Codeacademy: Online Eğitimin Geleceğine Yönelik Bir Girişim

Codeacademy: Online Eğitimin Geleceğine Yönelik Bir Girişim

Ağustos ayında Y-Combinator kampının ardından çıkan bir girişim olan Codeacademy, programlama hakkında hiçbir şey bilmeyen kullanıcılara basit ve zevkli bir şekilde kod öğretmeyi amaçlayan yeni bir girişim. Y-Combinator kampından fikri filizlenen ve sonrasında ortaya çıkan girişim, kısa sürede ilgi uyandırdı.

Benim de bir süre önce keşfettiğim Codeacademy, geçtiğimiz ay Union Square Ventures, O'Reilly AlphaTech, Thrive Capital, SV Angel, Yuri Milner, CrunchFund'ın dabulunduğu pek çok önemli yatırımcıdan 2.5 milyon dolar yatırım almayı başardı.

Şimdilik içerisinde sadece JavaScript öğretmeye yönelik 4 tane dersin bulunduğu girişime kısa süre içerisinde pek çok farklı dersin eklenmesini bekliyorum.

Standart test cevaplama mantığının ötesinde küçük bir ekranda sizden istenilen kodu yazmaya çalıştığınız ve bunu yaparken sol tarafta küçük ipuçlarının verildiği uygulamayı çok başarılı buldum. Derslerden yüksek notlar aldıkça açılan rozetlerle (badge) olayı eğitimin ötesine geçeren biraz da oyunlaştıran girişim, uzaktan online eğitim için gelişmiş bir araç olarak dikkat çekiyor.

Eğitim gelecekte nasıl şekillenir, fiziksel okulların yerine online eğitimler alır mı bilemiyorum. Ancak Codeacademy'nin modelinde uygulamaların gelecekte kendisine yer bulabileceğini düşünüyorum.

Programlama eğitimini klasik dökümandaki problemi kodlamanın veya çoktan seçmeli seçeneklerden doğruyu seçmenin ötesine götüren girişim, önümüzdeki aylarda kullanıcıların da dersler oluşturmasına imkan tanıyacak.Kullanıcılar tarafından oluşturulacak derslerin de sisteme eklenmesiyle, ders sayısını hızla arttıracak olan girişim takip edilmeye değer diye düşünüyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.