Google ve Microsoft Yeniden Karşı Karşıya
Genel

Google ve Microsoft Yeniden Karşı Karşıya

GizlilikBugün internet dünyasında oldukça ilgi çeken bir konuda Google ile Bing karşı karşıya geldi. Bir süredir aralarında herhangi bir sürtüşme olmayan ikiliden Google, Bing'i Google'dan aldığı sonuçlarını kullanmakla suçlarken, Microsoft Google'ı izlediğini kabul etse de kopyacılık suçlamasını reddetti.

Dün SearchEngineLand'de gündeme gelen tartışma bugün Google ve Microsoft'un resmi bloglarında yapılan açıklamalara sıçradı. Önce iddiaları kısaca özetleyelim ardından konuyu değerlendirelim.

Google'da arama motoru teknolojilerinden sorumlu Amit Singhal'a göre bazı arama sonuçlarındaki benzerlikler Bing'in Google'ın sonuçlarını kullanıdığına dair bir izlenim uyandırmış ve mühendisler bunu incelemek istemiş. Arama motorlarında kayıtlı olmayan eşsiz bir kaç kelimeyi alakasız bir sonuçla eşleştiren ve tıklayan Google mühendisleri, bu eşsiz aramaya Bing'in de aynı sonucu verdiğini görünce durumun etik olmadığını ve bu duruma son verilmesi gerektiğini dile getirmiş.

Google Bing

Burada atlanmaması gereken nokta aramalarda kullanılan web tarayıcısının Internet Explorer olması ve kullanıcıların Microsoft'un kullanıcı ziyaret bilgilerine erişme hakkına izin vermiş olması. Zaten Bing de sonuçlarını geliştirmek için rakiplerinin neler yaptığını takip ettiğini kabul ediyor. Arama teknolojilerinden sorumlu Bing yöneticisi Harry Shum, Bing'in 1000 kadar farklı dinamikle arama sonuçlarını eşleştirdiğini ve bu dinamikler arasında rakiplerinin bulunduğunu söylüyor.

Konu yasal boyuta taşındığında kullanıcı sözleşmeleri Bing'i temize çıkarabilir ancak Google'ın vermiş olduğu örnekler deneysel olması açısından Bing'in Google'ı takip ettiğini tartışılmayacak bir şekilde ortaya koyuyor. Google'ın iddiası özel bir deney ile kanıtlandığı için de işin gerçek dünyada ne kadar fark yarattığını net olarak göstermiyor. Yani bu takip Bing'in genel arama sonuçlarına hangi oranda yansıyor emin değiliz.

Bana kalırsa konunun Bing tarafında eleştirilecek tek yönü kendi işine odaklanmıyor olması. Kendi sonuçlarını geliştirmek yerine rakibinin eline bakıyor olması. Elbette Google da Chrome kullanıcılarının Bing kullanım bilgisini izliyor, tüm tarayıcı ziyaret bilgilerimizi tam olarak bilmediğimiz bir şekilde analiz ediyor ve ticari olarak kullanıyor. Ama Google, rakiplerinin kendi ürünü olarak sunduğu bir şeyi kullanmıyor. En azından elimizde bunu gösteren bir delil bulunmuyor.

Hatırlatmak gerekirse, Google şu anda ABD arama motoru pazarında %80'lik bir pazar payına sahip, Bing'in payı ise %8.83.

Yorumlar (9)
 1. Bing'in web aramalarını bilmem ama görsel aramalarda Google'dan farklı sonuçlar çıkardığını söyleyebilirim. Ama yinede şu an için hiç bir arama motoru beni Google'ın kullanım alışkanlığımdan vazgeçiremedi.

  Bence Microsoft hali hazırda Google Chrome OS'un gelişimini de takip edip ettiği ve getireceği kullanım kolaylığını gördüğü için işi biraz daha hızlandırıp Browser pazarında ki pastada kendi payına düşen dilimi arttırmaya çabalıyor.

  Microsoft'a bir not: Larry Page buna izin vermez ;)

 2. Mehmet Karapınar Mehmet Karapınar

  Microsoft için son derece ayıp ve trajikomik bir durum olmuş. Google'da yaptığı test ile "cuk" diye oturtmuş adeta, hayretle ve tebrikle alkışlıyorum. Evet.

 3. Google efendiliğini bozmuş bence.Bing bu durumda zaten Google şirketinin büyüklüğünü kabullenmiş demektir.

 4. Mehmet Can Mehmet Can

  Sevgili arkadaşlar, google bize alışkanlık oldu. Aslında arama mekanizması çözülebilecek bir kavram yalnız teknolojiye hükmetmek ile bu işi çözemezsiniz yani biraz bireyler'den ve kurumlar'dan destek alınmalı bakın wiki'ye bence istikrarlı bir şekilde devam eder ise yakında onu kullanmaya başlıycaz cünkü yavaş yavaş arama motorları ve webmaster'lerın türlü türlü seo çalımları bizi bunaltıcak. ve işi bilgiyi sağlıklı bir şekilde derleyecek olan wiki kalacak.

 5. google'ın yapmaya çalıştığı bence eski ms'in yaptığı, rakibe saldırma. Bu da google'ın kan kaybetmeye başladığını gösteriyor. Zaten sosyal ağlar, fırsatlar, wave ne biliyim neye elini attıysa tutturamıyor. Zaten o yüzden Ceo değişti.

  google'da bir esintidir, hiç bişey baki değildir...

  1. Benim bildiğim bu testi danny sullivan yaptı, Google değil. Google yapmış olsa bile havaların bu şekilde gerilmesini büyük bir keyifle izliyorum şahsen :) Ama dediğiniz gibi buzz ve wave çuvalladı biraz. Ayrıca Gtalk konuşmalarıyla ilgili patlak vermişlerdi. Almanya'da şifresiz wireless'lerden data toplamaları derken bakalım sonu ne olacak.

 6. Google acisindan bakarsak evet bing bir kopyaci. Ancak bugun tum sektorlerde kendini gelistirmek isteyen firmalar iyi firmalarin attigi adimlari izliyor. Ondan fezy aliyor. Rakiplerini izlemesi mantikli ama direk bu mantikla sonuclari vermesi sacmaliktan ote bir adim degil. Microsoft eger bing'i gelistirmek istiyorsa facebook ile daha yakin iliskiler icine girmeli. Google'dan onlara fayda gelmez.

 7. Kıvanç Kıvanç

  Yasal ya da değil tartışılır ama Microsoft'un yaptığı hiç etik bir davranış değil. Ama pazar paylarına bakınca google'ı zorlayacak firmaların da gelişmesi gerektiğini düşünüyorum, rekabet kullanıcaya fayda sağlar.

 8. Ugur Gucsayar Ugur Gucsayar

  Kimse Google a kızmasın. Onun hale bu gelmesini bekleyen rakipleri bu saatten sonra ne yapsalar Google u alt edemezler. İstediği zaman istediği konuda böyle marazlar çıkarması en doğal hakkı.