Google ve Microsoft Yeniden Karşı Karşıya

Google ve Microsoft Yeniden Karşı Karşıya

GizlilikBugün internet dünyasında oldukça ilgi çeken bir konuda Google ile Bing karşı karşıya geldi. Bir süredir aralarında herhangi bir sürtüşme olmayan ikiliden Google, Bing'i Google'dan aldığı sonuçlarını kullanmakla suçlarken, Microsoft Google'ı izlediğini kabul etse de kopyacılık suçlamasını reddetti.

Dün SearchEngineLand'de gündeme gelen tartışma bugün Google ve Microsoft'un resmi bloglarında yapılan açıklamalara sıçradı. Önce iddiaları kısaca özetleyelim ardından konuyu değerlendirelim.

Google'da arama motoru teknolojilerinden sorumlu Amit Singhal'a göre bazı arama sonuçlarındaki benzerlikler Bing'in Google'ın sonuçlarını kullanıdığına dair bir izlenim uyandırmış ve mühendisler bunu incelemek istemiş. Arama motorlarında kayıtlı olmayan eşsiz bir kaç kelimeyi alakasız bir sonuçla eşleştiren ve tıklayan Google mühendisleri, bu eşsiz aramaya Bing'in de aynı sonucu verdiğini görünce durumun etik olmadığını ve bu duruma son verilmesi gerektiğini dile getirmiş.

Google Bing

Burada atlanmaması gereken nokta aramalarda kullanılan web tarayıcısının Internet Explorer olması ve kullanıcıların Microsoft'un kullanıcı ziyaret bilgilerine erişme hakkına izin vermiş olması. Zaten Bing de sonuçlarını geliştirmek için rakiplerinin neler yaptığını takip ettiğini kabul ediyor. Arama teknolojilerinden sorumlu Bing yöneticisi Harry Shum, Bing'in 1000 kadar farklı dinamikle arama sonuçlarını eşleştirdiğini ve bu dinamikler arasında rakiplerinin bulunduğunu söylüyor.

Konu yasal boyuta taşındığında kullanıcı sözleşmeleri Bing'i temize çıkarabilir ancak Google'ın vermiş olduğu örnekler deneysel olması açısından Bing'in Google'ı takip ettiğini tartışılmayacak bir şekilde ortaya koyuyor. Google'ın iddiası özel bir deney ile kanıtlandığı için de işin gerçek dünyada ne kadar fark yarattığını net olarak göstermiyor. Yani bu takip Bing'in genel arama sonuçlarına hangi oranda yansıyor emin değiliz.

Bana kalırsa konunun Bing tarafında eleştirilecek tek yönü kendi işine odaklanmıyor olması. Kendi sonuçlarını geliştirmek yerine rakibinin eline bakıyor olması. Elbette Google da Chrome kullanıcılarının Bing kullanım bilgisini izliyor, tüm tarayıcı ziyaret bilgilerimizi tam olarak bilmediğimiz bir şekilde analiz ediyor ve ticari olarak kullanıyor. Ama Google, rakiplerinin kendi ürünü olarak sunduğu bir şeyi kullanmıyor. En azından elimizde bunu gösteren bir delil bulunmuyor.

Hatırlatmak gerekirse, Google şu anda ABD arama motoru pazarında %80'lik bir pazar payına sahip, Bing'in payı ise %8.83.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.