kıyasla farklı bir uygulama olarak gördüğümüz özelliği canlı olarak denemek isterseniz Nokia 6303 ürününü örnek olarak inceleyebilirsiniz.

akakce-offline1

Şu an için 16 farklı marka ve mağazanın insert ve reklamlarını takip ettiklerini öğrendiğimiz AkAkce'nin satın alma gerçekleştirmeyi düşünen tüketiciler için önemli bir kaynak yaratmasının dışında, offline mağazarla online mağazarları kıyaslamak için de katma değer yaratan bir çalışma yaptığını düşünüyorum.

Türkiye'deki e-ticaret pazarının gelişimi ile değer kazanacağına inandığım fiyat kıyaslama servislerinin önümüzdeki birkaç yılı çok iyi değerlendirmesi ve e-ticaret pazarının dönüm noktası olacağını bildiğim 2012 yılına güçlenmiş girmesi gerekiyor. AkAkce için ise 2000 yılında yayına girmiş olan servisin bu geçen 9 yıl içinde istikrarlı bir gelişim ve büyüme gösterdiğini söyleyebiliriz. Bundan sonrası için de aynı temponun sürdürülmesi ile hakettiği değeri fazlasıyla göreceğini tahmin edebiliyorum.

Yorumlar (16)
 1. Erdener Ortan Erdener Ortan

  Yazınızda "e-ticaret pazarının dönüm noktası olacağını bildiğim 2012 yılı" şeklinde bir kısım geçiyor. 2012 yılının bu anlamdaki önemi konusunda beni biraz aydınlatabilir misiniz?

  1. Pazarın gerekli dinamiklere (girişimler, ödeme kanalları, kullanıcı alışkanlıkları vs.) hazır olması adına son 2 yıldır 2012 yılını önemli görüyoruz. Aynı şekilde özellikle son dönemlerde lokal ve global şirketlerin Türkiye e-ticaret pazarına yönelik hedeflerinde de 2012 yılını stratejik olarak baz aldığını görüyoruz.

   1. Antifriz Antifriz

    Bir de böyle iddialar var:

    2012 internetin durma tarihi

    http://www.bildirgec.org/yazi/2012-internetin-durma-tarihi

 2. Enterpreneurbuzz Enterpreneurbuzz

  AkAkce.com desteğinizi görmemek imkansız ama cimri.com da dahil olmak üzrere bence başarısız projeler bunlar ayrıca belirtmeliyim ki 2012 konusunda haklısınız.

  1. Jörmungand Jörmungand

   Neden başarısız mesela?

 3. Tabuhan Tabuhan

  Merhabalar, 2012 için internetin durma tarihi diyorsunuz. Aynı tarihi kıyamet günü olarak da belirtmişlerdi :) Anlatmak istediğim hiçkimse bu kanıya varamaz yada öngöremez.

  Kolay Gelsin.

  1. Antifriz Antifriz

   Kıyamet kopunca internet de durur herhalde :-)

   Bu arada, 2012'nin internetin durma tarihi olduğunu iddia eden, linkini verdiğim yazının yazarıdır. Arda Kutsal'in, benim veya diğer yorumcuların iddiası değildir.

 4. Kamil Özgenbaş Kamil Özgenbaş

  Cimri.com ile akakce.com'un alexa trafiklerinde de yarıştıklarını görüyoruz.

  2012 konusuna gelince İnsanların internet kullanımı artacak elbetde ama benim beklentim 2012 ve sonrasında google vb. arama sitelerinin düşüşe geçeceği yada farklı bir şekle dönüşeceğidir.

 5. Mehemmet Mehemmet

  e-ticarette dönüm noktası demek, hacker tehlikesinin artması demek. Çünkü sanal klavye kullanırken bile mouse imlecinin birkaç santiminin videosu kayıt edilip girilen şifreler görülebiliyormuş. Buna önlem olarak kaspersky çözümler üretmiş ancak bankalar buna nasıl bir yöntem geliştirecek çok merak ediyorum.

 6. Murat Turan Murat Turan

  @enterpreneurbuzz

  Akakce, cimri başarısız projeler mi ? Türkiye'de özellikle akakce bir çizgiyi aşan sayılı projelerden. Konuyla ilgili olarak akakce gerçekten projeyi güzel yürütüyor, çok başarılı bir şekilde veri topluyorlar fiziksel mecralara açılmalarıda yine rakipleri arasında fark yaratmış. 2012 yılında internet duracak, bilgisayarlar açılmayacak, klavye basmayacak gibi açıklamalara inanmak mantıklı değil :)

 7. cimri ile akakçe alexa verilerine göre hit bazında neredeyse aynı seviyedeler ama cimri'nin vermiş olduğu reklamlar sayesinde bu seviyede olduğunu düşünüyorum.

 8. Tunç Yalgın Tunç Yalgın

  Akakce 8 yıllık, Cimri ise 11 aylık projeler. Orta vadede Cimri lider, akakçe ikinci olacaktır ama yine de pazar yeni büyüdüğü için her ikisi de kazanacaktır. Cimri'nin arkasında bir marketplace(gg) gücü var ve buna karşı durmak imkansız. Her geçen gün iki site arasındaki sinerjiyi artırıyorlar. Cimri sayesinde akakce'nin gelirlerinin arttığını düşünüyorum, bunu belki Koray Bey de teyit eder buradan.

  1. tunçun dediği gibi cimrinin arkasındaki güç çok büyük. gg ve magnet sitelerini çok iyi kullanıyor. tv reklamı veriyor. ama hem akakcenin hemde cimrinin daha iyi yerlerde olması lazım.

  2. Efescan Efescan

   Cimri nin 11 aylık olduğunu zannetmiyorum. halihazırda 1.5 yıl önce webrazzide duyurulmuşken.öncesinde ise 9 aylık hazırlık dönemi derken 2.5 yıl olmuş bir süreçten bahsediyoruz.

   https://webrazzi.com/2008/05/13/gittigidiyordan-yeni-girisim-cimricom/

 9. Omer Faruk Sahin Omer Faruk Sahin

  bu sekilde fiyat kiyaslamasi yapan siteleri herzaman ilgi cekici bulmusumdur. cok farkli dizayna sahip, farkli yapilari temelleri kullanan alisveris sitelerinden bilgilerin toplanmasi kolay olmasa gerek. yoksa alisveris siteleri kendileri mi veriyorlar bu bilgileri?

 10. akakçe kadar para kazanmak için yanlış yönlendirme yapan site tanımıyorum